ساخت اتومبیل با چسب توسط جنرال موتورز

شرکت خودروسازی جنرال موتورز در خودروی اسپرت جدید اَکادیای خود از چسب استفاده کرده که باعث کاهش ۳۰۰ کیلوگرمی وزن آن شده است.

ساخت اتومبیل با چسب توسط جنرال موتورز

به گزارش کلیک، چسباندن قطعات خودرو به جای جوشکاری یا استفاده از میخ پرچ شاید راه خطرناکی برای کاهش وزن آن باشد، اما به نظر می‌رسد که استفاده از چسب‌های پیشرفته برای ساخت خودرو، موضوع جدیدی نیست.

در هواپیماهای دریم‌لاینر بوئینگ نیز از سال ۲۰۰۹ از نوعی چسب فوق‌العاده قوی استفاده می‌شود. برای ساخت بدنه این هواپیماها از رزین‌های اپوکسی و پلاستیک تقویت‌شده با فیبر کربن استفاده می‌شود که دلیل موفقیت تجاری این خطوط هوایی بوده است. هواپیمای ساخته شده با این مواد به نگهداری کمتر نیاز داشته و به دلیل سبک بودن سوخت کمتری مصرف می‌کند.

۵۷۳۳۴۱۲۶

خودروی اسپرت جی‌ام‌سی اَکادیا ۲۰۱۷ که به تازگی در حال ورود به بازارهای آمریکا است، حدود ۳۱۷ کیلوگرم سبکتر از نسخه قبلی خود است و می‌تواند تا ۳۷ کیلومتر را با یک گالن بنزین طی کند که یک ارتقای ۲۸ درصدی نسبت به نسخه قبلی آن به شمار می‌رود.

فیبر کربن در روش جدید، تحت حرارت بسیار بالا قرار گرفته و رزین اپوکسی به آن تزریق می‌شود. این کار باعث ایجاد یک پلاستیک کامپوزیتی می‌شود که محکم و در عین حال، سبک است. نتیجه نهایی این فرآیند، چیزی شبیه به یک نوار چسب سیاه‌رنگ است که لایه‌های آن توسط ربات روی هم قرار گرفته و اغلب در اطراف جای جوش پیچیده می‌شوند تا یک قطعه را تشکیل دهند.

۵۷۳۳۴۱۲۵

در نهایت، قطعه جدید درون اتوکلاو قرار می‌گیرد تا سخت‌تر شود.

شرکت جی‌ام‌ در آمریکا تولیدکننده انواع کامیون، خودروهای ون، خودروهای نظامی و اس‌.یو.وی است که تولیدات خود را در آمریکای شمالی و خاورمیانه ارائه می‌نماید.

۵۷۳۳۴۱۲۳

جنرال موتورز از ایده دریم‌لاینر بهره برده و آن را روی خودروهای خود اعمال کرده است. هنوز مشخص نیست که این شرکت دقیقا از روش دریم‌لاینرهای بوئینگ استفاده کرده و اینکه از چسب قوی و مواد سبک برای دستیابی به نتیجه مشابه بهره برده است یا خیر.

سختی این مواد به این معنی است که که شرکت جنرال موتورز در جدیدترین خودروی آکادیای خود، میزان فولاد مورد استفاده در بدنه را کاهش داده است. اگرچه این تفاوت اندازه بسیار کوچک و به باریکی موی انسان است، اما تفاوت زیادی در وزن ایجاد می‌کند.

ارسال نظر