ابرکامپیوتر در حل یک معادله از کامپیوتر خانگی شکست خورد

داشنمندان روس دریافتند که کامپیوتر های معمولی در انجام محاسبات پیچیده به مراتب سریع تر از ابر کامپیوتر ها عمل می کنند.

ابرکامپیوتر در حل یک معادله از کامپیوتر خانگی شکست خورد

به گزارش کلیک، پردازنده گرافیکی کامپیوتر های خانگی در هنگام اجرا یک بازی، حجم بسیار انبوهی از محاسبات را به صورت همزمان انجام می دهد.اما حالا دانشمندان امیدوارند بتوانند از این قدرت پردازش فوق العاده در زمینه های علمی و آکادمیک استفاده کنند.فیزیکدانان روسی کامپیوتری که به تراشه پردازنده گرافیکی Nvidia مجهز بود را مامور حل محاسباتی کردند که پیش از توسط ابرکامپیوتر ها صورت می گرفت.این کامپیوتر خانگی توانست معادله داده شده را در مدت ۱۵ دقیقه حل کند در صورتی که ابرکامپیوتر همین معادله را در مدت زمان ۲ تا ۳ روز حل کرد.

پردازنده گرافیکی دارای چندین واحد پردازنده است که می تواند به طور همزمان محاسبات بیشتری نسبت به CPU انجام دهد.دانشمندان دانشگاه موسکو قصد داشتند تا از موضوع استفاده کنند تا ببینند آیا کامپیوتر خانگی می تواند جایگزین ابرکامپیوتر شود؟

آن ها برای این کار از محاسبات برای ذرات کوانتومی استفاده کردند. حل چنین محاسباتی بسیار پیچیده است و در بعضی موارد هزاران سطر و ستون اطلاعات وجود دارند که همگی باید لحاظ شوند.اما سرانجام کامپیوتر خانگی از این آزمایش سربلند بیرون آمد و حتی از آنچه انتظار می رفت نیز بهتر عمل کرد.

ولادیمیر کاکلین، سرپرسست تیم تحقیقاتی گفت: "ما به سرعتی در حل محاسبات رسیدیم که تا قبل از این یک رویا بود.کامپیوتر ما توانست ۲۵۰ میلیون انتگرال دوگانه پیچیده را تنها در مدت ۳ ثانیه حل کند. سرعتی که اصلا با ابرکامپیوتر قابل مقایسه نیست."

یک تیم آلمانی همین محاسبات را به وسیله یک ابرکامپیوتر که بسیار گران قیمت نیز هست انجام دادند. محاسباتی که ما در ۱۵ دقیقه آن ها را حل کردیم، ابرکامپیوتر توانست در ۳ روز حل کند.

سرپرست تیم روسی افزود:" هدف ما از انجام این آزمایش این بود که بتوانیم سرعت انجام محاسبات را بالاتر ببریم تا کمتر زمان بر باشند. علاوه بر این تا حالا تعداد اندکی ابرکامپیوتر وجود داشت که می توانست این معادلات را حل کند و همین موضوع پیشرفت در زمینه های مکانیک کوانتومی و محاسبات فیزیک اتمی را کمی کند کرده بود."

پردازنده های گرافیکی استفاده شده در این کامپیوتر قیمتی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار داشتند که در مقایسه با قیمت های چند میلیون دلاری ابرکامپیوتر ها هیچ است.

با استفاده از کامپیوتر های معمولی برای انجام محاسبات پیچیده، سرعت رشد علم در بسیاری از زمینه ها افزایش خواهند یافت.

ارسال نظر