میخ دیگری بر تابوت گوگل پلاس

گوگل در ماه گذشته گوگل پلاس را از بین برد و امروز با ایجاد این امکان که کاربران بتوانند بدون داشتن حساب کاربری گوگل پلاس، بررسی‌ها و نظرهای خود را بر روی گوگل پلی قرار دهند، میخ دیگری بر تابوت گوگل پلاس کوبید.

میخ دیگری بر تابوت گوگل پلاس

به گزارش کلیک، این تغییر که احتمالاً برای بسیاری از افراد یک کمک بزرگ محسوب می‌شود، باعث می‌شود که در صورتی که حساب کاربری گوگل پلاس را ندارید و بنابر این در حال حاضر نمی‌توانید بررسی و نظرات خود را بر روی گوگل پلی بنویسید، احتمالاً تا آینده نزدیک قادر به انجام این کار باشید.

البته این حرکت تنها یک قدم دیگر در راه جداسازی خدمات و ویژگی‌های گوگل پلاس از سایر خدمات گوگل است. شاید قابل ذکر ترین این اقدامات مربوط به زمانی باشد که گوگل امکان دوست داشتنی گوگل پلاس فوتو (Google Photos) را به صورت یک سرویس جداگانه تحت نام گوگل فوتو در آورد که به سرعت به عنوان یکی از محبوب ترین سرویس‌های گوگل معرفی شد. همچنین گوگل، سرویس گوگل پلاس را از یوتیوب هم جدا کرد و به کاربران این اجازه را داد تا بدون نیاز به داشتن گوگل پلاس بتوانند نظرات خود را بر روی یوتیوب قرار دهند.

نائب رئیس Stream ، Photos و Sharing گوگل، بردلی هاروویتز، در یک وبلاگ این چنین نوشت: مردم این‌طور به ما گفته‌اند که دسترسی داشتن آن‌ها به تمام امکانات گوگل تنها با استفاده از یک حساب کاربری زندگی را بسیار آسان‌تر می‌کند. اما همچنین شنیده‌ایم که این نکته در مورد پروفایل گوگل پلاس صدق نمی‌کند و این امکان نمی‌تواند به عنوان هویت شما برای سایر محصولات گوگل مورد استفاده تان به کار برود.

گوگل پلاس نخستین بار در ۲۰۱۱ رونمایی شد و با این که برخی از ویژگی‌های آن بسیار خوب بود، در راه جلب نظر مخاطبان خود شکست خورد و نتوانست در مقابل رقیبان خود مثل فیس‌بوک مقاومت کند. هرچند که گوگل پلاس هنوز یک مرکز داده خیلی کوچک برای کاربران وفادار خود دارد، بااین‌حال، به وضوح روشن است که گوگل قصد دارد تا جایی که می‌تواند ویژگی‌های ممکن را گرد هم آورد و گوگل پلاس را محدود تر کند. همین موضوع دلیل آن است که گوگل سعی دارد تا امکاناتی مانند Google Photos و همچنین قابلیت ایجاد نظر و بررسی را به سادگی و با استفاده از حساب‌های کاربری گوگل ایجاد کند به جای آن که کاربران نیاز داشته باشند تا از حساب‌های کاربری گوگل پلاس استفاده کنند. شبکه رسانه اجتماعی شکست خورده گوگل پلاس قبلاً هم توسط ویک گاندوترا (Vic Gundotra) با عنوان "رو به مرگ" معرفی شده بود. گاندوترا پس از آغاز پروژه گوگل پلاس، گوگل را ترک کرده بود.

ارسال نظر