اصلاح بند واردات خودرو با نظر شورای نگهبان انجام شد

 به گفته علی نیکزاد نایب رئیس مجلس، اصلاح بند مربوط به واردات خودرو در بودجه ۱۴۰۱ و حذف واردات خودروهای سواری‌، با نظر شورای نگهبان انجام شده نه با هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص نظام.

اصلاح بند واردات خودرو با نظر شورای نگهبان انجام شد

حذف مصوبه واردات خودرو بدون اطلاع نمایندگان مجلس مورد قبول نیست

به گزارش کلیک به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، «سیدغنی نظری خانقاه» نماینده مردم خلخال در مجلس با بیان اینکه حذف مصوبه واردات خودرو بدون اطلاع نمایندگان قابل قبول نیست، گفت: «هیچ نهاد دیگری نباید موازی با نمایندگان مجلس در امر قانونگذاری دخالت کند، شأن مجمع تشخیص مشخص بوده و باید متناسب با آن رفتار کند.»

وی در تذکر شفاهی خود با استناد به بند (۱۱) ماده (۲۲) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص حفظ شأن و منزلت مجلس شورای اسلامی و همچنین با استناد به اصل (۵۸) قانون اساسی گفت: «قانون اساسی در این اصل می‌گوید اعمال قوه مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل می‌شود و مصوبات آن پس از طی مراحلی که در اصول بعدی قانون اساسی می‌آید برای اجرا به قوه مجریه و قضائیه ابلاغ می‌شود که چندین مورد در این رابطه قابل طرح است.»

نماینده مردم خلخال و کوثر با اشاره به موضوع حذف واردات خودرو مجلس گفت: «مجلس، کمیسیون تلفیقی تشکیل داده که اعضای آن مصوباتی برای واردات خودرو داشتند و از طرفی مردم نیز علاقمند به استفاده از خودرو‌های وارداتی هستند، چرا که جنس ضعیف و بنجل سایپا و ایران خودرو، ملت را بیچاره کرده است.»

وی اضافه کرد: «همچنین بار‌ها در خصوص ضعف خودروسازی تذکر دادیم، اما آن‌ها هیچ اقدامی برای بهبود کیفیت تولیداتشان نکردند، چرا که رقابتی در بازار خودرویی وجود ندارد و دو شرکت ایران خودرو و سایپا هر کاری بخواهند می‌کنند و به کسی پاسخ نمی‌دهند.»

نظری خانقاه اضافه کرد: «اینکه مصوبه مجلس بدون اطلاع اعضای کمیسیون تلفیق و نمایندگان مجلس حذف شود، قابل قبول نیست. نمایندگان ملت، موضوعی را مصوب کرده و مردم نیز علاقمند به آن هستند. جوانان ایرانی چه چیزی کمتر از افرادی دارند که ماشین خارجی سوار می‌شوند، ولی آن‌ها به این خودرو‌ها دسترسی ندارند. با واردات باید در بازار خودرو رقابت ایجاد کنیم.»

فقط مجلس باید قانونگذاری کند نه نهادهای دیگر

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: «تنها مجلس باید قانونگذاری کند و نمایندگان نباید اجازه دهند نهاد‌های دیگر در قانونگذاری وارد شوند. این موضوع وهن و ضعف مجلس بوده و ناکارآمدی قوه مقننه را نشان می‌دهد. ما نمایندگان با مردم ارتباط داریم و از مطالبه آن‌ها باخبریم؛ از این رو درخواستم این است که نمایندگان بر روی مصوبات جدی باشند.»

وی افزود: «اینکه مصوبه واردات خودروی مجلس با مجوز هیأت رئیسه حذف شود، به هیچ عنوان قابل قبول نیست. نه هیأت رئیسه مجلس و نه اعضای کمیسیون تلفیق این اجازه را ندارند که بدون هماهنگی با سایر نمایندگان مصوبه‌ای را حذف کنند؛ حال از رئیس محترم جلسه درخواست می‌کنم این موضوع را برای نمایندگان شفاف کند.»

نظری خانقاه تصریح کرد: «این مطلب خارج از دستور جلسه بوده، اما حرف دل نمایندگان است، چرا که بدون اطلاع آن‌ها نباید در مصوبات دستکاری صورت گیرد و نهاد دیگری موازی با نمایندگان مجلس در امر قانونگذاری دخالت کند. شأن مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص بوده و تعریف خاص خودش را دارد و باید متناسب با همان رفتار کند.

بیشتر بخوانید: علت حذف خودروهای سواری از فهرست واردات چه بود؟

بند مربوط به واردات خودرو با نظر شورای نگهبان اصلاح شده است

«علی نیکزاد ثمرین» نایب رئیس اول مجلس در پاسخ به نماینده مردم خلخال گفت: «در خصوص موضوع واردات خودرو، صحن مجلس رأی مشروطی از نمایندگان گرفت که اگر شورای نگهبان نیز نظری داشت هیئت رئیسه بتواند آن را اعمال کند. از این رو هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص نظام هم نظر خود را به شورای نگهبان داد. بنابراین اینکه افکار عمومی احساس می‌کنند هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، بند مربوط به واردات خودرو را حذف کرده درست نیست.»

وی ادامه داد: «در جریان بررسی لایحه بودجه، هنگام طرح موضوع واردات خودرو، این مصوبه به صورت مشروط رأی‌گیری شد و نمایندگان موافقت کردند در صورتی که شورای نگهبان نظری داشته باشد هیئت رئیسه آن را اعمال کند. لذا هیأت رئیسه این موضوع را با شورای نگهبان قطعی کرده است، نه با هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص که باب جدیدی برای قانونگذاری باشد.»

لازم به ذکر است واردات ۷۰ هزار دستگاه خودرو سواری در مجلس به تصویب رسیده بود اما هم‌اکنون در تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ اثری از این مصوبه وجود ندارد.

ارسال نظر