انسان درفضا دیرتر پیر می شود

به تازگی اتفاق عجیبی رخ داده است که هوش از سر هر فردی می برد.وقتی فضانورد مشهور اسکات کلی به فضا سفر کرد و برادر دوقولیش در زمین ماند، فاصله سنی بین این دو افزایش یافت.

انسان درفضا دیرتر پیر می شود

به گزارش کلیک، شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد اما این اتفاق ریشه در تئوری جنجالی نسبیت انیشتین دارد. اما تئوری نسبیت انشتین چهبود و بر چه مبانی علمی استوار بود؟ این تئوری به این نکته اشاره می کند که زمان برای اشیا در حرکت کند تر از فردی که در حال نگاه کردن به آن شی متحرک است می گذرد. این زمان هر چه به مرکز جرم گرانشی(مثل زمین) نزدیکتر می شویم آهسته تر سپری می شود. به عبارت دیگر، همه ما زمان را به همان نرخی سرعتی که در حال سپری شدن است به صورت یکسان درک نمی کنیم.
هر چه حرکت شما سریع تر باشد، زمان برای شما کند تر می گذرد و این موضوع به خاطر آن است که اسکات کلی پیوسته در حال دور و نزدیک شدن به زمین در فضا است و با سرعتی معادل ۲۸۲۰۰ کیلومتر بر ساعت در حال چرخش به دور زمین است اما برادرش مارک، در ۵ میلی ثانیه بیشتر در زمین سیر می کند.

این دو برادر در سال ۱۹۶۴ در فاصله زمانی ۶ ثانیه از هم به دنیا آمدند و اکنون این فاصله زمانی به ۶ ثانیه و ۵ میلی ثانیه تغییر کرده است. به این تغییر زمانی در علم، اتساع زمانی گفته می شود و برادران کلی این نظریه علمی را اثبات کردند. اما به واقع با چه سرعت نسبی آنها نسب به یکدیگر و نسبت به مرکز جرم گرانشی در حرکت بودند ؟

در ویدئویی که به تناقض دوقلو معروف است به بررسی اینکه زمان برای ناظر از روی زمین و ناظری از فضا چطور می گذرد پرداخته شده است. نکته جالب این است که هر یک از ناظرین تصور می کند دیگری در حال حرکت است.

شما می توانید ویدئو تناقض دوقلوها را در این لینک مشاهده نمایید.

البته در دوقلو بودن این دو برادر تردیدی وجود ندارد اما این مسائل از این حیث مهم هستند که ناسا می خواهد از مطالعات علمی برروی بدن این دو فرد برای مقاصد دیگر بر روی دیگر افراد استفاده کند. موضوع مهم این است که مارک(برادری که ۶ ثانیه بزرگتر است) از لحاظ علمی بهتر می تواند در فضا دوام بیاورد چرا که ناسا به این نتیجه رسیده است که در صورت اعزام برادر کوچکتر، بدن وی زودتر تحلیل می رود.

بازدید کننده گرامی، ضمن سپاس از حسن توجه شما به این خبر از شما دعوت می شود آخرین اخبار داغ فناوری را با دوبله فارسی و در قالب فایل ویدئویی کم حجم هر روز در کلیک تماشا نمایید. لطفاً برای مشاهده ۱۲۰ ثانیه با کلیک بر روی لینک کلیک نمایید.

ارسال نظر