تلاش استارت‌آپ‌ها برای بهره‌مندی عادلانه سالمندان از فناوری دیجیتال

مرحله نهایی دومین رویداد صبانو2 همزمان با روز جهانی سالمند و شعار بهره‌مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال در حوزه سلامت دیجیتال برگزار شد.

تلاش استارت‌آپ‌ها برای بهره‌مندی عادلانه سالمندان از فناوری دیجیتال

در این دوره بیشترین تعداد تیم‌های شرکت‌کننده به ترتیب از استان‌های تهران، اصفهان، فارس، خراسان رضوی و ترکیب جنسی 78 درصد از شرکت‌کنندگان مرد و 22 درصد زن با میانگین تحصیلات کارشناسی بود.

بر اساس محورها و فراخوان این دوره از رویداد که با رویکرد «سلامت دیجیتال» به اجرا درآمد، حوزه فعالیت تیم‌های شرکت‌کننده حوزه‌های مراقبت شخصی‌سازی شده، پیشگیری از بیماری‌ها، تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و نظارت بر تغذیه و فعالیت بدنی و ... را در برگرفته بود.

تیم‌های بادی آنلایزر، پابان، داناطب، شکربان، دکتر لینک، Heal wear، آسانیسم و هوش سبز (سامانه کنترل اکسیژن هوشمند و سامانه کمک پرستار هوشمند) در مرحله نهایی رویداد صبانو2 طرح و ایده خود را به داوران ارائه دادند.

ارائه خدمات به بازنشستگان، نیازمند تسهیلگری

حسن تاجیک، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا (سهامدار مرکز نوآوری صبا) در حاشیه رویداد صبانو2 اظهار داشت: «مرکز نوآوری صبا به عنوان یک مرکز با رسالت اجتماعی پرورش ایده‌های نوین در حوزه زیست سالمندان و بازنشستگان می‌تواند زمینه‌ساز توسعه خدمات رفاهی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری شود. امروزه ارائه خدمات به سالمندان و بازنشستگان به واسطه نوع نیازها و شزایظ ویژه زندگیشان نیازمند تسهیلگری و شخصی‌سازی بیشتر است و این مهم در گرو پیشرفت زیرساخت‌های نوآوری و فناوری است، چراکه این قشر امکان مراجعه به مراکز متعدد برای استفاده از خدمات را نداشته و نیازمند مراقبت‌های گسترده هستند.»

وی افزود: «مرکز نوآوری صبا در یک سال اخیر با شناسایی و جذب ایده‌های نوین در حوزه زیست اجتماعی و رفاهی سالمندان و بازنشستگان و تسهیلگری در توسعه ایده‌های مناسب در این حوزه، یاری‌رسان صندوق بازنشستگی کشور برای رسیدن به رسالت اجتماعی خود بوده که این روند قطعاً با تجربه و زمان بیشتر، کیفیت بیشتری خواهد داشت. با توجه به روند پیشرفت فناوری و توسعه نوآوری در کشور شاهد اتفاقات خوبی در خدمت‌رسانی به بازنشستگان کشوری خواهیم بود.»

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا در خصوص تسهیل خدمات به بازنشستگان و سالمندان گفت: «مطالبات و نیازهای ذی‌نفعان صندوق بازنشستگی کشوری بسیار متنوع است و پوشش حداکثری این نیازها در گرو بهبود زیرساخت‌های حوزه فناوری و راهکارهای منطقی و متناسب با نیاز است که بخش‌های متعددی را دربرمی‌گیرد. باید با حمایت مشترک صندوق بازنشستگی کشوری، گروه سرمایه‌گذاری آتیه صبا و مرکز نوآوری صبا در دو قالب پروژه‌های حمایتی، از استارت‌آپ‌‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان مرتفع شود.»

تاجیک با اشاره به پیشرفت حوزه سلامت دیجیتال در کشور گفت: «با توسعه سلامت دیجیتال و امکان دسترسی سریع‌تر و با گستره بیشتری از مخاطبان و همچنین امکان مانیتورینگ فرآیندها به ویژه در سنین سالمندی که از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، برقراری ارتباط بین حوزه‌های استارت‌آپ‌های این حوزه و مرکز نوآوری، ارزش افزوده‌ای برای فعالیت‌های اجتماعی صندوق بازنشستگی کشور و هم‌افزایی برای حل مسائل ذی‌نفعان خواهد بود.»

وی با بیان اینکه کیفیت تیم‌ها و برگزاری دومین رویداد صبانو به مراتب از رویداد اول سطح بالاتری دارد، خاطرنشان کرد: «جذابیت بیشتر برای تجاری‌سازی ایده‌های رویداد صبانو دوم، سرمایه‌گذاران را ترغیب به سرمایه‌گذاری تیم خواهد کرد و در این مسیر استفاده از امکانات مراکز علمی و پزشکی نیز امکان‌پذیر خواهد بود.»

سلامت دیجیتال، یک اهرم جدید در حوزه ارتقای سلامت

عادل دهدشتی، مدیرعامل مرکز نوآوری صبا در حاشیه رویداد صبانو2 اظهار داشت: «در دومین رویداد صبانو2 حدود 30 طرح و ایده به دبیرخانه رویداد ارسال شده بود که طی 2 مرحله ارزیابی، 9 تیم به مرحله نهایی داوری راه پیدا کردند. در مرحله نهایی دومین رویداد صبانو شاهد ارائه این 9 تیم بودیم که با جمع‌بندی نتایج ارزیابی‌ها، نحوه تعامل و حمایت از این 9 تیم اعلام خواهد شد.»

وی ادامه داد: «قطعاً در آینده و حتی در شرایط فعلی با توجه به شیوع بیماری کرونا، سلامت دیجیتال به عنوان یک اهرم و ابزار روزآمد در حوزه سلامت محسوب خواهد شد. استفاده از این ابزار دسترسی افراد را سریع‌تر و دسترسی بیشتری نسبت به ابزارهای و خدمات حوزه درمان، مراقبت و سلامت ایجاد خواهد کرد. مطمئناً کار کردن و شخصی‌سازی برای افراد، گروه‌ها و اقشار مختلف در این حوزه باعث منطقی‌تر شدن و پررونق شدن این بازار حتی از نظر اقتصادی و خدمات اجتماعی برای جامعه می‌شود.»

وی افزود: «خوشبختانه بررسی‌های ما نشان می‌دهد که لایه اول جامعه هدف ما که مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگان کشوری است، با توجه به سابقه فعالیت سازمانی آن‌ها و همچنین دسترسی‌های قبلی، شرایط دسترسی مناسبی به اینترنت و گوشی‌های هوشمند و سایر وسایل دیجیتال را داراست. اگرچه این شرایط جای توسعه و بهبود دارد.»

مدیرعامل مرکز نوآوری صبا گفت: «نکته قابل توجه این است که با توجه به شعار مرکز نوآوری صبا برای ایران 1425، ما تمام تلاش خود را در رابطه با مسائل و چالش‌های روز خواهیم کرد تا راه‌حل‌هایی را از طریق روش‌های نوآورانه ارائه دهیم و در آینده‌ای نزدیک رویداد صبانو (3) را خواهیم داشت.»

گفتنی است این رویداد با حمایت و مشارکت صندوق بازنشستگی کشوری، گروه سرمایه‌گذاری آتیه صبا، معاونت علمی ریاست جمهوری و مرکز شتاب‌دهی نوآوری برگزار خواهد شد.

ارسال نظر