حرکت وزارت صمت به سمت نوآوری

رسانه کلیک - برنامه وزرات صمت این است که در سال آینده با تمام توان به سمت نوآوری حرکت کند، اگر این اتفاق رخ ندهد رو به زوال خواهیم رفت.

حرکت وزارت صمت به سمت نوآوری

صبح امروز -دوشنبه- اولین مراسم صبحانه بیستونی با حضور باقر اثنی عشری رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزیر صمت، رسول سرائیان دبیرکل نظام صنفی رایانه ای کشور، فعالان این حوزه و حضور ویدیو کنفرانسی سازمان های نظام صنفی چند استان برگزار شد.

رسول سرائیان در شروع این جلسه گفت: «باور ما این است که عامل اصلی تغییر در صنایع استفاده از فناوری اطلاعات است. پیرو دو جلسه‌ای که در وزارت صمت داشتیم، در خصوص انقلاب صنعتی چهارم و نقش نظام صنفی رایانه‌ای در این رخداد بزرگ صحبت کردیم که در نهایت سه اولویت به عنوان صنعت اول مشخص شد. صنایع نساجی، غذایی و فولاد جزو اولویت ها مطرح شدند. نظام صنفی رایانه‌ای ظرفیت و پتانسیل کامل بخش خصوصی را از جهات مختلف به کار می گیرد تا بتوانیم در این مسیر وزارت صمت و صنایع را همراهی کند. ما آماده ورود آی تی به صنایع هستیم.»

معاون طرح و برنامه وزارت صمت در ادامه این نشست صبحگاهی گفت: «سال ۹۸ با مدنظر قرار دادن رونق تولید، یکی از محورهای اصلی برنامه های معاونت طرح و برنامه ریزی را به تغییر رویکرد از فضای مونتاژ کاری به نوآوری و استفاده از شرکت های دانش بنیان معطوف کردیم.»

سعید زرندی با اشاره به این که یکی از معضلاتی که صنعت و تولید کشور را تهدید می کند، فضایی است که در آن از نوآوری استفاده نمی‌شود، افزود: «خانواده وزارت صمت چیزی حدود ۳۷ درصد از اشتغال کشور و ۳۳ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تامین می‌کند که تاثیر زیادی در این حوزه و در کل اقتصاد کشور دارد. این اعداد نشان می‌دهد که صنایع دایره بزرگی در اقتصاد ایران را شامل می‌شوند. ما در بسیاری از حوزه ها به سمت مثبت حرکت کردیم و از لحاظ کمی رشد زیادی داشتیم اما متناسب با این رشد در رنکینگ‌های بین‌المللی بالا نرفتیم چون نتوانستیم به سمت کالای با ارزش افزوده حرکت کنیم.

رفتن به سمت ارزش افزوده تغییر نگاه جدی را در کشور می‌طلبد و اگر این تغییر رویکرد را نداشته باشیم، از لحاظ نقش آفرینی در حوزه ارزش افزوده رشد نخواهیم کرد. حرکت به سمت صنایع با ارزش افزوده بالاتر جزو گام‌های مهمی است که باید برداریم. باید از صنایع مزیت که ارزش افزوده بالایی دارند، استفاده کنیم. این تغییر جهت یکی دو روزه نیست و آن را برای خودمان الزامی می‌دانیم. ما باید برای ایجاد ارزش افزوده به همین صنایعی که در دسترس‌مان است دقت کنیم که این کار نیاز به فرهنگسازی در این حوزه دارد. ما چهار برنامه در حوزه فناوری را پیگیری کردیم. یکی مباحث ارتباطات صنعت و دانشگاه است تا بتوان از حضور دانشگاهیان در صنعت استفاده کرد.»

او ادامه داد: «دیگری مسئله مربوط به واردات است. ما باید به سمت جایگزینی و تولید محصولات وارداتی برویم و در کنار آن به سمت طراحی کالاهایی برویم که فناوری آن برای ما قابل دسترسی است. قدم دیگر ما ارتباط بین شرکت‌های دانشی با حوزه صنعت است که در این خصوص صد شرکت را هدف گذاری کردیم و تعامل‌مان با آن‌ها آغاز شده است.

نکته آخر این که موضوع تحولات دیجیتال موضوع راهبردی برای صنعت است و باید به آن اهتمام ویژه داشته باشیم. برای سال آینده در نظر داریم محور فعالیت‌های وزارتخانه را به سمت مباحث نوآوری در حوزه صنعت، معدن و تجارت ببریم. فعالیت هایی که در حال حاضر انجام می دهیم، پیش نیازهای رسیدن به این هدف است.»

معاون وزیر صمت تصریح کرد: «تحول دیجیتال و اهمیت بر کسی پوشیده نیست. انقلاب صنعتی چهارم در بخش صنعت تغییرات جدی ایجاد خواهد کرد که یکی از آن‌ها هم افزایی تکنولوژی هاست. اساس این تکنولوژی جدید سنسورها، اینترنت اشیا و واقعیت افزوده است که موبایل پایه تمام آن‌ها به حساب می آید. این رویکرد از سال ۲۰۱۵ در کل دنیا دیده می شود و ما نیز برای این که شکاف جدی در تکنولوژی مان پیش نیاید، باید به سرعت به آن ورود کنیم.»

او افزود: «ما از دو سال قبل مطالعاتی را آغاز کرده‌ایم اما خیلی موفق نبوده‌ایم و هنوز به حد کفایت نرسیده‌ایم. باید به سمت فناوری حرکت کنیم. در صحبت های وزیر صمت هم بارها شنیده ایم که به حضور استارتاپ ها تاکید داشته‌اند. ما هم در سطح وزارت‌خانه کارهایی را انجام داده‌ایم و گفته‌ایم که شرکت های بزرگ باید برنامه همکاری با استارتاپ ها را تدوین کرده و به ما ارائه کنند.

با همکاری هایی که با سازمان گسترش انجام داده ایم، آمادگی برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم را داریم و برحسب نیاز قدم‌هایی را برداشته‌ایم و می دانیم چالش هایی سر راهمان است. یکی از چالش ها ضعف دولت در وضعیت چشم اندازهای فناوری و عدم یکپارچگی در این حوزه است، برای همراه شدن با انقلاب صنعتی همه باید خودشان را با آن تنظیم کنند. جایی مثل نظام صنفی که دولتی است بیاید و همکاری داشته باشد. بحث ظرفیت و زیرساخت ناکافی برای کسب وکار، توانایی اندک دولت برای انطباق با کسب و کار دیجیتال، به روز نبودن قوانین کار، مشکلات رگولاتوری، نکاتی است که باید درباره آن تدبیر کرد.»

او تاکید کرد: «نیاز است در ابعاد مختلف در حوزه حاکمیتی طراحی هایی انجام بدهیم. سه حوزه هدف را شناسایی و در حال کار کردن روی آن هستیم. در حوزه حاکمیت چند سرفصل برای تغییر اکوسیستم نوآوری فناورانه را مدنظر قرار دادیم که باید آن ها را طراحی کنیم. در انقلاب صنعتی چهارم باید به مواردی مانند تغییرات نظام حکمرانی، ارتقا رشد نظام انسانی، تغییر فضای نیروی انسانی، تغییر نظام رگولاتوری، فرهنگسازی و... دقت کرده و مقدمات آن را فراهم کنیم. شرکت‌های ما باید آماده پذیرش این تحولات شوند. نیاز است نگاه ما به تغییرات فناورانه از حوزه سمبلیک خارج شده و به سمت عمل حرکت کند. اگر به این سمت نرویم رو به زوال خواهیم رفت. ما پس از رتبه‌بندی شرکت‌ها در حوزه صنعت و معدن و تجارت، شرکت‌های بزرگ و توانمند با رتبه‌های بالا را الزام کردیم تا هدایتگر ١٠ تا ١۵ شرکت و استارت‌آپ باشند و برنامه همکاری‌شان را به ما ارائه بدهند.»

ارسال نظر