یک آسیب پذیری امنیتی در سیستم عامل اندروید توسط مرکز فتا کشف شد

رسانه کلیک - معاونت بررسی مرکز افتا از کشف آسیب پذیری امنیتی در سیستم عامل اندروید با نام StrandHogg 2.0 خبر داد که به برنامه های مخرب امکان سرقت اطلاعات کاربران را می دهد.

یک آسیب پذیری امنیتی در سیستم عامل اندروید توسط مرکز فتا کشف شد

به نقل از مرکز راهبردی افتای ریاست جمهوری، به تازگی یک آسیب‌پذیری امنیتی حیاتی در سیستم‌عامل اندروید با نام StrandHogg 2.0 فاش شده است که به برنامه‌های مخرب امکان مخفی شدن در قالب قانونی‌ترین برنامه‌ها و سرقت اطلاعات حساس از طرف کاربران اندرویدی را فراهم کند.

طبق گفته پژوهشگران امنیتی، آسیب‌پذیری StrandHogg 2.0 روی تمامی دستگاه‌های دارای نسخه 9 و پایین‌تر اندروید تأثیر می‌گذارد و می‌تواند توسط مهاجمان بدون دسترسی روت مورد سوءاستفاده قرار گیرد؛ بعد از سوءاستفاده از این آسیب‌پذیری حساس، که با شناسه CVE-2020-0096 ردیابی می‌شود، یک عامل مخرب می‌تواند با سوءاستفاده از مجوزهای برنامه به راحتی اطلاعات هویت کاربران گوشی موبایل را سرقت کند.

با بهره‌برداری از نقص StrandHogg 2.0، مهاجمان می‌توانند طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های مخرب شامل موارد زیر را انجام دهند:

  • گوش دادن به کاربر از طریق میکروفون دستگاه
  • عکس گرفتن توسط دوربین دستگاه
  • خواندن و ارسال پیامک‌ها
  • انجام یا ضبط مکالمات تلفنی
  • فیشینگ اطلاعات احراز هویت
  • دسترسی به تمامی عکس‌ها و فایل‌ها
  • دسترسی به اطلاعات موقعیت مکانی GPS
  • دسترسی به لیست مخاطبین
  • دسترسی به لاگ‌های گوشی

برنامه‌های مخربی که از این آسیب‌پذیری سوءاستفاده می‌کنند می‌توانند به راحتی کاربران را با تعویض رابط گرافیکی برنامه‌های معتبر فریب دهند و به طور کامل مخفی بمانند. در یک سناریو حمله، اگر قربانی اطلاعات احرازهویت خود را درون این رابط وارد کند، مشخصات بلافاصله برای مهاجم ارسال می‌شود.

اصلاحیه امنیتی مربوط به این آسیب‌پذیری برای نسخه‌های 8.0، 8.1 و 9 اندروید در ماه آوریل سال 2020 منتشر شده است.

به گفته پژوهشگران امنیتی، کاربران اندروید باید در اسرع وقت دستگاه‌های خود را به آخرین سیستم عامل به‌روزرسانی کنند تا در مقابل حملات با استفاده از StrandHogg 2.0 محافظت شوند. خوشبختانه تاکنون هیچ بدافزاری که به طور فعال از این آسیب‌پذیری بهره برداری کند مشاهده نشده است.

آسیب پذیری امنیتی StrandHogg 2.0 مشابه نسخه قبلی آن است که در زمان انتشار نسخه قبلی توسط تروجان بانکی BankBot مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پژوهشگران امنیتی معتقدند که StrandHogg 2.0 نسبت به نسخه قبلی خود طیف وسیع‌تری از کاربران را می‌تواند هدف قرار دهد و همچنین شناسایی آن به مراتب مشکل‌تر است. آن‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که مهاجمین از هر دو نسخه این آسیب‌پذیری بهره‌برداری خواهند کرد تا گستره هدف خود را تا حد امکان افزایش دهند.

ارسال نظر