موشک جدید چین به ماه احتمالاً ۲۰۲۷ پرتاب می‌شود

یک جفت موشک جدید و فضاپیما برای انجام پرتاب جداگانه چین و فرود و قدم گذاشتن فضانوردان بر روی ماه موردنیاز است.

موشک جدید چین به ماه احتمالاً ۲۰۲۷ پرتاب می‌شود

چین در حال پیشرفت در ساخت یک موشک جدید برای پرتاب فضانوردان به ماه است. این وسیله پرتاب جدید به‌عنوان بخشی از برنامه چین، برای قرار دادن‌ پای انسان روی ماه تا قبل از سال ۲۰۳۰ درحال توسعه است.

یک جفت موشک جدید (که به‌تازگی Long March 10 نامیده شده است) و فضاپیما برای انجام این پرتاب جداگانه و فرود روی ماه موردنیاز است.

این جفت یک‌بار در مدار ماه قرار می‌گیرد. یانگ لیوه ، اولین فضانورد چینی در مدار، اخیراً فاش کرد که فضاپیمای سرنشین‌دار جدید تا سال ۲۰۲۷ آماده خواهد شد.

طبق گزارش ۲۱ جولای، رونگ یی، کارشناس موشکی در آکادمی فناوری وسایل نقلیه پرتاب چین، به رسانه دولتی چین گفت که انتظار می‌رود این موشک در سال ۲۰۲۷ یک پرواز آزمایشی داشته باشد.

اهداف موشک چین

این وسیله پرتاب حدود ۹۰ متر ارتفاع و سه هسته مرحله اول به قطر ۵ متر خواهد داشت. جرم آن در هنگام برخاستن ۲۱۰۰۰۰ کیلوگرم خواهد بود. موشک قادر است ۲۷۰۰۰ کیلوگرم را به مدار ماه پرتاب کند. همچنین دارای یک سیستم فرار پرتاب در بالای فیرینگ محموله خود است.

نسخه‌ای به طول ۶۷ متر با تک هسته مرحله اول قادر است ۱۴۰۰۰ کیلوگرم محموله را به مدار پایین زمین پرتاب کند. این نسخه برای پرتاب فضاپیمای جدید سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی تیانگونگ استفاده خواهد شد و اولین پیکربندی موشکی خواهد بود که آزمایش می‌شود.

چین همچنین اعلام کرد که ششمین آزمایش موفقیت‌آمیز سوخت‌گیری موتور اصلی در ماه ژوئن به پایان رسید. این موتور برای تولید ۱۳۰ تن نیروی رانش طراحی شده‌ است و زمان شلیک آزمایشی آن ۳۳۰۰ ثانیه است.

این کشور اخیراً یک ایستگاه آزمایشی جدید در تونگچوآن را نیز برای آزمایش پرتاب موتورهای جدید موردنیاز در تأمین انرژی موشک‌های ماه تکمیل کرد.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر