پارچه‌ ای که از باد و نور خورشید برق تولید می‌کند

محققان پارچه جدید به ضخامت ۳۲۰ میکرومتر ساختند که با رشته های پشم بافته می شود و می‌توان از آن برای تولید برق استفاده کرد.

پارچه‌ ای که از باد و نور خورشید برق تولید می‌کند

به گزارش کلیک، محققان موفق شدند پارچه جدیدی تولید کنند که می تواند به طور همزمان با دریافت انرژی نور خورشید و حرکت فیزیکی، برق تولید کند.

این خبر شگفت انگیز برروی پایگاه اینترنتی ساینس دیلی منتشر شد و از ساخت پارچه هایی خبر داد که از حرکت فیزیکی برق تولید کنند، البته چند سال است که این پارچه‌ها مورد استفاده قرار گرفته اند، اما محققان موسسه فناوری جورجیاتک یک گام جلوتر رفته و پارچه ای ابداع کرده اند که می تواند همزمان از انرژی حاصل از نور خورشید و حرکت فیزیکی بهره برداری کند.
باید توجه داشت که به کارگیری همزمان این دو روش تولید برق در یک پارچه، زمینه را برای تولید لباس هایی فراهم می کند که می توانند خود یک منبع انرژی برای تامین برق دستگاه هایی مانند تلفن هوشمند و یا سیستم های جهانی موقعیت یابی باشند. و گامی دیگر در عرصه تکنولوژی فناوری های پوشیدنی به جلو برداشت.
محققان برای تولید این پارچه محققان از یک ماشین نساجی صنعتی برای در هم تنیدن سلول های خورشیدی ساخته شده از الیاف پلیمر سبک با نانوژنراتورهای تریبو الکتریک مبتنی بر الیاف، استفاده کرده‌اند.
نحوه‌ی کار نانوژنراتورهای تریبو الکتریک بدین صورت است که این نانوژنراتورها با استفاده از ترکیبی از اثر تریبو الکتریک و القای الکتریکی، مقداری انرژی الکتریکی حاصل از حرکت مکانیکی مانند چرخش، لغزش و یا لرزش تولید می کنند.
محققان پیش بینی می کنند که از تولید این پارچه جدید به ضخامت ۳۲۰ میکرومتر که با رشته های پشم بافته می شوند، می توانند در تولید چادر، پرده و یا پوشاک استفاده کنند.
شایان ذکر است که کاربردهای بیشماری میتوان برای این پارچه که بسیار منعطف و سبک است و حتی هوا می تواند از آن رد شود پیدا کرد.علاقمندان به تکنولوژی می توانند این تحقیق را در شماره ۱۲ سپتامبر نشریه Nature Energy به صورت کامل مطالعه فرمایند.

ارسال نظر