محافظت گوگل از مرورگر خود در برابر کامپیوترهای کوانتومی

گوگل امروز اعلام کرد در حال کار بر روی محافظت کروم در برابر خطرات بالقوه کامپیوترهای کوانتومی است. این کار را از طریق رمزنگاری پسا کوانتومی در یک نسخه آزمایشی از این مرورگر انجام می‌دهد.

محافظت گوگل از مرورگر خود در برابر کامپیوترهای کوانتومی

به گزارش کلیک، درحالی‌که سخت‌افزار محافظتی علیه بسیاری از ماشین‌های محاسباتی کوانتومی وجود دارد، گوگل از یک الگوریتم تبادل کلید پسا کوانتومی استفاده می‌کند. این نرم‌افزار New Hope algorithm نامیده می‌شود و در کروم قناری فعال‌شده است. قناری یک نوع بستر آزمایشی برای فناوری جدید مرورگر است و تعداد کمی اتصال بین مرورگر و سرور گوگل برقرار می‌کند.

گرچه کامپیوترهای کوانتومی در این مرحله کوچک و آزمایشی هستند اما گوگل اقدامات احتیاطی را برای بدترین حالت ممکن در نظر می‌گیرد. یک مهندس نرم‌افزار گوگل می‌گوید "درحالی‌که آن‌ها بدون شک از این مطالعه سود زیادی می‌برند اما برخی از مشکلات که در حل مساله موثر هستند، همان‌هایی هستند که ما برای امن کردن ارتباطات دیجیتال استفاده می‌کنیم. مخصوصاً اگر کامپیوترهای بزرگ کوانتومی ساخته شوند شاید بتوانند رمزگذاری اولیه نامتقارن را بشکنند که در حال حاضر در TLS ، پروتکل امنیتی HTTPS استفاده می‌شود. به‌عبارت‌دیگر کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند امنیت کل اینترنت را تحلیل برد.

کامپیوترهای کوانتومی وعده قدرت محاسباتی فراتر از استانداردهای رایج امروزی را می‌دهند. بنابراین حضور فرضی کامپیوترهای کوانتومی در آینده ریسک رمزگذاری ارتباطات اینترنتی را افزایش می‌دهد. هنوز مشخص نیست New Hope تا چه حد امن است و این مهندس گوگل تصدیق می‌کند که از هر رمزگذاری موجود کمتر امنیت خواهد داشت. اما گوگل می‌گوید این نرم‌افزار توسط قوی‌ترین تیم کلید تبادلات پسا کوانتومی ساخته‌شده است.

برنامه گوگل ایجاد استاندارد برای سایرین نیست بلکه گردآوری اطلاعات و کسب تجربه برای رمزنگاری پست کوانتومی است. ازاین‌رو گوگل از نیو هوپ به مدت دو سال استفاده می‌کند تا زمانی که آن را با چیزی بهتر جایگزین کند.

ارسال نظر