مجلس با حذف معافیت سربازی مشمولان مقیم خارج مخالفت کرد

در جلسه امروز مجلس با حذف بند معافیت سربازی به مشمولین نظام وظیفه مقیم خارج از کشور در ازای دریافت ۱۵ هزار یورو مخالفت شد. 

مجلس با حذف معافیت سربازی مشمولان مقیم خارج مخالفت کرد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس امروز دوشنبه در در جلسه علنی و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۱، احمد امیر آبادی فراهانی پیشنهاد حذف جزء ۱ بند الحاقی ۳ تبصره ۱۰ لایحه بودجه را مطرح کرد و در نهایت نمایندگان با حذف این بند مخالفت کردند.

معافیت سربازی به مقیمان خارج مغایر با اصل 110 قانون اساسی

«احمد امیرآبادی» نماینده قم در مجلس در توضیح پیشنهاد خود بیان کرد: «اولا اعطای معافیت سربازی به مشمولین نظام وظیفه که مقیم خارج هستند با اصل ۱۱۰ قانون اساسی مغایر است و نیازمند مجوز ستاد کل نیروهای مسلح می‌باشد. تا جایی که بنده مطلع شدم تاکنون مجوزی صادر نشده است و در سالهای گذشته نیز نظام وظیفه و نیروهای مسلح با چنین مواردی مخالفت داشتند.»

«علی کریمی فیروزجایی» در موافقت با حذف معافیت مقیمان خارج بیان کرد: «از زمان طرح این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق با واکنش‌های منفی زیادی از سوی گروههای مختلف مواجه بودیم. این که ما راه فراری برای دور زدن قانون برای قشر مرفه جامعه فراهم کنیم دور از عدالت است. با این مصوبه یک طبقه ممتاز از آنجا که تملک مالی دارند فرزند خود را به خارج فرستاده و سپس برای آن معافیت می‌گیرد. ما نیز به پرورش سرباز حرفه‌ای تاکید داریم، اما با این تصمیم تنها عده‌ای پولدار می‌توانند سربازی را بخرند و در حق طبقه ضعیف و متوسط جامعه ظلم می‌شود.»

موافقان با معافیت مشمولین خارج از کشور چه گفتند؟

اما «سید علی یزدی خواه» در مخالفت با پیشنهاد حذف این بند بیان کرد: «مهم‌تر از بحث درآمدی این موضوع، بحث فرهنگی آن می‌باشد. خیلی از ایرانی‌های مقیم کشور که در آنجا به دنیا آمدند برای بازگشت به کشور دچار نگرانی هستند که ممکن است در هنگام خروج با مشکلاتی مواجه شوند. خیلی از این افراد بالای ۳۵ تا ۴۰ سال سن دارند. ما باید این فرصت را در اختیار این افراد قرار دهیم.»

«حجت الاسلام علیرضا سلیمی» نیز در جریان طرح پیشنهاد حذف امیرآبادی در اخطاری بیان کرد: «بحث اعطای کارت معافیت سربازی در قبال دریافت معادل ریالی ۱۵ هزار یورو صرفا شامل ایرانی‌هایی می‌شود که در خارج از کشور به دنیا آمدند. ما ۶ میلیون ایرانی مقیم خارج داریم و حدود ۳ هزار میلیارد تومان ثروت در خارج کشور. بحث سربازی مشکلاتی را برای رفت و آمد این افراد به کشور و سرمایه گذاری در داخل فراهم کرده است.»

وی در ادامه با بیان اینکه نباید اطلاعات غلط به نماینده‌ها داده شود که نتیجه آن مانند جذب منابع درآمدی حاصل از مالیات سیگار شود، اظهار کرد: «با حذف بند مربوط به مالیات سیگار از لایحه بودجه بخشی از منابع که قرار بود در اختیار وزارت بهداشت و آموزش و پرورش و صندوق ملی مسکن قرار بگیرد حذف شد. انتظار می رود کمیسیون تلفیق مجددا بر اساس امکانی که وجود دارد این موضوع را در کمیسیون تلفیق بررسی کرده و صرفا عدد و رقم مالیات را تغییر دهد.»

لازم به توضیح است، بر اساس بند الحاقی ۳ تبصره ۱۰ ، مشمولین نظام وظیفه عمومی مقیم خارج از کشور که حداقل ۵ سال از زمان فراخوان آنها به خدمت وظیفه عمومی گذشته باشد با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی می‌توانند با پرداخت معادل ریالی ۱۵ هزار یورو کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند.

همچنین مشمولین متاهل دارای فرزند از مادر ایرانی از ۲۵ درصد تخفیف برخوردار می‌شوند.

نمایندگان مجلس در نهایت با پیشنهاد حذف این بند مخالفت کردند.

همچنین بخوانید: مصوبه خرید خدمت سربازی لغو شد

ارسال نظر