عکس های اینستاگرام از میزان افسردگی کاربران خبر می دهند

شبکه اجتماعی اینستاگرام، شرایطی را برای کاربران فراهم کرده تا تصاویر و گوشه هایی از زندگی خود را برای دوستان به نمایش بگذارند و این در حالیست که کارشناسان معتقدند، پشت این تصاویر وضعیت سلامت روحی کاربر نیز به نمایش گذاشته می شود.

عکس های اینستاگرام از میزان افسردگی کاربران خبر می دهند

به گزارش کلیک، اپلیکیشن محبوب اینستاگرام برای بسیاری از کاربران به منزله پنجره ایست که دنیای دیگران را برای ما به نمایش می گذارد. تصاویر، کلیپ های ویدیویی و حتی دل نوشته ها. کاربران با انتخاب تصاویری از زندگی روزمره، آنها را به واسطه این اپلیکیشن ویرایش کرده و بهترین فیلترها را نیز انتخاب می کنند. حال آنکه در پشت تمام این ماجرا اینستاگرام از میزان افسردگی هر کاربر خبر می دهد. به اعتقاد کارشناسان دانشگاه" هاروارد" و دانشگاه "ورمونت"، برای هر تصویر به اشتراک گذاشته توسط اینستاگرام، المان هایی وجود دارد که میزان افسردگی و شرایط روحی کاربر را نشان می دهد.

محققان با در اختیار داشتن مجموعه ای از تصاویر به اشتراک گذاشته شده در اپلیکیشن اینستاگرام و آنالیز نورها، حالت چهره و رنگ ها به الگویی دست یافته اند که بر طبق آن می توانند تمامی موارد ذکر شده از قبیل میزان شادی، غم، افسردگی و خوشبختی را بر روی نمودار تخمین زده و به نمایش بگذارند. محققان معتقدند این نمودار تشخیصی قادر است حتی پیش از بروز علائم و تشخیص پزشکی این معضل را شناسایی کنند. پیش بینی حالات و مشکلات روحی پیش از وخیم شدن به شخص کمک می کند تا در بازه زمانی کوتاه تری به فکر رفع آن باشد. به اعتقاد کارشناسان تشخیص از طریق تصاویر اینستاگرام به درمان این نوع از کاربران کمکی نخواهد کرد، اما از لحاظ تشخیص به موقع و یافتن درمانی مناسب بسیار موثر خواهد بود.

"آندرو ریس" و "کریستوفر دنفورس" دو محقق دانشگاه هاروارد و ورمونت اذعان داشتند، تصاویری که بیشتر کاربران در بازه زمانی خاص بر روی شبکه اجتماعی اینستاگرام به اشتراک می گذارند، وضعیت روحی خاص این کاربران را نیز بازگو می کنند. این پیش بینی نه تنها به وضعیت روحی کاربر می پردازد بلکه الگویی نمودار مانند از این پروسه را به نمایش در می آورد. نکته حائز اهمیت در این تحقیق نشان می دهد، برخلاف اعتقاد بسیاری تنها تصاویر حاوی خشونت و یا سیاه و غم بار نشان دهنده روح بیمار یک کاربر نیست چه بسا افرادی که با به اشتراک گذاشتن تصاویری مانند کیک و یا تمشک نیز روح خسته و گاها افسرده خود را به نمایش می گذارند.

این تحقیق که به تفصیل در وبسایت "arxiv.org" منتشر شده است، تصاویر ۱۴۴٫۰۰۰ کاربر را مورد بررسی و آنالیز قرار داده، و نموداری از این روند تهیه کرده است. این تحقیق که به بررسی سلامت روحی و روانی افراد پرداخته، توانسته است رکوردی را در پیش بینی اختلالات روانی مطابق با تصاویر به ثبت برساند.

۱۰

این روش با تخمین میزان شادی ، غم، افسردگی و یا حس خوشبختی در تصاویر با بهره گیری از فاکتورهایی از قبیل چهره افراد، مناظر، روشنی و تیره گی در تصاویر، میزان سایه ها و ....با امتیاز دهی از ۰ تا ۵ تا حدود قابل توجهی به وضعیت سلامت روحی دست می یابند که با نمایش آن در نمودار یک منحنی قابل اتکا را پیش بینی می کنند.

فیلترهای مورد استفاده در این اپلیکیشن نیز نمایانگر حالات روحی افراد است. در بسیاری از تصاویری که مورد بررسی قرار گرفته اند، عکس هایی با تم تیره و آبی بیشترین میزان امتیاز در آنالیز تصاویر در دسته غمگین و افسرده را به خود اختصاص داده اند. بیشترین آمار نیز مربوط به فیلتر"Inkwell" است که توسط این افراد مورد استفاده قرار می گیرد، و این در صورتی ست که بیشتر افراد با روحیه سالم تر از فیلتر "Valencia " در تصاویر استفاده می کنند.

در این روش حتی کامنت ها نیز مورد بررسی قرار می گیرند تا جایی که کتگوری نیز به این منظور اختصاص داده شده است.

محققان این دانشگاه برای تفهیم بهتر موضوع دو تصویر از یک موضوع مشابه را ارائه داده اند که یکی با استفاده از فیلتر توسط کاربری با میزان افسردگی قابل توجه به اشتراک گذاشته شده است و این در حالیست که عکس مقابل آن کاربر با استفاده از فیلترهای روشن تر حس مطلوبتری را به نمایش گذاشته است، که حکایت از روحیه سالم این فرد دارد.

۲۵

کارشناسان معتقدند فارغ از اضافه کردن فیلترهای تیره بسیاری از المان های دیگر نیز وجود دارد که غیر از نگاه متخصصین و اپلیکیشن های تخصصی برای مخاطبین عادی قابل درک نخواهد بود.

این علائم که به چشم افراد غیر متخصص قابل تشخیص نیست حکایت از میزان افسردگی افراد و یا حتی دوره ابتلا نیز دارد که با توجه به تشخیص با چنین سرعتی به جرات می توان گفت تا کنون بی نظیر بوده است. محققان این پروژه به تفصیل از کارکرد این طرح در تشخیص بیماری های روانی در دانشگاه هاروارد و ورمونت به شرح این پروژه پرداخته اند که طبق گفته ها، بررسی های کاملتر تنها بر روی فیلتر و یا رنگ ها صورت نمی گیرد گاهی یک نقطه کوچک در تصویر نیز می تواند گویا مطلبی پیچیده باشد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ممکن است این تحقیق منجر به ساخت هوش مصنوعی شود که به وضوح بیماران روحی و ذهنی را قبل از تشخیص پزشکی شناسایی کند و در پی درمان برآید.

ارسال نظر