چرا مایکروسافت به سراغ ساخت کنسول دستی نرفت؟

همان طور که اطلاع دارید، امروزه کنسول های مختلفی در سراسر جهان وجود دارند که بهترین آن ها، کنسول های نسل هشتم دو کمپانی مایکروسافت و سونی یعنی ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ می باشند. این روزها بیشتر گیمرها از تلفن های هوشمند خود نیز جهت تجربه بازی های ویدیویی استفاده می کنند و گویا به یک دستگاه بازی قابل حمل احتیاج دارند. کمپانی بزرگ سونی و نینتندو در گذشته (در زمان عدم حضور تلفن های هوشمند) به این موضوع پی برده بودند و کنسول های دستی خود را با نام های مختلف همانند پلی استیشن ویتا، پی اس پی و... روانه بازار کردند که سود خوبی نیز حاصل این دو شرکت شد. اما نکته قابل توجه این جاست که چرا کمپانی مایکروسافت هرگز به سراغ ساخت یک کنسول دستی نرفت و همچنان به ساخت کنسول های خانگی تمایل دارد؟ رموندی ها تمام تلاش خود را برای اختیار نبض بازار کنسول ها کرده اند و با ارائه کنسول ایکس باکس ۳۶۰، توانستند کاربران زیادی به دست آورند اما این شرکت قادر به ساخت یک کنسول دستی نیز بود و می توانست محبوبیت و تعداد کاربران خود را افزایش دهد. اما چرا این اتفاق هرگز به وقوع نپیوست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر، با کلیک در ادامه این مقاله همراه باشید.

چرا مایکروسافت به سراغ ساخت کنسول دستی نرفت؟

این روزها بیشتر گیمرها از تلفن های هوشمند خود نیز جهت تجربه بازی های ویدیویی استفاده می کنند و گویا به یک دستگاه بازی قابل حمل احتیاج دارند. کمپانی بزرگ سونی و نینتندو در گذشته (در زمان عدم حضور تلفن های هوشمند) به این موضوع پی برده بودند و کنسول های دستی خود را با نام های مختلف همانند پلی استیشن ویتا، پی اس پی و... روانه بازار کردند که سود خوبی نیز حاصل این دو شرکت شد. اما نکته قابل توجه این جاست که چرا کمپانی مایکروسافت هرگز به سراغ ساخت یک کنسول دستی نرفت و همچنان به ساخت کنسول های خانگی تمایل دارد؟ رموندی ها تمام تلاش خود را برای اختیار نبض بازار کنسول ها کرده اند و با ارائه کنسول ایکس باکس ۳۶۰، توانستند کاربران زیادی به دست آورند اما این شرکت قادر به ساخت یک کنسول دستی نیز بود و می توانست محبوبیت و تعداد کاربران خود را افزایش دهد. اما چرا این اتفاق هرگز به وقوع نپیوست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر، با کلیک در ادامه این مقاله همراه باشید.

به گزارش کلیک، کمپانی بزرگ مایکروسافت که خود را سازنده کنسول های بازی می داند، همانند دو شرکت معتبر سونی و نینتندو نیز به فکر ساخت و عرضه یک کنسول دستی افتاده بود و حتی برای این پروژه، برنامه ریزی های زیادی توسط کارشناسان مختلفی صورت گرفته بود. در نسل هفتم، شایعه های زیاد و گوناگونی از کنسول دستی رموندی ها به گوش رسید و حتی چندین تصاویر مفهومی از این دستگاه مخصوص بازی نیز منتشر شد. اما با گذشت زمان، کمپانی مایکروسافت هرگز در این زمینه صحبت نکرد و سکوت را به بحث و گفتگو ترجیح داد.

تا به امروز دلیل عدم تمایل شرکت بزرگ و مشهور مایکروسافت برای ساخت کنسول دستی مشخص نبود! خوشبختانه وب سایت شناخته شده آی جی ان (IGN) مصاحبه ای را با رئیس سابق بخش ایکس باکس، آقای رابی باخ (Robbie Bach)، ترتیب داده است که در این مصاحبه، علت عدم تمایل رموندی ها برای ساخت این دستگاه قابل حمل فاش شد. مایکروسافت در گذشته از پروژه کنسول دستی خود صحبت کرده و نام رمزی این دستگاه را Xboy قرار داده است؛ اما عدم تمرکز کافی بر روی این پروژه، باعث شد که این شرکت، همچنان به ساخت کنسول های بازی خانگی ادامه دهد و سراغ دستگاه های قابل حمل نرود.

آقای رابی باخ در پاسخ به سوال کارشناس وب سایت آی جی ان اعلام کرد:

قطعا شرکت مایکروسافت ایده هایی برای ساخت کنسول دستی با نام رمزی Xboy در نظر داشت اما این ایده ها هرگز به واقعیت نپیوست چرا که ایده کنسول دستی به جایی نرسید و نتوانست تمام اعضای کمپانی مایکروسافت را به خود متمرکز کند. تیم سازنده و اعضای بخش بازی کمپانی مایکروسافت ترجیح دادند که تمام تمرکز خود را بر روی ساخت کنسول نسل هفتم یعنی ایکس باکس ۳۶۰ قرار دهند.

https://static1.click.ir/servev2/YjdhYQEYHGRk/5Uwvb7W7Zm0,/file.jpg

آن طور که پیداست تمام تلاش های تیم توسعه دهنده کنسول ایکس باکس ۳۶۰ نتیجه داد و این کنسول به موفق ترین کنسول این شرکت و نسل هفتم تبدیل شد. آقای رابی باخ در ادامه صحبت های خود اشاره کرد که کمپانی مایکروسافت علاقه داشت که در اکوسیستم کنسول های دستی حضور داشته باشد اما به دلیل عدم تمرکز بر روی این پروژه، این پروژه هرگز ساخته و عرضه نشد.

اینکه کنسول دستی ایکس بوی هرگز ساخته نشد، قطعا به نفع کمپانی مایکروسافت است! مایکروسافت با تمرکز بر روی کنسول ایکس باکس ۳۶۰ و ساخت بی نظیر آن، توانست کنسول رقیب خود یعنی پلی استیشن ۳ را شکست دهد و فروش کنسول خود را به طور شگفت انگیزی افزایش دهد. اگر این شرکت به سمت کنسول های دستی و قابل حمل می رفت، قطعا با ضرر بسیار زیادی رو به رو می شد چرا که با عرضه گوشی های هوشمند و توسعه سیستم عامل هایی همچون اندروید، ای او اس و ویندوز فون، قطعا فروش این نوع کنسول ها کاهش پیدا می کرد و ممکن بود که رموندی ها کنسول ایکس باکس ۳۶۰ را با نواقص زیادی عرضه کنند. در حال حاضر، میزان فروش کنسول دستی شرکت سونی (پلی استیشن ویتا و پی اس پی) رو به صفر است و کمتر کسی به سراغ این نوع کنسول ها می رود.

البته در آینده در صورت ساخت کنسول های دستی با قدرت باورنکردنی و عملکرد بی نظیر آن ها در مقایسه با تلفن های هوشمند، ممکن است که دوباره گیمرها به سراغ این نوع دستگاه های بازی قابل حمل روند و برای بار دیگر، شاهد زنده شدن این نوع کنسول ها باشیم.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با کنسول دستی کمپانی بزرگ مایکروسافت چیست؟ در صورت عرضه این کنسول، آیا شما دستگاه Xboy را تهیه و خریداری می کنید؟ شما عملکرد کنسول های دستی تمامی کمپانی های سازنده نظیر نینتندو و سونی را چگونه ارزیابی می کنید؟ دیدگاه ها و نظرات شخصی خودتان را با دیگر کاربران رسانه کلیک در میان بگذارید.

ارسال نظر