مردم حتی یک بازیگر اصلی دنیای «وس» را نمی‌شناسند!

رسانه کلیک - محمدجواد آذری جهرمی روز شنبه در پنل شهرهای هوشمند در رویداد جایزه جهانی خشت طلایی تهران حاضر شد. او به طور خلاصه از شهر هوشمند گفت و گریزی به جنجال وس زد.

مردم حتی یک بازیگر اصلی دنیای «وس» را نمی‌شناسند!

او در این پنل با اشاره به این نکته که اساس تغییرات را بر مبنای شهروندان باید قرار داد، افزود: «در این صورت است که پیشرفت قابل توجهی حادث خواهد شد. مردم در شهرها به شهرداری‌ها مالیات می‌دهند تا خدمات خوبی دریافت کنند.»

جهرمی با عنوان این نکته که با توجه به این که ترند شهرنشینی در دنیا در حال افزایش است و تا سال ۲۰۵۰ این عدد به ۵۰ می‌رسد، تصریح کرد: «کلان‌شهرهای ما در حال بزرگ‌تر شدن هستند. مشکلات شهرنشینی در حوزه‌های حمل و نقل، ترافیک، آلودگی، دفع پسماندها و مشکلات زیست محیطی مسائلی هستند که مردم با آن دست به گریبانند.

پروفسور بالتازار تمام حوزه‌ها، آی سی تی است. راه حل هوشمندسازی شهری یک شعار یا یک دکور برای برخی مسئولین نیست. امروز بدون هوشمندسازی نمی‌توان کلان‌شهرهایی مانند تهران، اصفهان و مشهد را کنترل کرد.»

وزیر ارتباطات با عنوان این مطلب که اگر هر روز شهرداری نتواند میزان آلودگی، ترافیک و مسائلی از این دست را رویت کند، مدیریت کور خواهد بود، تاکید کرد: «تکنولوژی به اسم اینترنت اشیا آمده تا بتواند این مسائل را پیاده‌سازی کند. تکنولوژی بیگ دیتا برای تحلیل داده‌ها آمده است، تمام این‌ها باید به خروجی برای بهبود زندگی مردم تبدیل شود. اگر پروژه‌ای اجرا می‌کنیم که در زندگی مردم تفاوتی ایجاد نمی‌کند، در واقع از بین بردن مالیات مردم است. باید همیشه از خودمان بپرسیم نتیجه برنامه‌ای که در حال پیاده‌سازی آن هستیم، چیست؟»

به باور وزیر جوان؛ ارزش افزوده واقعی این است که داده‌های شهری را باز بگذارند تا جوان‌ها بتوانند از آن خلق ثروت کنند. او در این خصوص توصیح داد: «اگر دیتاها در اختیار گروه خاص قرار بگیرد، به رضایت مردم منجر نمی‌شود. اگر اشتراک داده‌ها به شکل اصولی انجام نشود، اتفاقی شبیه اتفاقی که در خدمات ارزش افزوده رخ داد، به وقوع می‌پیوندد که سالانه اعداد بسیار زیادی در آن بین رد و بدل می‌شود.»

جهرمی با عنوان این مطلب که مگر می‌شود در بازار ۲۶۰۰ میلیارد تومانی سالانه، مردم حتی یک بازیگر اصلی در این عرصه را نشناسند؟ افزود: «زمانی که از مبارزه با کلاهبرداری‌های خدمات ارزش افزوده صحبت کردیم، طرفداران این خدمات اعلام کرده‌اند ۳۰ هزار شغل با پایان ارزش افزوده از بین خواهد رفت. اگر واقعا این تعداد شغل ایجاد شده، چطور هیچ‌کدام از مردم حتی نام یکی از این شرکت‌های ارزش افزوده را نمی‌دانند؟

اگر آزادسازی داده و اشتراک‌گذاری خلاقیت‌ها به مسابقه گذاشته نشود، نتیجه ملموس نخواهد داشت، توجه به نقش هوشمندسازی در ارائه خدمات به مردم به شکل شفاف صورت بگیرد.»

ارسال نظر