فرانسه تحریم شبکه‌های تلویزیونی دولتی روسیه را آغاز کرد

فستیوال مانیای فرانسه به درخواست اوکراینی‌ها برای تحریم شبکه‌های تلویزیونی دولتی روسیه پاسخ مثبت داد.

فرانسه تحریم شبکه‌های تلویزیونی دولتی روسیه را آغاز کرد

سازمان روسکینو، نماینده دولتی صنعت تولید محتوای صوتی و بصری روسیه در بازارهای بین‌المللی، از شرکت در فستیوال «سِری مانیا» که به عنوان یک بازار بین‌المللی برای تمرکز بر برنامه‌های تلویزیونی در فرانسه عمل می‌کند، منع شد.

قرار بود این سازمان روسی جدیدترین محتواهای تولید شده توسط این کشور را در فستیوال مانیا در شهر لیل فرانسه ارائه کند. این جشنواره از هجدهم تا بیست‌وپنجم مارس برگزار می‌شود. وزارت فرهنگ فرانسه، حضور روسکینو را به خاطر جنگ علیه اوکراین ممنوع کرده و دعوتنامه آن را پس گرفته است.

روسکینو در سال‌های اخیر حضور خود در را رخدادهای کلیدی این صنعت به شدت بیشتر کرده بود که خود نشانگر ظهور نسلی جدید از فیلمسازان روسی در صحنه بین‌المللی بود.

بسیاری از این رویدادها طی ماه‌های آینده در فرانسه برگزار می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان از بازار «میپ‌تی‌وی»، فستیوال «کن سری» و «مارش دو فیلم» نام برد که به ترتیب در ماه‌های آوریل و می در کن برگزار می‌شوند. هنوز مشخص نیست این رخدادها هم در ممنوع کردن حضور روسیه از جشنواره «سری مانیا» پیروی می‌کنند یا نه. برخلاف سری مانیا، مارش دو فیلم و کن سری و میپ‌تی‌وی توسط بخش خصوصی سازمان‌دهی می‌شوند که ربطی به دولت فرانسه ندارند.

این در حالی است که روز شنبه مجموعه‌ای از گروه‌های نماینده صنعت فیلم و تلویزیون اوکراین، خواستار بایکوت رسانه‌های روسی و قطع ارتباط تجاری با نهادهای روسی شده بودند. «کی‌یف میدیا ویک» که یک بازار فیلم و تلویزیون واقع در پایتخت اوکراین است هم نامه‌ای نوشته و خواستار تحریم ارائه برنامه‌های روسی شده است.

به دنبال آن اتحادیه اروپا یکشنبه اعلام کرد می‌خواهد در حرکتی بی‌سابقه، شبکه‌های تلویزیونی راشا تودی (آرتی) و اسپوتنیک را که تحت حمایت دولتی روسیه هستند، تحریم کند.

پاویون روسیه در دوسالانه ونیز تعطیل شد

علاوه بر تحریم شبکه‌های تلویزیونی دولتی روسیه توسط دولت فرانسه، پاویون روسیه در دوسالانه ونیز هم تعطیل شد.

الکساندرا سوخاروا و کریل ساوچنکوو، هنرمندان روس به همراه ریماندوس مالاساکاس مدیر پاویون روسیه، روز یکشنبه اعلام کردند دیگر قصد ندارند در پاویون روسیه برای دوسالانه ونیز شرکت کنند. پاویون روسیه نیز به جای تعیین جایگزین برای این هنرمندان و مدیر پاویون، اعلام کرد در دوسالانه ونیز که قرار است در آوریل آغاز به کار کند، شرکت نخواهد کرد.

مسئولان برگزاری پاویون روسیه با انتشار بیانیه‌ای در اینستاگرام اعلام کردند: «پاویون روسیه تعطیل باقی خواهد ماند.»

این جدیدترین واکنش بخش هنری روسیه به تهاجم این کشور به اوکراین است. برخی از موسسات با تعطیل کردن و به تعویق انداختن نمایشگاه‌های هنری، نسبت به این تهاجم اعتراض کرده‌اند. موزه گاراژ هنر معاصر که یک موسسه هنری در مسکو محسوب می‌شود، به عنوان یکی از مهم‌ترین موسسات هنر معاصر روسیه شناخته می‌شود. مسئولان این موزه در هفته جاری اعلام کردند برگزاری تعدادی از نمایشگاه‌ها را متوقف خواهد کرد.

سوخاروا و ساوچنکوو روز یکشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند به دلیل مشکل سیاسی که در اوکراین به وجود آمده است، از پاویون روسیه انصراف داده‌اند. در بیانیه این دو هنرمند آمده است: «در زمانی که غیرنظامی‌ها زیر آتش موشک‌ها کشته می‌شوند، زمانی که شهروندان اوکراین در پناهگاه‌ها پنهان شده‌اند و زمانی که معترضان روس مجبور به سکوت می‌شوند، جایی برای هنر وجود ندارد.»

خبر لغو پاویون روسیه در حالی منتشر شده است که برگزارکنندگان پاویون اوکراین نیز از نامشخص بودن وضعیت این پاویون در دوسالانه ونیز پیش رو خبر داده‌اند.

ارسال نظر