اپل و نوکیا یک قرارداد طولانی‌مدت جدید برای مجوز استفاده از پتنت‌ها امضا کردند

هرچند شرایط این معامله اعلام نشده است، اما اپل باید برای استفاده از پتنت‌های نوکیا هزینه‌ای را از اول ژانویه 2024 به آن پرداخت کند.

اپل و نوکیا یک قرارداد طولانی‌مدت جدید برای مجوز استفاده از پتنت‌ها امضا کردند

اپل و نوکیا اعلام کردند که قرارداد طولانی‌مدت جدیدی درزمینه مجوز استفاده از پتنت امضا کرده‌اند که به موجب آن، سازنده آیفون به اختراعات ثبت‌شده توسط نوکیا در‌زمینه شبکه 5G و فناوری‌های دیگر دسترسی پیدا می‌کند.

قرارداد مجوز قبلی این دو شرکت تا پایان سال 2023 منقضی می‌شد و به همین دلیل، نوکیا و اپل قرارداد جدیدی را جایگزین آن کردند. هرچند شرایط این معامله به‌طور جزئی اعلام نشده است، اما اپل باید برای استفاده از پتنت‌های نوکیا هزینه‌ای را از اول ژانویه 2024 به آن پرداخت کند.

نوکیا بیش از 20 هزار پتنت دارد که 5500 مورد از آن‌ها به فناوری 5G مربوط می‌شود. این شرکت پتنت‌های خود را با شرایط منصفانه، معقول و بدون تبعیض (مجموعه‌ای از شرایط که تحت عنوان FRAND شناخته می‌شوند) به شرکت‌های دیگر ارائه می‌کند، زیرا بسیاری از آن‌ها ضروری محسوب می‌شوند. با این شرایط، شرکت‌ها می‌توانند مجوز استفاده از فناوری‌های نوکیا را با قیمت مناسبی به‌دست بیاورند.

«جنی لوکاندر»، رئیس بخش تکنولوژی نوکیا، در بیانیه‌ای گفت:

«خوشحالیم که به‌صورت دوستانه قرارداد مجوز پتنت طولانی‌مدت جدیدی را با اپل به امضا رسانده‌ایم. این قرارداد قدرت مجموعه پتنت‌های نوکیا و چندین دهه سرمایه‌گذاری آن روی تحقیق‌و‌توسعه و نیز کمک آن به استانداردهای سلولی و سایر فناوری‌ها را نشان می‌دهد.»

دعوای حقوق اپل و نوکیا بر سر قرارداد قبلی

قرارداد سال 2017 این دو شرکت پس از یک سال دعوای حقوقی بین اپل و نو‌کیا امضا شد. در دسامبر سال 2016، اپل از نوکیا به‌خاطر استفاده غیرقانونی از حق اختراع‌هایش شکایت کرد و مدعی شد نهادهای غیرفعالی با نو‌کیا همکاری می‌کنند تا از این طریق درآمدزایی زیادی از ا‌پل و تولیدکنندگان دیگر داشته باشند. اپل پس از آن اعلام کرد که دیگر هزینه حق استفاده از پتنت‌های نو‌کیا در محصولاتی مانند آیفون را پرداخت نخواهد کرد.

پس از آن نوکیا در پاسخ به شکایت اپل، لیستی از 32 پتنت را که این شرکت در 11 کشور بدون مجوز از آن‌ها استفاده کرده است، منتشر کرد. درنهایت نیز ا‌پل برای حل‌و‌فصل این دعوای حقوقی موافقت کرد که 2 میلیارد دلار به نوکیا بپردازد.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر