پیامک تشویقی پلیس به رانندگان بدون تخلف واقعیت دارد؟

پلیس راهور پیش از شروع تعطیلات نوروزی، دو پیامک را برای رانندگان و مالکین خودروها ارسال کرد که یکی از آن‌ها به قرعه‌کشی 6 دستگاه خودرو و 30 موتورسیکلت بین رانندگان بدون تخلف اشاره می‌کند.

پیامک تشویقی پلیس به رانندگان بدون تخلف واقعیت دارد؟

پیامک تشویقی پلیس به رانندگان بدون تخلف

در روزهای پایانی اسفندماه سال ۱۴۰۰ دو پیامک از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی برای رانندگان و مالکان خودروهای سواری ارسال شد. یک پیامک هشداری بود و برای آن دسته از رانندگانی ارسال شد که در طول یک سال گذشته دستکم مرتکب یک تخلف حادثه‌ساز شده بود موضوعی که مسئولان پلیس راهور در پیگیری ایسنا اعلام کردند که این پیامک به معنای توقیف خودرو نبوده و صرفا برای هشدار به رانندگان در آستانه سفرهای نوروزی است.

دومین پیامک پلیس اما چنین محتوایی داشت:‌« راننده گرامی در راستای سیاست‌های تشویقی پلیس راهور، اگر از ۲۶ اسفند سال جاری تا ۱۶ فروردین ۱۴۰۱در ترددهای نوروزی خود بدون تخلف و تصادف رانندگی کنید به صورت سیستمی در قرعه‌کشی ۶ خودرو ( تارا و شاهین ) و ۳۰ موتورسیکلت برقی شرکت داده خواهید شد. هدف ما سلامت شما و سرنشین خودروی شماست. پلیس راهور ناجا.»

البته بسیاری افراد این پیامک را جدی نگرفتند و به حساب پیامک‌های تبلیغاتی گذاشتند که این روزها ارسالشان مزاحمت‌های زیادی برای مردم ایجاد کرده است. اما پلیس راهور اعلام کرده که این پیامک کاملا صحیح است و بهتر است رانندگان آن را جدی بگیرند.

سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی، جزئیات بیشتری از این طرح تشویقی پلیس ارائه کرده و به برخی از ابهامات رانندگان نیز پاسخ داده است.

پیامک تشویقی پلیس

جهانی در این‌باره می‌گوید:‌ «آمارها نشان می‌دهد که رعایت قوانین و مقررات رانندگی، سهم زیادی از جلوگیری از وقوع حوادث رانندگی دارد و در واقع رانندگان قانونمدار هم خود دچار حادثه کمتری می‌شوند و هم ایمنی ترافیک را برای دیگر رانندگان به خطر نمی‌اندازند.»

از این رو پلیس راهور تصمیم گرفت تا در کنار برخورد با متخلفان، طرحی تشویقی برای رانندگان بدون تخلف از زمان اجرای طرح نوروزی تا کنون را هم به اجرا در بیاورد و بر اساس آن تصمیم به اجرای این قرعه‌کشی گرفته شد.

وی ادامه می‌دهد:‌ «در همین راستا و با هدف تلاش برای پیشگیری از تصادفات در کنار اقدامات اجرایی، عملیاتی و میدانی ، پیامکی را به همه رانندگان ارسال و اعلام کردیم که اگر در طرح نوروزی یعنی از ۲۶ اسفند تا ۱۶ فروردین هنگام تردد از محورها هیچ تخلف و تصادفی نداشته باشند، از طریق سیستمی آن‌ها را شناسایی می‌کنیم و برای این افراد سه دستگاه تارا، سه دستگاه شاهین و ۳۰ دستگاه موتورسیکلت برقی به عنوان جایزه در نظر گرفتیم که از طریق قرعه‌کشی به آنان داده خواهد شد.»

جهانی درباره اینکه آیا ممکن است راننده‌ای که هیچ ترددی در ایام نوروز نداشته هم به عنوان راننده بدون تخلف در این قرعه‌کشی شرکت داده شود، اظهار می‌کند:‌ «اطلاعات خودروها در تردد شمارها ثبت می‌شود و در واقع این‌طور نیست که اگر فردی هیچ ترددی نکند هم از طریق سامانه وارد قرعه‌کشی شود. این قرعه‌کشی در میان آن دسته از افرادی که با خودروشان تردد داشته اما تخلفی نداشته‌اند انجام خواهد شد.»

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی درباره زمان برگزاری قرعه‌کشی نیز می‌افزاید:‌ «قرعه‌کشی طی دو نوبت و در دو برنامه زنده تلویزیونی که از دو شبکه انجام می‌شود، به طور زنده پخش خواهد شد و در فرآیند آن نیز هیچ‌گونه اقدام دستی وجود نخواهد داشت.»

وی درباره اینکه آیا لازم است رانندگان برای شرکت در این قرعه‌کشی در سامانه خاصی ثبت‌نام کنند نیز به ایسنا می‌گوید: «همان‌طور که گفتم فرآیند این قرعه‌کشی از طریق سامانه و به طور سیستمی انجام می‌شود. از این رو هیچ نیازی به ثبت نام در جایی وجود ندارد و پلیس راهور اطلاعات رانندگانی که در این بازه زمانی تردد داشته اما تخلف نداشتند را در اختیار دارد.»

همچنین بخوانید: پیامک جعلی «هدیه نوروزی بانک‌ها» کلاهبرداری است

منبع: ایسنا

ارسال نظر