با دستور رئیسی احداث پتروشیمی میانکاله متوقف می‌شود؟

بر اساس اطلاعات، رئیس‌جمهور به رئیس سازمان محیط زیست دستور جلوگیری از احداث پتروشیمی میانکاله را صادر کرده است که احتمالا به ابطال مصوبه این پروژه منجر می‌شود.

با دستور رئیسی احداث پتروشیمی میانکاله متوقف می‌شود؟

رئیس جمهور دستور توقف احداث پتروشیمی میانکاله را صادر کرد

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا، در روز ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ دولت دوازدهم به پیشنهاد وزارت نفت، با احداث پتروشیمی در منطقه میانکاله استان مازندران موافقت کرد.

این موافقت با ادعای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رفع نیاز صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، ایجاد اشتغال پایدار و با رویکرد آمایش سرزمینی، از طریق اجرای طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی با تاکید بر تکمیل زنجیره ارزش متانول - پروپیلن، به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی مطرح شد.

مصوبه دولت گذشته با مخالفت فعالان محیط زیستی مواجه و عملیات احداث این طرح متوقف شد، اما با تشکیل دولت سیزدهم بار دیگر این موضوع در کانون اخبار قرار گرفت و برخی افراد متنفذ، دولت را برای کلنگ‌زنی این پروژه بدون مجوز محیط زیست ترغیب کردند.

البته سخنگوی دولت در هفته‌های اخیر در گفت‌وگو با رسانه‌ها به صراحت اعلام کرد اجرای این پروژه منوط به اخذ مجوزهای لازم زیست‌محیطی است.

بر اساس شنیده‌های ایرنا، ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری دولت سیزدهم، در آخرین جلسه هیئت دولت به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دستور داد موضوع احداث پتروشیمی میانکاله را بررسی و با احصای موارد خلاف قانون و آسیب‌زا برای محیط زیست، سریعا از اجرای آن جلوگیری کند.

کلنگ زنی پتروشیمی میانکاله اعتبار قانونی ندارد

در پی این دستور، علی سلاجقه اعلام کرد از نظر دولت کلنگی که برای احداث پتروشیمی میانکاله به زمین زده شده، فاقد اعتبار بوده و در واقع کلنگی به زمین زده نشده است.

او این نکته را هم متذکر شد که «طبق قانون، دیگر هیچ کلنگی بدون مجوز محیط زیست بر زمین نخواهد خورد و در اجرای این طرح نیز کوتاه نخواهیم آمد».

دستور رئیسی توقف پتروشیمی میانکاله

احتمال ابطال و بسته شدن پرونده پتروشیمی میانکاله

تازه‌ترین اخبار به دست آمده حکایت از آن دارد که بازنگری در مصوبه دولت قبل برای احداث پتروشیمی میانکاله، در دستور کار هیئت وزیران قرار گرفته و احتمالا با ابطال آن بر اساس مصوبه جدید دولت، پرونده این طرح برای همیشه بسته خواهد شد.

اگر با زبان آمار نگاهی به پروژه پتروشیمی میانکاله شود، خلاء قانونی زیادی در آن به چشم می‌خورد؛ طرحی که ۸ مهر ۹۹ از دولت وقت جواز تأسیس گرفت، در ۹۹/۱۲/۱۷ در هیئت وزیران وقت مصوب و تصویب‌نامه دولت با شماره ۱۵۲۵۳۶/ت ۵۷۹۴۴ هـ، در بیست و سوم اسفند ماه ابلاغ شد، در ۱۵ تیر ۱۴۰۰ شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران طی نامه‌ای به سازمان حفاظت محیط زیست خواستار تأمین آب شرب پتروشیمی امیر آباد مازندران از محل دریا شد که در آن نامه اشاره شده به میزان ۲۵ میلیون متر مکعب در سال برای تأمین آب این طرح نیاز است و در پانزدهم دی ماه ۹۹ نیز معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت موافقت‌نامه مقدماتی اجرای طرح پتروشیمی را با ۶ سهامدار امضا کرد.

چند روز پیش و پس از اعتراضات زیادی که در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شد، مشاور رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، طرح پتروشیمی میانکاله را فاجعه‌ای برای محیط زیست خواند که توسط یک گروه مافیا از دولت‌های گذشته مطرح شده است.

ارسال نظر