اجرای رتبه بندی معلمان از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌شود

سخنگوی آموزش و پرورش اعلام کرد که برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان بر اساس تصویب قانون، تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰  پیش‌بینی می‌شود.

اجرای رتبه بندی معلمان از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌شود

صادق ستاری‌فرد درباره طرح رتبه بندی معلمان اظهار کرد: «وزیر آموزش و پرورش آیین‌نامه رتبه بندی را امروز در اختیار هیئت دولت قرار داد.»

وی افزود: «وزارت آموزش و پرورش بر اساس قانون یک ماه فرصت داشت که با همکاری سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور و نظارت دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نسبت به تدوین آیین‌نامه اقدام کند.»

سخنگوی آموزش و پرورش ادامه داد: «وزارتخانه در این مدت سعی کرد که اقدامات مربوط به رتبه‌بندی معلمان را به صورت مشارکتی با مدیران کل استان‌ها و تعدادی از محققان و مراکز پژوهشی پیش‌بینی کند. در نهایت آیین‌نامه مبتنی بر مفاد قانون تدوین شد.»

بیشتر بخوانید: آیین نامه رتبه بندی معلمان نهایی شد

ستاری‌فرد با بیان اینکه طرح رتبه بندی با هدف رضایت‌مندی شغلی معلمان، کیفیت آموزشی و پرورشی و بسط عدالت آموزشی اجرایی می‌شود، عنوان کرد: «این طرح در سند تحول بنیادین و در ماده ۶۳ قانون برنامه ششم مورد تاکید قرار گرفته است.»

تصویب اجرای رتبه بندی از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ برای معلمان

وی خاطرنشان کرد: «قانون با صراحت کامل تصویب کرد که باید از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ رتبه بندی معلمان اجرا شود و این طرح از این تاریخ برای معلمان پیش‌بینی شود.»

سخنگوی آموزش و پرورش درباره جزئیات این طرح یادآور شد: «آیین‌نامه رتبه بندی معلمان یک پیش‌نویس و پیشنهاد است که وزارتخانه به دولت ارائه کرده و وقتی آیین‌نامه به دولت می‌رسد، امکان تعدیل مواردی در آن وجود دارد. بنابراین جزئیات این آیین‌نامه پس از تصویب اعلام می‌شود.»

ستاری‌فرد ادامه داد: «همچنین بر اساس قانون، همه معلمان در یک رتبه‌ای قرار می‌گیرند و هیچ معلمی وجود ندارد که این رتبه‌بندی شامل حالش نشود و بیش از ۸۵۰ هزار معلم مشمول این طرح هستند. اجرای این آیین‌نامه باید به نحوی باشد که همه معلمان در یک رتبه قرار گیرند و هیچ معلمی خارج از رتبه‌بندی قرار نگیرد. این یک مزیت است که هم قانون و هم آیین‌نامه به این شکل نوشته شد.»

بیشتر بدانید: یک گروه از معلمان از رتبه بندی حذف شدند

سخنگوی آموزش و پرورش درباره زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان اظهار کرد: «بر اساس پیش‌بینی قانون، آموزش و پرورش از ابتدای فروردین به مدت سه ماه فرصت دارد که قانون رتبه بندی معلمان را اجرا کند.»

ستاری‌فرد یادآور شد: «از ابتدای فروردین هم ۲۳ روز گذشته است و در بازه زمانی باقی‌مانده، آموزش و پرورش باید نسبت به صدور احکام معلمان اقدام کند.»

وی افزود: «۳۸ هزار میلیارد تومان هم برای اجرای رتبه‌بندی پیش‌بینی شده است، منتظر هستیم که آیین‌نامه به تصویب هیئت دولت برسد و در اولین فرصت، طرح رتبه بندی معلمان اجرا شود.»

دریافتی معلمان پس از اجرای رتبه‌بندی متفاوت است

سخنگوی آموزش و پرورش همچنین درباره میزان دریافتی معلمان پس از اجرایی شدن طرح رتبه بندی معلمان توضیح داد: «میزان دریافتی برای هر معلم بر اساس سه مولفه حق شغل، شاغل و فوق العاده شغل، از ۴۵ تا ۹۵ درصد متفاوت است.»

ستاری‌فرد خاطرنشان کرد: «دریافتی هر معلم بر اساس اینکه در چه رتبه‌ای یا همان استادی قرار گیرد، متفاوت است. بنابراین نمی‌توان در این خصوص عدد و رقم پیش‌بینی کرد.»

بیشتر بدانید: جزییات حقوق معلمان پس از اجرای رتبه بندی

زمزمه اجرای رتبه بندی معلمان از سال ۹۷ به گوش می‌رسید اما وزارت آموزش و پرورش بررسی و رفع ایرادات لوایح این طرح را در چند ماه گذشته برای همه معلمان رسمی و پیمانی به کار گرفت.

در روندی طولانی، پس از اینکه مجلس آن را تصویب کرد، شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد کرد و این طرح را برای اصلاح برگرداند. سپس روز یکم اسفند ۱۴۰۰ مجلس رتبه بندی معلمان را اصلاح و تصویب کرد و روز ۱۶ اسفند خبر رسید که شورای نگهبان لایحه رتبه بندی معلمان را تایید کرد ه است.

ارسال نظر