توقیف وب‌ سایت های ایرانی توسط آمریکا | آزادی بیان در فضای مجازی باز هم زیر سوال رفت!

رسانه کلیک – توقیف وب‌ سایت های ایرانی مورد استفاده اتحادیه رادیوها و تلویزیون اسلامی و سه وب‌سایت متعلق به کتائب حزب‌الله عراق توسط وزارت دادگستری ایالات متحده خبرساز شد.

توقیف وب‌ سایت های ایرانی توسط آمریکا | آزادی بیان در فضای مجازی باز هم زیر سوال رفت!

به گزارش کلیک، به نقل از خبرمهم؛ وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا شامگاه گذشته (سه‌شنبه) با صدور بیانیه‌ای به بهانه «نقض تحریم‌های آمریکا»، دامنه اینترنتی ۳۳ وب‌سایت مورد استفاده اتحادیه رادیوها و تلویزیون اسلامی و سه وب‌سایت متعلق به کتائب حزب‌الله عراق را توقیف کرد. توقیف وب‌ سایت های ایرانی با بهانه حمایت از تروریسم صورت گرفته است.

متن بیانیه وزارت دادگستری آمریکا به شرح زیر است:

وزارت دادگستری

دفتر امور عمومی

امروز، طبق دستورات دادگاه، ایالات متحده ۳۳ وب‌سایت مورد استفاده اتحادیه رادیوها و تلویزیون اسلامی ایران (IRTVU) و سه وب‌سایت تحت مدیریت «کتائب حزب‌الله» (KH) را به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا توقیف کرد.

در ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی OFAC، IRTVU را نهادی طبقه‌بندی‌شده ویژه (SDN) و تحت مالکیت یا کنترل نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد.

طبق این بیانیه، اگر نهادی به عنوان «SDN» شناسایی شود، بدون دریافت مجوز اوفک در ایالات متحده آمریکا، از دریافت خدماتی در زمینه راه‌اندازی وب‌سایت و خدمات دامنه‌ اینترنتی محروم می‌شود.

در ادامه این بیانیه که به اوفک معروف است، چنین توضیح داده شده است :

عناصر دولت ایران که شامل IRTVU و دیگر مواردی ازاین‌دست که در نهادهای خبری و رسانه‌ها مبدل شده‌اند، با کارزار جعل اطلاعات و عملیات بدخواهانه نفوذ، ایالات متحده را هدف قرار داده‌اند.

عدم دریافت مجوز اوفک از دیگر دلایل توقیف است

سی‌وسه وب‌سایتی که امروز توقیف شده‌ است، تحت مدیریت IRTVU بوده است. این ۳۳ دامنه متعلق به یک شرکت آمریکایی است. یکی از دلایل توقیف وب‌ سایت های ایرانی استفاده از نام دامنه‌ها بدون کسب مجوز از اوفک بوده است.

سه وب‌سایت دیگری که امروز توقیف شد تحت مدیریت KH بود. در دوم ژوئیه ۲۰۰۹، اوفک KH را به عنوان یک SDN شناسایی کرد و وزارت خارجه، KH را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی شناسایی کرد.

دلیل توقیف KH

در این اطلاعیه‌ها، KH به عنوان یک سازمان تروریستی عراقی توصیف شده است که یک خطر قابل توجه ارتکاب اقدامات خشونت‌بار علیه ائتلاف و نیروهای امنیتی عراق را مرتکب، هدایت، پشتیبانی یا ایجاد کرده‌اند.

اوفک همچنین توضیح می‌دهد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از KH و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی شیعه که ائتلاف و نیروهای امنیتی عراق را هدف قرار می‌دهند و می‌کشند، پشتیبانی کشنده‌ای می‌کند.

سه دامنه‌ ی دیگر تحت مدیریت KH به یک شرکت آمریکایی تعلق دارد که قبل از استفاده از نام‌های این دامنه‌ها، از اوفک مجوز دریافت نکرده اند.

اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده به بررسی موضوع خواهد پرداخت

توقیف وب‌ سایت های ایرانی مورد بررسی اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده، اداره اجرای صادرات و «اف بی آی» قرار گرفته است. همچنین بخش ضد اطلاعات و کنترل صادرات واحد امنیت ملی نیز این توقیف‌ها را مور پیگرد قانونی قرار داده است.

«جان سی دیمرز» دستیار دادستان کل کشور برای بخش امنیت ملی وزارت دادگستری، «کریس هکر» نماینده ویژه مسئول دفتر امور میدانی اف بی آی در آتلانتا و «آریل جاشوا لینوند» نماینده ویژه مسئول دفتر صنعت و امنیت، اداره اجرای صادرات در دفتر آتلانتا این خبر را اعلام کرد.

در حال حاضر، بخش ضد اطلاعات و کنترل صادرات واحد امنیت ملی آمریکا با هماهنگی واحد ضد اطلاعات اف بی آی و دفتر میدانی آتلانتا در حال بررسی این موضوع است.

واکنش کاربران فضای مجازی به این اقدامات آمریکا

جدیدترین اقدام وزارت دادگستری آمریکا واکنش‌های زیادی را به همراه داشت و برخی از کاربران فضای مجازی بعد از توقیف وب‌سایت‌های پرس‌تی‌وی و رسانه‌های دیگر ادعاهای آمریکا درباره آزادی بیان را زیر سوال برده‌اند و آن را شعار دانسته‌اند.

از طرف دیگر، «شاهرخ ناظمی»، رایزن مطبوعاتی نمایندگی دائمی ایران در سازمان‌ ملل در نیویورک، با اشاره به این که ایالات متحده تلاش می‌کند با توقیف وب‌سایت‌ها و شبکه‌های ایران و مقاومت، صدای آزادی بیان را خفه کند، گفت که از طریق کانال‌های قانونی، این مسئله را پیگیری خواهند کرد.

ارسال نظر