تهران آلوده‌ترین شهر جهان شد | احتمال تعطیلی پایتخت

شاخص کیفیت هوای تهران امروز به 490 و در برخی مناطق به 500 رسیده و در وضعیت خطرناک به سر می‌برد. تهران امروز به لقب آلوده‌ترین شهر جهان دست پیدا کرد.

تهران آلوده‌ترین شهر جهان شد | احتمال تعطیلی پایتخت

در حال حاضر، کیفیت هوای شهر تهران با شاخص 490 در وضعیت خطرناک قرار دارد در این شرایط افراد باید از فعالیت‌های خارج از منزل خودداری کنند.

در زمان حاضر 17 ایستگاه سنجش کیفیت هوا در تهران در وضعیت خطرناک، 9 ایستگاه در وضعیت بسیار ناسالم و دو ایستگاه در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد. در این بین مناطق 1، 2، 7، 8، 9، 13، 18، 19 و 22 دارای شاخص 500 هستند.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد تا ظهر روز جمعه، پایتخت ایران در صدر آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار دارد.

روز گذشته نیز کیفیت هوای تهران با شاخص 190 با نشانگر وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها سپری شد و طبق پیش‌بینی صورت‌گرفته، روز آینده نیز کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه خواهد بود.

محمد اصغری، کارشناس سازمان هواشناسی درباره آلودگی هوا اظهار کرد: «در روز‌های قبل اعلام کردیم که چشمه‌های تولید گردوخاک در شمال عراق و کشور‌های سوریه و عربستان همچنان باقی است و متأسفانه استان‌های مرزی را از جمله کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان و آذربایجان غربی درگیر می‌کند.»

وی افزود: «براساس تصاویر ماهواره‌ای، منشأ این گردوخاک در کشور عراق است که متأسفانه استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه، مرکزی، البرز، زنجان، قم، تهران و قزوین را تحت تأثیر قرار داده است.»

کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: «از آخر وقت امروز از سمت شمال غربی، جبهه هوایی وارد کشور خواهد شد که سبب بارش می‌شود و تا روز یکشنبه استان‌های زنجان، تهران، قم، مرکزی، همدان، البرز، مرکزی و استان‌های شمال شرق و آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، تهران، البرز، قم، همدان و اردبیل را تحت تأثیر قرار خواهد داد و باعث می‌شود که گردوخاک شسته شود.»

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران گفت: «در جلسه اضطرار آلودگی هوا، دستگاه‌های مختلف نظرات کارشناسی خود را ارائه خواهند کرد و احتمال تعطیلی در استان تهران وجود خواهد داشت.»

حامد یزدی‌مهر افزود: «بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، وضعیت نارنجی در تهران به وجود آمده و از شهروندان تهرانی و خصوصا گروه‌های حساس می‌خواهیم تا امروز و فردا را از منزل خارج نشوند. به دلیل شرایط نامساعد هوا، جلسه فوری اضطرار آلودگی هوا به ریاست استاندار تهران و دستگاه‌های مختلف برگزار خواهد شد.»

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران، در این جلسه همه شرایط بررسی خواهد شد و دستگاه‌های مختلف نظرات کارشناسی خود را ارائه خواهند کرد. احتمال تعطیلی در استان تهران نیز وجود خواهد داشت.

منبع: انتخاب

ارسال نظر