تهدید ایلان ماسک هیئت مدیره توییتر را شگفت‌زده کرد

ایلان ماسک، که حالا بزرگترین سهامدار توییتر است، هیئت مدیره توییتر را که با طرح «قرص سمی» سعی در جلوگیری از تصاحب این شرکت توسط وی داشتند، تهدید کرد.

تهدید ایلان ماسک هیئت مدیره توییتر را شگفت‌زده کرد

ایلان ماسک پس از خریداری حدود ۱۰ درصد از سهام توییتر، به هیات مدیره آن پیشنهاد داد با پرداخت حدود ۴۳ میلیارد دلار، همه سهام آن را بخرد و آن را به یک شرکت خصوصی تبدیل کند.

طرح قرص سمی که مدیران توییتر اجرا کردند چیست؟

هیات مدیره توییتر با استفاده از ضوابط آیین نامه ای طرحی را به اجرا گذاشته است که برای مدت محدود به هیچ سهامداری اجازه مالکیت بیشتر از ۱۵ درصد سهام این شرکت را نمی‌دهد.
در این طرح، به سهامداران خرد اجازه داده می شود سهام شرکت را با تخفیف خریداری کنند. هدف از این کار مقابله با تجمع سهام در دست یک نفر است.

به این طرح که «حقوق کوتاه مدت سهامداران» عنوان دارد، در اصطلاح بازارهای بورس در آمریکا «قرص سمی» گفته می‌شود.

ایلان ماسک هیئت مدیره توییتر را تهدید کرد

نشریه راشاتودی در گزارشی نوشت: ایلان ماسک در صورت پیروزی در تلاش برای تصاحب توییتر، راه سریعی برای کاهش برخی هزینه‌ها اندیشیده است.

وی قصد دارد پرداخت حقوق به اعضای هیئت‌مدیره این شرکت که ظاهراً نماینده سهامداران هستند و به ضرر آنان سعی کرده‌اند جلوی این تصاحب را بگیرند، متوقف کند.

ماسک که ثروتش توسط نشریه فوربس نزدیک به 270 میلیارد دلار تخمین زده می شود، روز دوشنبه قول داد در صورتی که تصاحب 43 میلیارد دلاری توییتر توسط وی انجام شود، مدیران این شرکت را اخراج یا حداقل حقوق آنها را قطع خواهد کرد.

وی نظر خود را در پاسخ به پست گری بلک، یک مشاور سرمایه گذاری که اعلام کرد توییتر به اعضای هیئت مدیره خود سالانه 250 تا 300 هزار دلار جوایز نقدی و سهام برای کار پاره وقت آنها پرداخت می کند، بیان کرد.

ماسک در پستی در توییتر نوشت: در صورت موفقیت پیشنهاد من، دستمزد هیئت مدیره 0 دلار خواهد بود، بنابراین 3 میلیون دلار در سال پس انداز می شود.

بلک نیز پاسخ داد که اگر ماسک بخواهد 10 درصد از کارکنان توییتر را اخراج کند، می‌تواند 75 میلیون دلار دیگر را از هزینه‌های عملیاتی سالانه این شرکت کم کند که با این کار 10 میلیارد دلار پس‌انداز خواهد کرد و بخشی از بودجه لازم برای تصاحب این شرکت را به دست خواهد آورد.

ماسک قصد دارد پس از تکمیل خرید سهام توییتر، این شرکت را خصوصی کند، که به گفته او این امر به او کمک خواهد کرد تا با تبدیل کردن توییتر به پلتفرمی برای آزادی بیان در سراسر جهان، از ظرفیت کامل درآمدزایی این شرکت استفاده کند.

بر اساس این گزارش، هیئت مدیره توییتر روز جمعه به اتفاق آرا به اتخاذ طرح به اصطلاح قرص سمی در تلاش برای جلوگیری از تصاحب این شرکت توسط ایلان ماسک رای داد.

منابع: خبرآنلاین، تسنیم

ارسال نظر