اگر سندی وجود دارد که می‌گوید ایده پرداز «وس» من هستم، ارائه دهید!

رسانه کلیک - روز یکشنبه، 14 مهرماه آذری جهرمی از شتابدهنده کودک آنلاین بازدید کرد. او در حاشیه این دیدار در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سوالات زیادی از جمله در رابطه با وس پاسخ داد.

 اگر سندی وجود دارد که می‌گوید ایده پرداز «وس» من هستم، ارائه دهید!

جهرمی در ابتدا در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه عده‌ای می‌گویند شما خودتان ایده وس را راه‌اندازی کردید و حالا قصد دارید به آن پایان بدهید، گفت: «چیزی که شما می‌گویید مستندی ندارد. اگر سندی وجود دارد که می‌گوید ایده پرداز «وس» من هستم، ارائه دهید. البته اشکالی ندارد اگر می‌گویند من ایده پرداز وس هستم! دوست دارم آن را تعطیل کنم. بگذارید فردا بگویند جهرمی شاخ دارد، جهرمی آدم می‌خورد. اما از حق‌الناسی که به گردن من است، کوتاه نمی‌آیم.»

او در مورد پایان دادن به خدمات ارزش افزوده اعلام کرد: «فعالان بخش ارزش افزوده برای کارشان از نهادهای مختلف مجوز دریافت کرده‌اند. تمامی فعالیت‌هایشان نیز غیرقانونی نیست اما راه درآمدزایی‌شان غیر قانونی است. اولین چیزی که از دوستان تنظیم مقررات خواستم، این بود که برای پایان دادن به وس شفاف سازی کنند و حتما لیست شرکت‌ها و آن بخش از فعالیت‌هایشان که درآمد نادرست از این راه است را منتشر کنند.»

جهرمی با ذکر مثالی ادامه داد: «خدمات ارزش افزوده در حال حاضر برای این که برخی شرکت‌ها پرداخت خدماتی‌شان را از طریق اپراتورها انجام بدهند، مثلا شرکتی مانند کافه بازار که اپلیکیشن می‌فروشد پولش را از طریق اپراتورها جمع آوری می‌کند، برای این که در نظام بانکی شیوه راحتی برای جمع‌آوری پول ندارد. برخی‌ این را جزو ارزش افزوده دسته‌بندی می‌کنند که دسته‌بندی ما به این شکل نیست. این‌ها باید شفاف شوند چرا که در فضای غبارآلود نمی‌توان تصمیم گرفت. برای تعطیل کردن این‌ها باید مراحل قانونی طی شود، در حال ارزیابی هستیم و هر قدر در این ارزیابی پیش می‌رویم، بیشتر مصمم می‌شویم که این شرکت‌ها را تعطیل کنیم.»

آذری جهرمی وس

وزیر ارتباطات با ارایه مثال دیگری ادامه داد: «اپراتور اول کشور ما سه سال قبل حامی استقلال و پرسپولیس بوده است. سه سال از این ماجرا گذشته اما هنوز نزدیک ماهی ۲ میلیارد تومان به حساب باشگاه‌های فوتبال می‌آورد! ستاره سی نود تمام شده است. من نمی‌توانم فردای قیامت در یک وجب گوری بخوابم که حقوق مردم گردنم باشد.»

وزیر جوان کابینه در خصوص برگزار شدن نمایشگاه تلکام که قبلا اعلام شده بود به دلیل عدم حضور وزارت ارتباطات برگزار نمی‌شود، گفت: «طی چهار سال اخیر وضعیت بازدیدهای عمومی مردم از تلکام رو به کاهش است. جنس ارتباطاتی که برقرار می‌شود نیز بیشتر ارتباطات شرکت‌ها با یکدیگر است. نمایشگاه تلکام یکی از کلیدی‌ترین نمایشگاه‌هایی است که در کشور داریم. دستاورد تلکام بخش بزرگی از فعالیت ما را پوشش می‌دهد و ما نیز باید در آن حضور پررنگ داشته باشیم. نگاه ما به تلکام دقیقا همین است که می‌گویم. اما واقعیت این است که همکاران من در سازمان تنظیم مقررات، ارتباطات زیرساخت، پست و... مطرح کردند که ما به جای این که تلکام را مانند نمایشگاه الکامپ برای بازدید عموم برگزار کنیم، فضایی مانند نمایشگاه‌ها برای تبادل نظر و گفتگو برای شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار، سخت افزار و مصرف‌کننده‌ها ترتیب دهیم. با این روش هم مدیریت هزینه‌ها به شکل درست پیش می‌رود، هم نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

پیشنهاد این بود که این نمایشگاه با وقفه ۴۵ روزه انجام شود. این را با سندیکای مخابرات و انجمن تولیدکنندگان مطرح کردند و آن‌ها نیز تایید کردند. در ادامه اپراتورها نیز برای پیش رفتن در این چارچوب اعلام آمادگی کردند. برگزاری تلکام به شیوه جدید و با حضور وزارت ارتباطات به قوت خود باقی است. گلایه دوستان ما در وزارت صمت نیز بجاست، چرا که تلکام یک نمایشگاه تقویم دار است و آن‌ها در حال برنامه‌ریزی هستند. من انتقادشان را می‌پذیرم که مجموعه سازمان تنظیم مقررات و تصمیم‌گیران باید سریعتر عمل می‌کردند، اما اطمینان داشته باشید این نمایشگاه با قدرت و جدیت برگزار می‌شود.»

در ادامه وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی در رابطه با وضعیت اینترنت عراق گفت: «اپراتورهای عراقی برای آن بخشی که به مشکلات عراق مربوط است، زحمت زیادی می‌کشند. اتفاقی که در اربعین رخ می‌دهد، بی نظیر است. پوشش دادن این ارتباط سختی‌های مهندسی خاص خودش را دارد. همکاران ما در بازدیدی که هفته گذشته از عراق داشتند، به این مسئله رسیدند که اپراتورهای این کشور، ظرفیت خود را دو برابر افزایش داده‌اند اما ممکن است جمعیت امسال بیشتر شود و با تمام این‌ها هنوز با وضعیت ایده‌آل فاصله داشته باشیم.»

جهرمی در رابطه با ارتباطات در مرزهای زمینی که به سمت عراق است، افزود: «تمهیدات به صورت کامل دیده شده و تمام مسیر به 3G و 4G متصل و با فعال شدن وای فای در لب مرز تقریبا خدمات کامل است.»

ارسال نظر