تشدید آلودگی هوا از عصر امروز | علت آلودگی هوای تهران و غرب کشور چیست؟

منشأ گرد و غباری که از روز گذشته کشور را درگیر کرده، کشورهای همسایه غربی بوده‌اند. از عصر امروز آلودگی هوا تشدید خواهد شد.

تشدید آلودگی هوا از عصر امروز | علت آلودگی هوای تهران و غرب کشور چیست؟

عراق و سوریه؛ منشأ گردوغبار و آلودگی هوای کشور

داریوش گل‌علیزاده، سرپرست مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان محیط زیست، در رابطه با منشأ آلودگی هوایی که از ابتدای روز گذشته بیش از 25 استان کشور را درگیر کرده است، اظهار کرد: «منشأ آلودگی هوای دیروز که تقریبا 26 استان کشور را دربرگرفت، طوفان گرد و غباری بود که منشأ خارجی داشت. این طوفان از سمت مرزهای غربی کشور، شرق عراق و سوریه است. همچنین بخشی از این گرد و غبار نیز برخاسته از اردن و عربستان بوده است.»

وی ادامه داد: «در سال‌های گذشته هم شاهد این اتفاق بودیم و بادهای عمودی و افقی، این ذرات گرد و غبار را که بسیار ریز و کمتر از 1 میکرون هستند، به راحتی به شهرهای مختلف کشور ما منتقل کرده است.»

ورود توده گرد و خاک و افزایش آلودگی به کشور از امروز

سرپرست مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان محیط زیست تصریح کرد: «مقدار آلودگی از روز گذشته کاهش پیدا کرده است. اما بر اساس گزارش هواشناسی، از عصر امروز انتشار این گردو غبار مجددا افزایش پیدا می‌کند.»

گل‌علیزاده دیپلماسی را اصلی‌ترین راهکار مقابله با این پدیده دانست و گفت: «سازمان محیط زیست از کشورهای همسایه برای مهار و تثبیت این گرد و غبار درخواست جلسه و نشست مشترک کرده، اما تا الان توفیقی در این زمینه به دست نیامده است. وزارت امور خارجه، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست و سایر دستگاه‌های مسئول چه در زمینه دیپلماسی خارجی و چه در زمینه کانون‌های گرد و غبار داخلی، باید همگرایی داشته باشند و به حل این مشکل کمک کنند.»

پروژه سدسازی ترکیه باعث افزایش گردوخاک در ایران

وی در رابطه با پروژه سدسازی کشور ترکیه موسوم به «گاپ» هشدار داد: «این پروژه عملا بخش اعظمی از حق‌آبه دجله و فرات را قطع می‌کند و زمین‌هایی که بر اثر قطع حق‌آبه به منشأ گرد و غبار تبدیل شده‌اند، با وزش ضعیف‌ترین بادهای عمودی و افقی گرد و غبار را به کشور ما می‌آورند. این سد خطر تشدید گرد و غبار در ایران را به شدت افزایش می‌دهد و لازم است با دیپلماسی درست، هرچه سریع‌تر از طریق مجامع بین‌المللی در رابطه با این سدسازی‌‌ها اقدام کنیم و ترکیه را ملزم کنیم حق‌آبه را تأمین کند.»

سرپرست مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان محیط زیست ادامه داد: «لازم است سازمان‌های مسئول در این زمینه کانون‌های گرد و غبار خارجی و داخلی را شناسایی کنند، در جایی که بشود از بوته‌کاری و نهال‌کاری توسط گونه مناسب و در سایر کانون‌ها از مالچ‌پاشی به وسیله مالچ مناسب و دوستدار محیط زیست برای مهار گرد و غبار استفاده کنند.»

گل‌علیزاده خاطرنشان کرد: «این اقدامات در یک پروسه 10 ساله انجام می‌شود. مگر اینکه حق‌آبه اراضی که به کانون گرد و غبار تبدیل شده است، تأمین شود و این اراضی زیر کشت بروند. در این صورت می‌توان انتظار داشت که این برنامه زودتر انجام شود.»

لازم به ذکر است؛ دیروز ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ شاخص کیفیت هوای تهران امروز به 490 رسید و تهران آلوده‌ترین شهر جهان شد . با تشدید این آلودگی از امروز، احتمال تعطیلی تهران و برخی مناطق کشور وجود دارد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر