تورم در روسیه بالاترین رکورد 6 سال اخیر را زد

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد همزمان با جنگ روسیه و اوکراین، نرخ تورم در روسیه در یک سال ۹.۱۵ درصد افزایش یافت؛ عددی که رکورد تورم را از سال ۲۰۱۶ تاکنون شکست.

تورم در روسیه بالاترین رکورد 6 سال اخیر را زد

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، تورم که از ماه‌ها پیش در روسیه سیر صعودی داشته، در ماه گذشته میلادی به ۹.۱۵ درصد رسید که بالاترین نرخ تورم در این کشور از سال ۲۰۱۶ تاکنون محسوب می‌شود.

این آمار که توسط آژانس آمار روستات اعلام شده، تقریبا دو برابر پیش‌بینی تورم ۴ درصدی بانک مرکزی روسیه است.

بر پایه این گزارش، این آمار از آنجا که هنوز منعکس‌کننده تاثیرات تحریم‌های غربی بر اقتصاد روسیه نیست، برای مسکو نگران‌کننده است.

همچنین بخوانید: روسیه تحریمی‌ترین کشور جهان شد | رکورد ایران در تحریم شکست

این گزارش آخرین باری را که نرخ تورم روسیه از ۹ درصد فراتر رفت، ژانویه (دی) ۲۰۱۶ میلادی اعلام کرد و افزود: «بیشترین افزایش قیمت در یک سال گذشته، با افزایش ۱۱.۴۶ درصدی مربوط به مواد غذایی شامل، غلات، گوشت، شکر، میوه و سبزیجات است.»

گفتنی است ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، روز ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانتسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. او سه روز پس از آن نیز در پنجشنبه گذشته (۵ اسفند)، آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

درگیری ها در اوکراین همچنان ادامه دارد و کشورهای غربی و نهادهای بین‌المللی در نخستین واکنش، تحریم‌هایی را علیه مسکو اعلام کردند.

ارسال نظر