ترمیم سوختگی به کمک سلول‌های بنیادی

درد و عذاب ناشی از سوختگی پوست یک طرف، آثاری که پس از آن بر جای می‌ماند عامل عذاب آور دیگری است که فرد مبتلا را رنج می دهد.

ترمیم سوختگی به کمک سلول‌های بنیادی

به گزارش کلیک، اخیرا شرکتی با نام RenovaCare مدعی است که می‌تواند زخم‌های ناشی از سوختگی‌ها را ترمیم کند. تخصص این شرکت زیست‌فناوری که در نیویورک واقع شده است در مورد سلول‌های بنیادی و بازسازی اندام است و این مهارت ها را در زمینه درمان زخم‌های پوستی به کار گرفته است. این شرکت در یکی از نویدبخش‌ترین کارهای خود از وسیله‌‌‌ای شبیه به یک تفنگ استفاده می کند که سلول‌های بنیادی پوست را روی ناحیه سوخته یا دارای جراحت شدید اسپری می‌کند تا به این وسیله روند بهبود سریع‌تر شود. سرعت بهبود در این روش آنقدر زیاد است که اگر دچار سوختگی شده و جمعه شب به بیمارستان منتقل شوید، پس از استعمال این سلول‌های بنیادی تا روز دوشنبه قسمت اعظمی از سوختگی پوستتان بهبود یافته و می‌توانید از بیمارستان مرخص شوید.

در این فرآیند سلول‌های بنیادی از پوست یک فرد سالم گرفته می‌شود. این سلول‌ها از نمونه جدا شده و در یک محلول آبی قرار می‌گیرد تا به‌ راحتی اسپری شود. عملکرد این وسیله که توسط کامپیوتر هدایت می‌شود همانند هوا قلم‌موی نقاشان است اما با دقت بیشتر.

نحوه درمان بسیار ساده است؛ تنها کافی است سلول‌های بنیادی را روی قسمتی از پوست که دچار سوختگی شده است اسپری کنید و منتظر بهبودی باشید. پس از اینکه سلول‌های بنیادی روی قسمت آسیب دیده اسپری شد مدت زمان اثردهی تنها چند روز طول می‌کشد. این روش درمانی برای مردی که در یک حادثه آتش‌سوزی دچار سوختگی شد به‌ کار گرفته شد و سوختگی درجه دو وی طی چهار روز کاملا بهبود یافت.

این روش درمانی دارای مزیت‌هایی نسبت به رشد آزمایشگاهی پوست و جراحی پیوند است که تاثیرگذاری آن‌ها هفته‌ها یا گاهی ماه‌ها به طول می‌انجامد. افرادی که تحت عمل پیوند پوست قرار می‌گیرند معمولا از عفونت و دیگر مشکلات رنج می‌برند.

فناوری توسعه داده شده توسط RenovaCare در مراحل اولیه به سر می‌برد و FDA هنوز فروش آن را در ایالات متحده تایید نکرده است و هنوز نمی‌توان این محصول را برای خرید پیدا کرد. این شرکت در صدد به دست آوردن تاییدیه فروش است و به تازگی اعلام کرده است در دور آخر آزمایش‌ها مشخص شد که این دستگاه توانایی اسپری کردن مایع حاوی سلول های پوستی را به صورت یکنواخت و متراکم دارد.

آزمایش‌های انجام شده در Stem Cell Systems GmbH نشان داد این وسیله می‌تواند بیش از ۲۰ هزار قطره را به صورت یکنواخت در یک قسمت آزمایشی اسپری کند و سوزن و سرنگ معمولی در مقایسه با آن فقط ۹۱ قطره تولید می‌کند. سلول‌های بنیادی پوست پس از اسپری شدن توسط این وسیله دارای ۹۷٫۳ درصد قابلیت زیست‌پذیری خواهند بود. RenovaCare در حال ادامه تحقیقات خود در این زمینه و در صدد به دست آوردن تاییدیه FDA و در نهایت امکان فروش این محصول است. شرکت مذکور به ارائه ۵۱۰(k) برای FDA پرداخته است که اعلام قصد و هدف آن برای روانه کردن این محصول در بازار به شمار می آید و اغلب پیش از آزمایش های بالینی انجام می شود.

منبع:digitaltrends

ارسال نظر