انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان تصویب شد

سخنگوی شورای نگهبان از رفع ابهام و تایید طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در شورای نگهبان خبر داد. 

انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان تصویب شد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، سخنگوی شورای نگهبان «هادی طحان نظیف» در نشست خبری خود با خبرنگاران در رابطه با بررسی آخرین طرح‌ها و لوایح گفت: «در این مدت که نشست خبری نداشتیم ۱۵ طرح و لایحه بررسی شد.»

طحان نظیف گفت: اولین مورد لایحه اصلاح قانون «مبارزه با قاچاق کالا و ارز» است که دیگر شورای نگهبان نسبت به آن ایراد و ابهامی نداشت و تایید شد. این لایحه متعلق به دولت بود و برای بهبود بحث قاچاق کالا و ارز تهیه شد و گام‌های موثری قرار است بردارد و انشالله در اجرا شاهد قانون موثری باشیم.

شورای نگهبان طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان را تایید کرد

وی درباره طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان هم گفت: دومین مورد، طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان است که با بررسی‌های صورت گرفته ابهامات آن رفع شد و تایید شد. امیدواریم با اجرای این قانون شاهد کاهش مشکلات مردم این منطقه باشیم.

طحان نظیف در رابطه با طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» گفت: شورای نگهبان نسبت به این طرح ایرادات و ابهاماتی داشت، اما با اصلاحات مجلس این ایرادات برطرف شد و ما دیگر ایرادی به این طرح نداریم. اما اخیرا نامه‌ای را از طرف هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام دریافت کردیم که هنوز ایرادات این هیئت برطرف نشده و ما این ایرادات را به مجلس منعکس می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: صدور مجوز کسب و کار به صورت الکترونیکی از ۱۸ اسفند

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره طرح صیانت از فضای مجازی هم گفت: گاهی تصویب یک قانون فراز و نشیب‌های فراوانی دارد و تفاوت متن اولیه تا طرح نهایی زیاد است و ممکن است متن تغییرات زیادی کند. با توجه به این‌که نمی‌دانیم مصوبه مجلس چه خواهد بود نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم فقط باید وفاق بیشتری نسبت به این طرح وجود داشته باشد و موافقان و مخالفان در فضای آرامی نظرات خود را اعلام کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره رویکرد شورای نگهبان در مواجهه با طرح صیانت گفت: ما هرچه منع شرعی یا قانونی داشته باشد را اعلام می‌کنیم. اما تا متن اصلی را نبینیم نمی‌توانیم راجع به آن اظهار نظر کنیم.

بیشتر بدانید: ۱۳۰ نماینده مجلس درخواست بازگشت طرح صیانت به صحن علنی را دادند

وی در پاسخ به سوالی درخصوص طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: شورای نگهبان به دنبال حل مسئله است و اختلافی با مجلس ندارد. این طرح در مجلس مصوب شده، اما ما به صورت رسمی آن را دریافت نکردیم و بعد از دریافت طرح در دستور کار قرار می‌گیرد. نسبت به این طرح دو دسته ایراد مطرح بود اشکالات مالی و غیرمالی. ما بررسی خواهیم کرد آیا دولت تقبل مالی را نسبت به این لایحه داشته یا خیر. ما به دنبال حل مسئله رتبه‌بندی معلمان هستیم.

بیشتر بدانید: مجلس رتبه بندی معلمان را اصلاح و تصویب کرد (۱ اسفند)

طحان نظیف در پاسخ به سوالی راجع به ضرورت ساختار بودجه گفت: بحث اصلاح ساختار بودجه یکی از اموری است که مقام معظم رهبری هم به آن تاکید داشتند کارهایی در این زمینه انجام شده اما آن‌گونه که شایسته بوده به آن پرداخته نشده. مجلس فعلی قانونی را در این زمینه تصویب کرد، اما انتظار این است که گام‌های بلندتری توسط دولت و مجلس برداشته شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره دخالت نمایندگان مجلس در انتصابات دولت گفت: نسبت به این موضوع قبلا نظر شورا را عرض کردم. ممکن است شورا گزارشاتی را در این خصوص دریافت کرده باشد اگر گزارشی دریافت کنیم مستلزم بررسی است.

طحان نظیف در رابطه با وظایف و اختیارات شورای نگهبان از حیث رسیدگی‌های تخصصی گفت: موضوعی در دستور کار شورای نگهبان قرار نمی‌گیرد مگر این‌که مجامع فقهی و حقوقی راجع به آن اظهارنظر کرده باشند. این مجامع جلساتی را با کارشناسان و نخبگان حوزه‌های مختلف برگزار می‌کنند و نظرات خودشان را بعد از این جلسات اعلام می‌کنند. ما نیز با اشتیاق در خدمت نخبگان، کارشناسان و مسئولان کشور هستیم.

وی در پاسخ به سوالی راجع به طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: هرچیزی که به شفافیت بیشتر کمک کند و منع قانونی و شرعی نداشته باشد با آن موافقیم، اما نسبت به مفاد طرح نمی‌توانم فعلا اظهارنظر کنم و باید دید چه متنی به تصویب نمایندگان مجلس می‌رسد.

سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: بررسی بودجه سال ۱۴۰۱ هنوز در صحن مجلس آغاز نشده اما طبق روال پژوهشکده شورای نگهبان در حال بررسی موجود است و سعی می‌کند پا به پای مجلس پیش آید. هنوز نظر رسمی و غیررسمی راجع به لایحه بودجه به مجلس ارائه نکرده‌ایم و قائل به این نیستیم که به صورت پیشینی نکته‌ای را منتقل کنیم.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی راجع به اصلاح قانون اساسی گفت: ما معتقدیم فرایند بازنگری در قانون اساسی پیش‌بینی شده و اگر ترتیبات قانونی طی شود امکان بازنگری وجود دارد و راه بسته نیست و می‌توانیم از ظرفیت‌های فعلی استفاده کنیم. منطق این است که اولویت را به اجرای قانون فعلی بگذاریم.

او در پاسخ به سوالی راجع به واردات خودرو و آزادسازی قیمت گفت: ما در مرحله آخر نسبت به مصوبه ساماندهی صنعت خودرو ایراد و اشکالی نداشتیم و ایراد هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام را منعکس کردیم و الان موضوع را باید از مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درمورد بودجه شرکت‌های دولتی گفت: شرکت‌های دولتی استقلالی دارند، اما این به این معنا نیست که شفاف نباشند و بالاخره باید معلوم شود دخل و خرج آن‌ها چگونه است و شورای نگهبان نسبت به آن حساسیتی دارد.

طحان نظیف در رابطه با برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی در سال ۱۴۰۲ گفت: مواردی که فرمودید باید از طرف مجری انتخابات یعنی وزارت کشور صورت گیرد .اما شورای نگهبان هم با این موضوع موافق است مشروط به این‌که امنیت آرای مردم تضمین شود. ما در این زمینه اعلام آمادگی نیز می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درمورد احیای برجام و توافقات وین گفت: هنوز که توافقی حاصل نشده. تا توافقی حاصل نشود نمی‌توان درمورد آن اظهارنظر کرد و ما باید متن توافق را ببینیم تا درمورد آن نظر دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری درمورد طرح صیانت از فضای مجازی و بررسی شورای نگهبان در رابطه با این طرح به لحاظ شکلی بیان کرد: ترتیبات داخلی مجلس بر عهده مجلس و بر اساس آیین‌نامه مجلس است و ما در آن ترتیبات ورود نمی‌کنیم و کار ما از زمان دریافت مصوبه شروع می‌شود و ما متن را به لحاظ محتوای آن بررسی می‌کنیم.

همچنین بخوانید: تصویب کلیات طرح صیانت یعنی چه؟ | چیزی ابطال نشده است

ارسال نظر