ساخت بلند ترین ساختمان چوبی دنیا در کانادا

عظیم ترین ساختمان چوبی دنیا در دانشگاه بریتیش کلمبیای شهر ونکوور کانادا ساخته شد. این ساختمان که دارای ۱۸ طبقه و ارتفاع حدودی ۱۷۴ پا (معادل ۵۳ متر) است، ۴ ماه پیش از برنامه ریزی تکمیل شد.

ساخت بلند ترین ساختمان چوبی دنیا در کانادا

به گزارش کلیک، دلیل احداث این ساختمان که Brock Commons ، نشان دادن مزیت های بناهای ساخته شده از چوب بوده است. بنای این ساختمان ۷۰ روز بعد از انتقال دادن اجزای از پیش ساخته شده به محل ساختمان پایان یافت. در حال حاضر فقط اضافه کردن اجزای داخلی ساختمان باقی مانده است که انتظار می رود تا ماهه می ۲۰۱۷ آماده بهره برداری شود که یعنی ۱۸ درصد (معادل ۴ ماه) زودتر از یک پروژه مشابه تکمیل می شود. انتظار می رود که این خوابگاه دانشجویی، از سپتامبر ۲۰۱۷ پذیرای ۴۰۰ دانشجو باشد.

"جیم کار"، وزیر منابع طبیعی کانادا درباره بنای این ساختمان گفته است: این ساختمان بی نظیر که نخستین نمونه در نوع خود در تمام جهان است، نشانه ای دیگر از نوآوری و هوشمندی کانادایی است و نمایشی است از توانایی صنعت جنگل کانادا در جهت یافتن فرصت هایی جدید از طریق نوآوری و فناوری.

ساختمان Brock Commons نخستین ساختمان دنیا است که از چوب، فولاد و سیمان هیبریدی ساخته شده و بیش از ۱۴ طبقه ارتفاع دارد. این ساختمان دارای یک بالکن سیمانی و دو هسته مرکزی سیمانی است که در ۱۷ طبقه با کف های لمینیت شده ساخته شده است. این ردیف های لمینیت هم با استفاده از ستون های چوبی و چسب لمینیت محکم شده اند. نمای ساختمان خوابگاه هم از نوعی فیبر با ۷۰ درصد چوب ساخته شده است.

استیو تامسون، وزیر جنگل ها، مراتع و امور منابع طبیعی هم درباره ساختمان Brock Commons گفته است که: Brock Commons گواهی است که ثابت می کند که تولیدات چوبی موادی بی نظیر برای استفاده از ساخت و ساز هستند و کار روی هم سوار کردن قطعات را هم به خوبی پشتیبانی می کنند. همچنین پتانسیل های جدید از منطقه بریتیش کلمبیا را نشان می دهد. وی افزود: این ساختمان منجر به فرصت های شغلی جدیدی در صنعت جنگداری بریتیش کلمبیا می شود.

ساختمان چوبی دیگری هم در پردیس ونکوور دانشگاه بریتیش کلمبیا وجود دارند مثل خوابگاه دانجویی AMS، مرکز دانشجویان مهندسی، مرکز پژوهش های متقابل در حوزه تجدید پذیری، ساختمان تجهیزات تحقیقات و اثبات انرژی های نو و در نهایت ساختمان علوم زمین شناسی.

سانتا اونو، رییس دانشگاه UBC هم اعلام کرده است که: چوب به طور فزاینده ای در حال شناخته شدن به عنوان یکی از مصالح مهم و مناسب برای ساخت ساختمان های نوآورانه و امن است. این ساختمان بلند و چوبی بازتاب کننده این نکته است که دانشگاه بریتیش کلمبیا در امر ساخت سازه های پایدار پیشرو بوده و ما به تامین بهترین خوابگاه ها و اقامتگاه ها برای دانشجویانمان متعهد هستیم.

به عنوان یک آزمایشگاه زنده، ساختمان Brock Commons می تواند حتی به عنوان یک منبع مطالعاتی در پژوهش های بین رشته ای و پروژه های دانشجویی که توسط دانشکده دانشگاه بریتیش کلمبیا، کارمندان و دانشجویان صورت می گیرند هم استفاده شود.

هزینه این پروژه حدود ۵۱٫۵ میلیون دلار آمریکا تخمین زده شده است که ۴۷٫۰۷ میلیون دلار آن توسط دانشگاه بریتیش کلمبیا تامین شده است. از آن جا که این ساختمان در نوع خود اولین بود، مبلغ ۲٫۳۴ میلیون دلار کمک هزینه ساخت از سوی وزارت منابع طبیعی کانادا و مبلغ ۱٫۶۵ میلیون دلار از سوی ایالت و ۴۶۷ هزار دلار از سوی کنسولگری دو ملیتی جنگلداری "لامبر" (Lumber) دریافت نموده است.

چوب یکی از مصالح ساختمانی پایدار است که بیش از آن که به جای آزاد کردن کربن دی اکسید، آن را جذب هم می کند. از اثرات استفاده از چوب، کاهش ۲۴۳۲ تن کربن دی اکسید در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی است که معادل کم کردن ۵۰۰ خودرو از سطح شهر به مدت یک سال است!

هدف فعلی این ساختمان هم در حال حاضر دریافت گواهی نامه LEED Gold است. این گواهی نامه یک سامانه رتبه بندی است که هدف آن ها ارتقای تعهد محیط زیستی ساختمان ها و مالکان آن ها است.

ارسال نظر