آشوب در پاکستان: عمران خان از نخست وزیری برکنار شد

عمران خان نخست‌وزیر پاکستان پس از منحل شدن پارلمان، از مقام خود برکنار شد.

آشوب در پاکستان: عمران خان از نخست وزیری برکنار شد

به گزارش کلیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ساعاتی پس از انحلال مجلس ملی پاکستان، وزیر کابینه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که عمران خان رسما از سمت نخست‌وزیری این کشور برکنار شده است. البته، عمران خان تا زمان انتصاب نخست‌وزیر موقت در این سمت باقی خواهد ماند.

دولت پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد:

«در نتیجه انحلال مجلس پاکستان از سوی رئیس‌جمهور بر اساس بند ۱ ماده ۵۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی پاکستان در وزارت امور پارلمانی مورخ ۳ آوریل ۲۰۲۲، آقای عمران احمد خان نیازی، به‌عنوان نخست‌وزیر پاکستان به کار خود پایان داد.»

پیش از این، «خان به عارف علوی» رئیس‌جمهور پاکستان توصیه کرده بود که پس از رد رأی عدم اعتماد از سوی قاسم سوری، معاون رئیس‌جمهور، مجلس سفلی پارلمان را منحل کند. وی همچنین خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد که قرار است ظرف ۹۰ روز برگزار شود.

پس از آن، رهبران جبهه مخالف به دادگاه عالی مراجعه کردند تا راهنمایی بگیرند. دادگاه عالی ضمن قبول دادخواست آنان، اخطاریه‌هایی به رئیس‌جمهور و عمران خان صادر کرد و تمامی اقدامات و دستورات آنان را مشمول حکم دادگاه دانست. با برکناری رسمی عمران خان از نخست‌وزیری، قرار است یک دولت موقت امور روزمره دولت را مدیریت کند.

با این حال، رسانه‌های محلی مدعی شده‌اند که تاکنون هیچ نخست‌وزیر موقتی منصوب نشده است. طبق کنوانسیون‌های قانون اساسی، رهبر مخالفان در مجلس ملی معمولا به عنوان نخست‌وزیر موقت منصوب می‌شود، اما به دلیل انحلال مجلس سفلی، وی (رهبر مخالفان) دیگر در سمت خود نیست.

طبق ماده ۲۲۴ قانون اساسی پاکستان، عمران خان پس از صدور اطلاعیه، می‌تواند تا زمان انتصاب نخست‌وزیر موقت به مدت ۱۵ روز در سمت نخست‌وزیر بماند و به کارش ادامه دهد. بر اساس گزارش‌ها به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور به صورت غیر رسمی به عمران خان اجازه داده تا در این مدت موقتا تحت عنوان نخست‌وزیر به وظابفش بپردازد.

ارسال نظر