پیاده سازی ۸۰ درصد شبکه ارتباطی به جای شبکه ملی اطلاعات

رسانه کلیک - دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: «وزارت ارتباطات ۸۰ درصد شبکه ارتباطی را پیاده سازی کرده و نه شبکه ملی اطلاعات را.»

پیاده سازی ۸۰ درصد شبکه ارتباطی به جای شبکه ملی اطلاعات

ابوالحسن فیروزآبادی صبح امروز دوشنبه در نشست صبحانه کاری با فعالان بخش خصوصی حوزه ICT که در سازمان نظام صنفی رایانه ای برگزار شد، گفت: «در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، تحقق خدمات پایه کاربردی در این شبکه تعریف شده است و در صورتی که این خدمات وجود نداشته باشد، ما آن را شبکه ملی اطلاعات نمی دانیم. وزارت ارتباطات تاکنون ۸۰ درصد شبکه ارتباطی را پیاده سازی کرده و از ملی بودن و اطلاعاتی بودن این شبکه، خبری نیست. بنابراین ما معتقدیم که پروژه شبکه ملی اطلاعات مطابق با سند الزامات این پروژه پیاده سازی نشده است.»

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: «خدمات پایه کاربردی در کشور باید ملی باشد. این خدمات شامل موتور جستجو، سیستم عامل، پیام رسان، ایمیل و امثال اینها است. وقتی بیش از ۸۰ درصد استفاده از پیام رسان ها، خارجی است پس شبکه ملی اطلاعات پیاده سازی نشده است.

ما در سند تبیین الزامات به شفافیت گفته‌ایم که خدمات کاربردی پایه‌ای باید ملی باشد. همان خدماتی که مردم چه سخت افزاری چه نرم افزاری به شکل عام مشغول استفاده از آن هستند. خدماتی مانند سیستم عامل، ایمیل و پیام رسان که هنوز ملی نشده‌اند. مردم ما تقریبا بیش از ۸۰ درصد از پیام رسان خارجی استفاده می‌کنند، کجای این آمار و درصد نشان می‌دهد که ما شبکه ملی اطلاعات داریم.»

او اشاره کرد: «ما در حال حاضر سیستم عامل یا جستجوگر ملی نداریم، ابدا هم منظورمان نوع دولتی نیست. مشکلات ما این است که یک ضرب می‌خواهیم چیزی مانند گوگل با ۲۵۶ خدمت بسازیم. این نگران کننده است که مردم ما کوچکترین نیازهای اطلاعاتی روزمره شان را در چند اپلیکیشن مانند نقشه و جستجوگر خارجی رفع می‌کنند. این ها باید در داخل فراهم شود. البته در حال حرکت به این سمت هستیم اما کندی‌هایی نیز وجود دارد.»

ارسال نظر