کلاهبرداری سایبری با طراحی وب‌سایت‌های مشابه صرافی ارز دیجیتال

جانشین معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس فتای انتظامی کشور از شگرد جدید مجرمان تحت عنوان طراحی وب‌سایت‌های مشابه صرافی‌های ارز دیجیتال شناخته شده و نمایش لینک آن در نتایج جست‌وجوی گوگل خبر داد.

کلاهبرداری سایبری با طراحی وب‌سایت‌های مشابه صرافی ارز دیجیتال

سرگرد جواد مختار رضایی اظهار داشت: «بر اساس رصدهای صورت گرفته در فضای مجازی و گزارشات دریافتی از شهروندان مشخص شد که مجرمان سایبری به تازگی با طراحی وب‌سایت‌های مشابه صرافی‌های ارز دیجیتال، کاربران را از طریق نتایج جست‌وجو در گوگل و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به این آدرس‌های جعلی هدایت کرده و کاربران را به دانلود اپلیکیشن بدافزار ترغیب می‌کنند.»

وی ادامه داد: «کلاهبرداران می‌توانند با ترفندهای مختلف مثل تبلیغات کلیکی (Google Ads)، با فریب موتور جست‌وجوگر گوگل، رتبه وب‌سایت جعلی خود را در نتایج جست‌وجوی یک کلمه خاص ارتقا دهند که این فرآیند با کلمه اختصاری Ad در کنار نتایج جست‌وجو قابل تشخیص است.»

جانشین معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس فتا افزود: «صفحه فیشینگ اشاره شده کاملا شبیه به صفحه اصلی یک صرافی شناخته شده طراحی می‌شود تا احتمال فریب کاربران افزایش پیدا کند، اما آدرس (دامنه) آن متفاوت است. در این وب‌سایت جعلی از کاربران خواسته می‌شود تا اقدام به دانلود اپلیکیشن صرافی کنند، اما این اپلیکیشن چیزی به جز یک بدافزار برای سرقت اطلاعات نیست.»

سرگرد رضایی با بیان اینکه بعد از نصب شدن بدافزار، پیام در حال انتظار به کاربر نمایش داده می‌شود و اطلاعات دستگاه به سرور مهاجم ارسال خواهد شد، بیان داشت: «بدین شیوه ضمن نمایش درگاه جعلی ورود به صرافی، اطلاعات حساب کاربری شامل ایمیل، شماره تلفن همراه و رمز عبور درخواست می‌شود. سپس کد یک‌بارمصرف ارسالی به شماره تلفن همراه درخواست خواهد شد تا مراحل ورود به حساب صرافی تکمیل شود. این بدافزارها بعد از نصب شدن روی تلفن همراه هوشمند، با گرفتن مجوز دریافت و خواندن پیامک‌ها، کدهای تایید ارسالی از صرافی را هم سرقت می‌کنند. بدین شیوه کلاهبرداران قادر به ارائه کدهای یک‌بارمصرف درخواست شده در اپلیکیشن اصلی صرافی به منظور تخلیه دارایی رمزارزی خواهند شد.»

جانشین معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس فتا تصریح کرد: «نتایج جست‌وجوی گوگل برای ورود به صرافی‌های اصلی، درگاه‌های بانکی و سایت‌های حساس معتبر نیست و می‌بایست برای پیشگیری از فیشینگ، کاربران آدرس صرافی‌های رمزارز را خودشان وارد کرده و به دامنه سایت دقت کنند. سرمایه‌گذاران می‌توانند از افزونه‌های ضدفیشینگ استفاده کرده و آدرس سایت صرافی را در مرورگر خود ذخیره یا بوکمارک کنند.»

سرگرد رضایی خاطرنشان کرد: «در صورت بروز هرگونه مشکل، هموطنان می‌توانند با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ تماس گرفته و یا به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا به آدرس csirc.cyberpolice.ir مراجعه کنند.»

منبع: پلیس فتا

ارسال نظر