راز و رمز صندلی چرخدار جادویی استیو هاوکینگ

امکان ندارد نام استیون هاوکینگ فیزیکدان پرآوازه انگلیسی را بشنویم و یاد بیماری لاعلاجش نیفتیم ، او کسی است که با وجود این بیماری، بخش های مهمی از رمز و راز دنیای پیچیده فیزیک نظری را برای ما آشکار کرده است.

راز و رمز صندلی چرخدار جادویی استیو هاوکینگ

کلیک- در سن ۲۱ سالگی پزشکان بیماری ASL را در استیون هاوکینگ تشخیص دادند. وضعیت بغرنج بیماری او امروز به جایی رسیده‌است که او باید برای برای ساخت یک پیام ساده چندین دقیقه وقت صرف کند، و همین چند کلمه نیز به کمک صندلی چرخ‌دار استیون هاوکینگ امکان پذیر شده است.این بیماری باعث شده که وی فقط به کمک یک صندلی چرخ دار مخصوص توانایی انجام کارها و انتقال افکار خود را داشته باشد.صندلی چرخ‌دار استیون هاوکینگ توسط دپارتمان اینترنت اشیاء شرکت اینتل ساخته شده و برای دریافت و نمایش اطلاعات سلامت بیمار یا فرد معلول سفارشی شده است.

بیماری استیون هاوکینگ به فلج شدنش انجامیده‌ است و ارتباط او با جهان خارج بسیار ناچیز است و همین ارتباط هم از طریق فناوری رایانه‌ای که در صندلی چرخ‌دارش تعبیه شده برقرار می شود.

هاوکینگ تمام عملکردهای کامپیوتر صندلی‌اش را تنها با یک دکمه کنترل می‌کند، مثل این که بخواهید رایانه‌ی شخصی خود را فقط با کلید اسپیس کنترل می‌کند.رایانه‌ هاوکینگ از رابط کاربری ویژه‌ای به نام (Ez Keys) بهره می‌برد که به طور پیوسته، روی تمام حروف الفبای مندرج بر صفحه کلید نمایشگر حرکت می‌کند. زمانی که هاوکینگ گونه‌اش را تکان می‌دهد، یک حسگر، حرکت را تشخیص می‌دهد؛ رایانه حرکت پایشگر را متوقف می‌سازد و حرفی را که در آن لحظه روی نمایشگر دیده می‌شود، انتخاب می کند.

هاوکینگ می‌تواند از این فرآیند، برای انتخاب گزینه‌ی (فهرست‌ها) بهره بگیرد و به این طریق، ایمیل‌هایش را بخواند، در اینترنت وب گردی و حتی اسکایپ کند. از آن جا که شرایط جسمانی هاوکینگ به مرور وخیم‌تر می‌شود، سرعت تایپ کلماتش به یک یا دو کلمه در دقیقه کاهش یافته است. برای مقابله با این مشکل، متخصصان اینتل الگوریتم‌های ویژه‌ای طراحی کرده‌اند که با سبک نوشتاری و گفتاری استیون هاوکینگ هماهنگ شده است؛ به نحوی که با دقت، کلمه‌ی بعدی را که هاوکینگ می‌خواهد بگوید، پیش بینی‌می‌کند.

نمایشگر دوازده اینچی صندلی چرخ‌دار استیون هاوکینگ به او امکان می‌دهد تا مقالاتش را بنویسد، نامه‌های الکترونیکی‌اش را بخواند و حتی از اسکایپ استفاده کند. تبلت لنوو «Thinkpad x230t» با پردازشگر هفت هسته‌ای، تمامی سامانه‌های صندلی چرخ‌دار هاوکینگ را کنترل می‌کند. کنترل از راه دور فروسرخ نصب شده می‌تواند در خانه و محل کار هاوکینگ، تلویزیون و چراغ‌ها را روشن و حتی در را باز کند. این صندلی مجهز به صندلی جانبی است که شامل یک هاب، تقویت کننده‌ی صدا و تنظیم کننده ولتاژ است که برای کارکرد بخش‌های مختلف صندلی استفاده می‌شود.

stephen-hawking weelchair

همچنین حسگر فروسرخ کوچکی که در عینک هاوکینگ کار گذاشته شده، حرکت ماهیچه‌ی گونه‌ی او را تشخیص می‌دهد. سامانه‌ی این رایانه نیروی خود را از باتری‌های صندلی که زیرنشیمن آن قرار دارد، تامین می‌کند. یک سخت افزار ترکیب کننده روی پشتی صندلی، متن نوشته شده را به صدای الکترونیکی تبدیل می‌کند.

تمام این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا فیزیکدان بزرگ هرچند به سختی ولی پیوسته ارتباط خود را با دنیای بیرون حفظ کند، استیون هاوکینگ و مطالعاتش هنوز خبرساز هستند و متخصصان پزشکی و مهندسین با بهره‌گیری از این تجهیزات سعی در جلوگیری از گسستن این پیوند می‌کنند.

ارسال نظر