۳ دستاورد فناورانه نفتی رونمایی شد

رسانه کلیک - ۳ دستاورد فناورانه نفتی که توسط محققان در شرکتهای مستقر در پارک فناوری پردیس تولید شدند به مرحله رونمایی رسید.

۳ دستاورد فناورانه نفتی رونمایی شد

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز از ۳ دستاورد نفتی حاصل تلاش محققان پارک فناوری پردیس با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل معاونت علمی و فناوری رونمایی شد.

«سیستم کنترل انواع توربو کمپرسور، توربو پمپ و توربوژنراتور»، «آنالایزر گازی لیزری» و «سامانه کنترل توربین تقویت فشار منطبق با تکنولوژیccc» این محصولات رونمایی شد.

سامانه کنترل توربین تقویت فشار منطبق با تکنولوژی CCC

در هر نقطه که نیاز به تقویت و افزایش فشار گاز باشد از توربو کمپرسورهای گازی استفاده می‌شود از این رو سیستم‌های تقویت فشار و تزریق به خطوط خروجی پالایشگاه‌های گاز، سکوهای تولید و انتقال گاز، ایستگاه‌های تقویت فشار مناطق عملیاتی انتقال گاز و نیروگاه‌های گازی از جمله کاربردهای این سیستم است.

در خروجی پالایشگاه‌ها و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز از توربو کمپرسورهایی جهت تقویت فشار گاز استفاده می‌شود که یکی از سیستم‌های کنترل این گونه توربین‌ها سیستم کنترلCCC است.

این سیستم مجموعه‌ای از کارت‌های الکترونیکی پردازنده، ارتباطی، ورودی _خروجی، پاور و ایزولاتور و مبدل سیگنال است که سه وظیفه عمده و مهم شامل «کنترل شرایط راه اندازی و توقف» و «کنترل شرایط عادی کار» و «کنترل‌های حفاظت و ایمنی» ، مانیتورینگ و ارتباط با سیستم‌های کنترلی بالادست مانند DCS و SCADA و ESD را در توربو کمپرسورها در بر می‌گیرد.

این محصول مراحل تحقیقاتی، ساخت نمونه آزمایشگاهی و نمونه صنعتی را به پایان رسانده و دارای گواهی تأیید عملکرد میدانی است. تکنولوژی این محصول آمریکایی است که بدلیل تحریم در اختیار کشورمان قرار نمی‌گیرد.

قیمت نمونه‌های خارجی برای هر کارت الکترونیکی بالغ بر ۳۰ هزار دلار بوده است که با ساخت داخل این محصول هزینه تمام شده کمتر از یک چهارم این قیمت است که با در نظر گرفتن نیاز کشور به بیش از ۲۰۰ عدد کارت الکترونیکی بالغ بر ۴ میلیون دلار صرفه جویی ارزی شده است.

سیستم کنترل انواع توربوکمپرسور، توربوپمپ و توربوژنراتور

این سیستم برای کنترل، راهبری، حفاظت و بهره برداری از انواع توربو کمپرسورها، توربو ژنراتورها، توربوپمپ‌ها در توان‌های مختلف مورد استفاده و بهره برداری قرار می‌گیرد. از این سیستم می‌توان در کلیه صنایع اعم از نفت و گاز و پتروشیمی، نیروگاهی و صنایع فولاد و مس بهره برد.

این محصول از لحاظ سخت افزاری به طور کامل بومی سازی شده است و در زمینه نرم افزاری امکان بررسی و بومی سازی دارد.

دانش فنی این محصول فقط در اختیار کشور ایالات متحد آمریکا است و به دلیل تخصصی بودن مورد مصرف آن، مشابه ندارد.

مزیت محصول بومی سازی شده علاوه بر مزایای رقابتی ذکر شده (قیمت بسیار پایین‌تر، ارائه خدمات فنی مهندسی وپشتیبانی و..) باتوجه به استحصال دانش فنی قابلیت توسعه و اداپته شدن باکلیه ادوات دوار برندهای گوناگون در سطح صنعت است.

آنالایزر گازی لیزری

آنالایزرهای گازی لیزری TDLAS کاربردهای متنوعی در زمینه‌های ایمنی صنعتی، بهینه سازی فرآیند و اندازه‌گیری آلودگی هوا دارند. در همین راستا با توجه به نوع کاربرد، مشتریان بالقوه و بالفعل متنوعی را نیز خواهند داشت.

صنایع نفت و گاز، شیمیایی و پتروشیمی، صنایع فلزی، فولاد، آلومینیوم، صنایع هسته‌ای، صنایع سیمان، صنایع بازیافت و نیروگاه‌ها برخی از این صنایعی هستند که از مزایای این محصول بهره برداری می‌کنند.

از مهمترین ویژگی‌های آنالایزرهای گازی TDLAS، قابلیت اطمینان، دقت، سرعت و حساسیت بالای (ppm تا ppt) آنها است. به دلیل عدم نیاز (یا نیاز کمتر) به تعمیر و نگهداری و کالیبراسون‌های پر خرج و زمان‌بر، هزینه مالکیت این سیستم‌ها در مقایسه با سایر آنالایزرها پائین‌تر است.

ارسال نظر