تسریع صادرات محصولات دانش بنیان ایران به روسیه

رسانه کلیک - گفتگوی ثمر بخش شرکت های دانش بنیان ایرانی و روسی برای نخستین بار با سفر هیات علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران در روسیه محقق شد.

تسریع صادرات محصولات دانش بنیان ایران به روسیه

در این سفر دو نشست تجاری و فناوری میان شرکت های دانش بنیان ایران و روسیه با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان برپا شد. نشست هایی که در آنها نمایندگان بیش از 200 شرکت فعال در حوزه فناوری و مقامات حوزه تجارت و نوآوری از دو کشور حضور داشتند.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشست تجاری و فناوری مسکو خواستار تسریع در اجرای موافقت‌ نامه ها برای گسترش روابط تهران و مسکو در عرصه فناوری شد.

ستاری پس از پایان این نشست در جمع خبرنگاران حاضر شد و بیان کرد: «حضور 70 شرکت دانش بنیان ایرانی در دو شهر و شرکت آنها در دو نشست مجزا بی سابقه است. خوشبختانه پلتفرم خوبی در بحث صادرات بین ایران و روسیه در حال شکل گیری است. خصوصا در حوزه شرکت های دانش بنیان که ادبیات خاصی را برای توسعه صادرات خود نیاز دارند و این برنامه می تواند این موضوع را تسریع کند.»

در ادامه آندره اوبیدینوف، رییس شورای تجاری روسیه و ایران عنوان کرد: «با امضای اسناد همکاری بین شرکت های دانش بنیان ایران و روسیه از این پس شاهد رشد تصاعدی روابط بین دو کشور در حوزه فناوری خواهیم بود.»

بر اساس این گزارش، رایزنی هیات ها و نمایندگان شرکت های دانش بنیان دو کشور در حاشیه این نشست های مشترک داغ بود. برای نمایندگان دانش بنیان ایران و روسیه در هتل آزیموت المپیک مسکو ده ها میز کار تدارک دیده شد و دور این میزها نمایندگان شرکت ها راهکارهای گسترش همکاری ها در حوزه فناوری را بررسی کردند، نشستی که به انعقاد قراردادهای همکاری منجر شد.

هیئت بلندپایه علمی و فناوری کشورمان به ریاست سورنا ستاری و با همراهی 70 شرکت دانش بنیان ایرانی از 19 تا 22 تیرماه در روسیه حضور داشت. این سفر با حمایت مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، همزمان با نمایشگاه اینوپروم روسیه صورت گرفت و نمایندگان شرکت های دانش بنیان دو کشور در شهرهای مسکو و یکاترینبورگ با شرکت های متناظر خود دیدار کردند. در این نشست ها 10 قرارداد و تفاهمنامه میان شرکت های ایرانی و روسی امضا شد. این قراردادها در حوزه های خدمات مهندسی نفت و گاز، واقعیت مجازی، دارو، واکسن، شتابدهی، تولید ربات جراحی و تولید بازی‌های مشترک منعقد شد.

ارسال نظر