ورود اسکوترهای اشتراکی برقی به چرخه حمل و نقل تهران

به گفته سرپرست معاونت توسعه حمل و نقل پاک، اسکوترهای اشتراکی برقی به زودی به چرخه حمل و نقل تهران اضافه می‌شوند.

ورود اسکوترهای اشتراکی برقی به چرخه حمل و نقل تهران

اسکوترهای اشتراکی برقی

سرپرست معاونت توسعه حمل و نقل پاک و آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک از ورود اسکوترهای اشتراکی برقی به چرخه حمل و نقل تهران در آینده نزدیک خبر داد.

به گفته این مقام شهرداری، تردد با اسکوترهای برقی اشتراکی حدود 80 درصد ارزان‌تر از خودروهای سواری تمام می‌شود.

تصور کنید از مترو یا اتوبوس پیاده می‌شوید، اما برای رسیدن به محل مدنظرتان هنوز مسیری در پیش دارید. یکی از گزینه‌ها گرفتن تاکسی است. اما اسکوترهای برقی راهی مهیج‌تر و سریع‌تر و ارزان‌تر را پیش پای شما قرار می‌دهد.

به گفته یعقوب آزاده ‌دل، استفاده از اسکوترهای اشتراکی در تهران حدود 80 درصد ارزان‌تر از خودرو شخصی برای کاربران تمام می‌شود و در بسیاری موارد باعث صرفه‌جویی در زمان نیز خواهد شد.

وی اعلام کرد: «اسکوترهای اشتراکی برقی به عنوان وسیله حمل و نقلی نوین وارد چرخه حمل و نقل می‌شود. امروزه در دنیا این‌گونه سیستم‌ها طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. دوچرخه‌ها و اسکوترهای اشتراکی به بخش حمل‌ و نقل سبز راه پیدا کرده‌اند.»

اسکوترهای اشتراکی برقی

آزاده ‌دل گفت: «در حال حاضر اسکوترهای برقی در پارک لاله و اراضی عباس‌آباد واقع در منطقه 6 شهرداری تهران شروع به فعالیت کرده و شهروندان می‌توانند برای آموزش و تجربه این مد حمل و نقلی، به بوستان‌های مذکور مراجعه کنند».

گفته می‌شود کاربران با استفاده از یک اپلیکیشن می‌توانند به دستگاه‌های محدوده خود دسترسی داشته باشند، قفل دستگاه را باز و بسته کنند و پس از رسیدن به مقصد هزینه‌ی سفر را پرداخت کنند.

به گفته سرپرست معاونت توسعه حمل و نقل پاک و آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک، این سازمان در نظر دارد طی ماه‌های آتی استفاده از اسکوتر را در سایر بوستان‌های شهر تهران نیز گسترش داده و پس از یک دوره آزمایشی، این مد حمل و نقلی پاک را هم وارد چرخه حمل و نقل درون‌شهری کند.

اسکوترهای اشتراکی برای محیط ‌زیست آلودگی ایجاد نمی‌کنند و از آلودگی صوتی نیز جلوگیری می‌کنند. دسترسی سریع و کاربری آسان و بی‌نیازی به گواهینامه برای راندن از دیگر مزایای استفاده از اسکوترهای اشتراکی است.

بر اساس این گزارش، اسکوترهای برقی از طریق یک چیپ هوشمند که به جی‌ پی‌ اس نیز متصل است، قفل و باز می‌شوند و کاربران می‌توانند با کمک اپلیکیشن مخصوص، آن ‌را در محدوده زندگی و کار خود یافته و با پرداخت آنلاین کرایه استفاده کنند.

در سطح جهانی، در هر سال بیش از 21.5 میلیون سفر شهری کوتاه از طریق اسکوترهای برقی اشتراکی صورت می‌گیرد. این وسایل جمع و جور هر ساله می‌توانند از انتشار 8200 تن دی‌اکسید کربن به هوا جلوگیری کنند.

منبع: خبرگزاری سینا

ارسال نظر