اوکراین به اتحادیه اروپا پیوست؟

دیروز سه‌شنبه اتحادیه اروپا درخواست زلنسکی مبنی بر پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا را طی یک رای گیری پذیرفت. این تقاضا پس از حمله روسیه به اوکراین داده شد.

اوکراین به اتحادیه اروپا پیوست؟

تقاضای پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا پذیرفته شد

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا، پارلمان اروپا با ٦٣٧ رای مثبت، ١٣ رای مخالف و ٢۶ رای ممتنع، درخواست اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا را پذیرفت. ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه از اتحادیه اروپا خواسته بود با عضویت فوری کشورش در این نهاد از طریق رویه خاص موافقت کند.

دیروز سه‌شنبه ۸ کشور اتحادیه اروپا، خواهان مذاکره فوری پیرامون عضویت اوکراین در این اتحادیه شده بودند.

در نامه‌ای که توسط روسای جمهور کشورهای عضو اتحادیه اروپا امضا شده، آمده است: «ما، روسای جمهور بلغارستان، جمهوری چک، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، اسلواکی و اسلوونی که از اعضای اتحادیه اروپا هستیم قویا باور داریم که اوکراین مستحق دریافت الحاق فوری اتحادیه اروپا است.»

وی در یک سخنرانی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی گفت: «ما از اتحادیه اروپا در مورد الحاق فوری اوکراین از طریق یک رویه خاص درخواست می‌کنیم.»

پذیرفتن تقاضای اوکراین به معنی عضویت در اتحادیه اروپا نیست

اما پذیرفتن تقاضای اوکراین توسط پارلمان اروپا به معنی عضویت کی‌یف در این اتحادیه نیست، بلکه این رای گیری روند پیوستن اوکراین را آغاز می‌کند.

به طور معمول کشور متقاضی پیوستن به اتحادیه اروپا باید شرایط مختلف که به آن‌ها معیارهای کپنهاگ گفته می‌شود را داشته باشد. این معیارها شامل اقتصاد آزاد بازار، دموکراسی باثبات و حاکمیت قانون، و پذیرش تمام قوانین اتحادیه اروپا، از جمله یورو است.

ولادیمیر پوتین روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

همزمان با ادامه آتش جنگ، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه درحال افزایش است.

بیشتر بخوانید: اپل هم روسیه را تحریم کرد | فروش محصولات اپل متوقف شد

ارسال نظر