نیروگاه چرنوبیل به دست روسیه افتاد

مقامات اوکراینی از تصرف نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل به دست ارتش روسیه خبر داده اند. 

نیروگاه چرنوبیل به دست روسیه افتاد

چرنوبیل به دست روسیه به تصرف درآمد

به گزارش کلیک به نقل از فارس، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین، پیش‌تر گفته بود که نیروهای روسیه در تلاشند تا کنترل نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل را به دست بگیرند. او در توییتی نوشت: «نیروهای اشغالگر روسیه در تلاش برای تصرف نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل هستند. مدافعان ما جان خود را فدا می‌کنند تا تراژدی ۱۹۸۶ تکرار نشود. این یک اعلان جنگ علیه کل اروپا است.»

به گزارش شبکه «سی‌ان‌ان»، وزارت خارجه اوکراین هم هشدار زلنسکی را تکرار کرد و در توییتی نوشت که حمله روسیه به اوکراین می‌تواند یک فاجعه زیست‌محیطی دیگر ایجاد کند.

وزارتخانه اوکراین در توییتی نوشت: «در سال ۱۹۸۶، جهان شاهد بزرگترین فاجعه فناوری در چرنوبیل بود. اگر روسیه به جنگ ادامه دهد، چرنوبیل ممکن است در سال ۲۰۲۲ دوباره اتفاق بیفتد.»

بیشتر بدانید: اوکراین از هکرها کمک خواست

روسیه از صبح پنجشنبه (۲۴ فوریه/ ۵ اسفند) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسما استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت.

روسیه می‌گوید اوکراین به تعهداتش ذیل توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه‌های موجود میان جدایی‌خواهان و کی‌یف حاصل شده بود عمل نکرده است.

دولت اوکراین ساعاتی بعد از حمله روسیه به اوکراین اعلام کرد تمامی ارتباطات دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده است.

ولادیمیر پوتین گفته هدف از عملیات نظامی روسیه، گرفتن توانمندی‌های نظامی اوکراین و «نازی‌زدایی» از این کشور است و در چند سخنرانی خود در این خصوص از کشورهای غربی به دلیل نادیده گرفتن نگرانی‌های امنیتی روسیه و ارسال سلاح‌های پیشرفته به اوکراین انتقاد کرده است.

همچنین بخوانید: کشته شدن صدها نظامی اوکراینی بر اثر حمله روسیه

ارسال نظر