پهپادهای ایرانی با برند داخلی اوج می‌گیرند

زسانه کلیک - یکی از مهم ترین نیازهای این صنعت، توسعه کسب و کارهای آن است. کسب و کاری که می تواند به رونق اشتغال این صنعت پرکاربرد و حیاتی بیانجامد. ایران در حوزه پهپادی به مدد جوانان متخصص به رشد قابل توجهی رسیده است

پهپادهای ایرانی با برند داخلی اوج می‌گیرند

منوچهر منطقی در گردهمایی فناورانه، نهادها، سازمان ها شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های حوزه محصولات و خدمات پهپادی با اشاره به بازار بزرگ صنعت پهپادی در دنیا، بیان کرد: «در حال حاضر بازار پهپاد در دنیا 127 میلیارد دلار است که پیش بینی می شود این بازار تا 2023 به 250 میلیارد دلار برسد. با توجه به اینکه پیشرفت های ایران در حوزه پهپادی قابل توجه است باید تلاش کنیم که حداقل سهمی یک درصدی از این بازار جهانی را به خود اختصاص دهیم.»

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر ضرورت تعریف برندی صادرات ایرانی و معتبر برای پهپادهای طراحی شده داخلی، گفت: «در تلاشیم تا برای پهپادهای تولید شده داخل کشور یک برند واحد تعریف کنیم. تا تحت آن خدمات صادراتی یکپارچه ای را برای توسعه صادرات انجام دهیم.»

وی افزود: «یکی از مهم ترین نیازهای این صنعت، توسعه کسب و کارهای آن است. کسب و کاری که می تواند به رونق اشتغال این صنعت پرکاربرد و حیاتی بیانجامد. ایران در حوزه پهپادی به مدد جوانان متخصص به رشد قابل توجهی رسیده است.»

او ادامه داد: «یکی از تلاش های ما این است که فناوری های کاربردی در صنعت پهپادی را توسعه دهیم. با توجه به اینکه کاربری های عمومی پهپادی در دنیا بسیار وسیع است باید به کمک متخصصان داخلی این بازار وسیع را پوشش دهیم.»

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در دو حوزه بازرسی و زیرساختها باید کاربرد فناوری های پهپادی را توسعه دهیم، عنوان کرد: «در حوزه کشاورزی و آتش نشانی ورود صنعت پهپادی پیشرفت خوبی داشته است ولی باید این صنعت مهم را در دیگر حوزه ها نیز وارد کنیم.»

منطقی، استانداردسازی، توجه به مباحث امنیتی و کسب گواهینامه های لازم را برای فعالیت فعالان صنعت پهپادی ضروری دانست و گفت: «توسعه پهپادها در کنار مزیت هایی که دارد، مشکلات امنیتی نیز ایجاد می کند که باید این مشکلات را با کمک دستگاه های ذیربط رفع کنیم.»

وی در پایان تاکید کرد که صندوق نوآوری و شکوفایی در توسعه استانداردهای پهپادی و نیز ایجاد یک برند برای توسعه صادرات، حمایت ویژه ای را به عمل خواهد آورد.

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ای توسعه فناوری‌های پهپادی

سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این گردهمایی، بر توسعه فناوری های صنعت پهپادی با کمک شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: «صندوق نوآوری و شکوفایی از هرگونه طرح و ایده ای که به رفع نیازهای جامعه به کمک صنعت پهپادی کند، حمایت می کند و پذیرای این ایده های نوآورانه است. صندوق به شرکت های دانش بنیانی که برای اخذ استانداردها به کمک مالی نیاز داشته باشند، وام می دهد. شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه پهپادی نیز می توانند از این مزیت استفاده کنند.»

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین بیان کرد: «شرکت های دانش بنیان می توانند در روزهای سخت تحریم به نیازهای فناورانه صنایع بزرگ پاسخ دهند و با این کار، از خروج ارز از کشور جلوگیری می شود و اشتغال پایدار توسعه می یابد.»

ملکی فر با اشاره به رتبه ایران در حوزه پهپادی جهان، اظهار کرد: «رتبه ایران در صنعت پهپادی جهان بین رتبه پنجم تا دهم جهان است. این پیشرفت قابل توجه است و باید راهی مناسب برای توسعه خوب این صنعت بیابیم. تلاشمان این است که کاربردهای غیرنظامی پهپادهای تولیدی در کشور را توسعه دهیم و این صنعت را به حوزه های مختلفی چون، کشاورزی، آتش نشانی، رصد معادن، رصد مخاطرات طبیعی و غیره وارد کنیم.»

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به حمایت های صندوق از فناوری هایی که توسط شرکت های دانش بنیان توسعه می یابند، گفت: «صندوق آماده حمایت از فناوری های شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه پهپادی است تا سهم ایران در این حوزه را در سبد جهانی افزایش دهد.

کشاورزی ایران به ورود صنعت پهپادی نیاز دارد

همچنین، کامبیز عباسی مدیرکل مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این گردهمایی، بیان کرد: «ایران تنوع آب و هوایی زیادی دارد که باید با توسعه تکنولوژی از این تنوع آب و هوایی بهره ببریم و کشاورزی مدرن را در کشور توسعه دهیم. وزارت جهاد کشاورزی از فناوری هایی که بتواند کشاورزی کشور را احیا کند و معضلات و مشکلات این صنعت بزرگ را رفع کند، حمایت صد در صدی می کند.»

به گفته عباسی، یکی از دغدغه های مهم کشاورزان، پیاده سازی تکنولوژی های به روز در این عرصه است. زیرا دیگر کشاورزی با تکنیک های قدیمی و سنتی جوابگو نیست و باید با ورود فناوری به این عرصه از کشاورزی مدرن بهره ببریم.

وی همچنین تصریح کرد: «صنعت پهپادی کاربردهای متنوعی در کشاورزی دارد. یکی از این کاربردها سم پاشی است. در واقع سم پاشی با کمک پهپادها کارایی بیشتری دارد و مشکلات سم پاشی دستی و ماشینی را ندارد. پهپادها در حوزه های مختلفی چون دامداری، شیلات، غذادهی به ماهی ها و میگوهای حوضچه ای، سم پاسی باغات در زمین های شیب دار و صعب العبور کاربرد بسیار مناسبی دارند.»

ایجاد اشتغال پایدار با توسعه صنعت پهپادی در کشور

دکتر حامد سعیدی دبیرکارگروه ساماندهی پهپادهای غیرنظامی اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران نیز در این مراسم، گفت: «ایران در حوزه پهپادی پیشرفت قابل قبولی داشته است که این پیشرفت ها نتیجه تلاش های جوانان و متخصصانی است که در شرایط تحریم با کمترین امکانات به این موفقیت ها دست یافتند. در حال حاضر 225 شرکت در حوزه پهپادی در ایران فعالیت می کنند و مجوز دریافت کرده اند. باید از توانمندی این شرکت ها برای توسعه صنایع مختلف بهره برد.»

به گفته دبیرکارگروه ساماندهی پهپادهای غیرنظامی اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران، در حال حاضر 500 پهپاد در کشور مجوز پرواز دارند و پیش بینی می کنیم تا پایان امسال یک هزار و 500 شغل نیز در این حوزه ایجاد شود.

ارسال نظر