فروش آجیل امسال ۵۰ درصد کاهش داشت | کاهش قدرت خرید مردم در نوروز

کاهش تولید خشکبار به افزایش قیمت آجیل و کاهش تقاضای آن در آستانه نوروز ۱۴۰۱ با توجه به پایین بودن قدرت خرید مردم منجر شده است.

فروش آجیل امسال ۵۰ درصد کاهش داشت | کاهش قدرت خرید مردم در نوروز

کاهش تولید و گرانی آجیل و کاهش تقاضا در نوروز ۱۴۰۱

به گزارش کلیک به نقل از خبرآنلاین، بررسی بازار آجیل و خشکبار شب عید حاکی از آن است که هر کیلوگرم پسته در بازار در بازه قیمتی ۱۹۰ تا ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و هر کیلوگرم بادام هندی نیز ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان قیمت خورده است و هر کیلوگرم بادام نیز در بازار در بازه قیمتی ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان قیمت خورده است.

در میان دیگر خشکبار موجود در سبد نوروز، می‌توان به نرخ‌های نجومی فندق نیز اشاره کرد به طوری که هر کیلوگرم از این محصول در حال حاضر در بازار در بازه قیمتی ۱۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

قیمت نجومی آجیل مخلوط شب عید

اما در این بین مخلوط های آجیل با نرخ های نجوم‌ تر در بازار خرید و فروش می شوند، به طوری که آجیل چهار مغز در حال حاضر در بازار در بازه قیمتی کیلویی ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان قرار دارد.

مصطفی احمدی، رییس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار گفته است: باید بگویم اگر تقاضا برای خرید خشکبار مانند سال گذشته بود با کمبود شدید خشکبار در بازار مواجه می‌شدیم، اما از آنجایی‌که میزان فروش خشکبار ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده، امسال با کمبود خشکبار در بازار روبه‌رو نشده ایم.

رییس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار با اشاره به کاهش تولید خشکبار در سال ۱۴۰۰، گفت: در سال جاری ۶۰ درصد تولید خشکبار کاهش پیدا کرد و همین مسئله بر نرخ آن تاثیر مستقیم گذاشت. باید بگویم اگر تقاضا برای خرید خشکبار مانند سال گذشته بود با کمبود شدید خشکبار در بازار مواجه می‌شدیم اما از آنجایی‌که میزان فروش خشکبار ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کر.د (با کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت خشکبار) با کمبود خشکبار در بازار روبه‌رو نشدیم.

همچنین بخوانید: کاهش باورنکردنی فروش پوشاک در آستانه نوروز 1401

ارسال نظر