هشدار؛ از «گوگل الو» به هیچ وجه استفاده نکنید

ادوارد اسنودن افشاگر کنونی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی است  که اکنون از آمریکا  گریخته است او هشداری جدی در مورد گوگل الو داده است.

هشدار؛ از «گوگل الو» به هیچ وجه استفاده نکنید

به گزارش کلیک، ادوارد اسنودن فراری مشهور آمریکایی که افشاگری‌هایش از عملیات عظیم " جاسوسی و مراقبت در سطح جهانی" و پریزم پرده برداشت با اشاره به خطرات امنیتی استفاده از اپلیکیشن جدید ارتباطی گوگل، به کاربران اینترنت در سراسر جهان هشدار داد از اپلیکیشن گوگل الو استفاده نکنند.

اسنودن این مطلب را اینگونه فاش کرده است که تمامی پیام های ردو بدل شده در این نرم فزار جدید از سوی گوگل طبقه بندی و جمع آوری می شود و در مواقع لزوم در اختیار نهادهای امنیتی و پلیس قرار داده می شود، و به طور کلی چیزی به نام حریم خصوصی در این نرم افزار به کار نخواهد رفت او به کاربران اینترنت توصیه کرد از این اپلیکیشن استفاده نکنند.

ادوارد اسنودن در پیامی از طریق توییتر خود اعلام کرده است برای تضمین امنیت کاربران اینترنت، "گوگل الو" باید از سیستم کامپیوترها حذف شده و هیچ گاه از سوی کاربران استفاده نشود.

گوگل این اپلیکیشن جدید را با هدف ایجاد یک نرم افزار برای "چت" کاربران اینترنت، به بازار ارایه کرده است. شرکت گوگل در توضیح این اپلیکیشن گفته است اطلاعات و مکالمات کاربران در سامانه این سیستم جدید ثبت و ضبط می شود اما به این موضوع اشاره کرد که از این اطلاعات تنها برای ارتقای این اپلیکیشن و به روز کردن آن استفاده می شود.

گرچه سخنگوی گوگل از دیگر امکان های در اختیار کاربران " گوگل الو" زمان شمار خودکار و تنظیماتی است که به آنها اجازه می دهد سوابق مکالمات خود را پس از طی مدتی دلخواه حذف کنند. این اولین بار نیست که اسنودن در مورد اپلیکیشن های گوگل هشدار می دهد او پیشتر نیز نسبت به استفاده از نرم افزارهایی چون "گوگل مپ" و " گوگل میل" به کاربران اینترنت هشدار داده بود.

همانطور که مطلع هستید اسنودن جنجالی دو سال پیش و همزمان با افشای دهها هزار سند محرمانه از شنودهای گسترده و غیر قانونی این سازمان از هنگ کنگ به روسیه گریخته و از دولت روسیه پناهندگی گرفته است. همچنان که دولت آمریکا با پافشاری خواستار استرداد او از سوی روسیه می شود اما مسکو از این کار سرباز می زند.
در توضیح این نرم افزار جدید باید بگوییم که " گوگل الو " دارای ربوت های پیام خوانی است که همه پیام های ردوبدل شده کاربران را ثبت و آن را طبقه بندی و بایگانی می کند.نکته ی مهم در مورد این نرم افزار این است که این پیام ها در صورت درخواست نهادهای امنیتی و پلیس آمریکا از سوی گوگل در اختیار این نهادها قرار می گیرد ؛ مساله ای که در مورد دیگر نرم افزارهای پیام رسان از جمله " آی مسج " و یا " واتس آپ " صورت نمی گیرد.

سخنگوی شرکت گوگل در واکنش به ابزار نگرانی ها از حفظ حریم خصوصی و امنیت تبادل اطلاعات در نرم افزار جدید " گوگل الو " گفته است: ما در اپلیکیشن جدید شفافیت و امکان کنترل کاربران بر اطلاعات شان را داده ایم. رویکرد ما ساده است سابقه چت کاربران در این سامانه پیام رسان برای کاربر ذخیره می شود تا زمانی که بخواهد آن را حذف کند. شما در الو می توانید بخش هایی یا تمام سابقه مکالمات خود را حذف کنید.

ارسال نظر