بازار پرحاشیه خدمات ارزش افزوده هنوز داغ است!

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی جلسه‌ ای با مدیران اپراتورهای تلفن همراه مهلت دو هفته‌ ای برای ساماندهی وضعیت خدمات ارزش افزوده داد، اما این مهلت ابهامات زیادی را برای شرکت‌ های ارائه‌ دهنده خدمات ارزش افزوده خلق کرد.

بازار پرحاشیه خدمات ارزش افزوده هنوز داغ است!

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ اما نکته جالب توجه در ساماندهی این بازار که چندین و چند بار در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته، این است که می‌ بایست سرمنشأ تخلفات بازار خدمات ارزش افزوده مشخص شود.

سرمنشایی که ابتدا از اپراتورها آغاز می‌ شود و وابستگانی که در میانه این رابطه با شرکت‌ های ارائه‌ کننده خدمات ارزش افزوده قرار گرفته‌ اند.

بررسی‌ ها و شنیده‌ های اولیه از این بازار حاکی است بازار پرسود خدمات ارزش افزوده، اپراتورها را به صورت شفاف و غیرشفاف به لایه‌ های پایین‌ تر این بازار سوق داده است تا از مزایای آن بهره‌ مند شوند.

این مسئله شامل سهامداری اپراتور در یک شرکت تا راه‌ اندازی شرکت‌ های متعدد توسط وابستگان و آشنایان و سوق دادن بازار به سمت سوددهی بیشتر آنها است، می‌ شود.

در سال‌ های گذشته که تخلفات بازار خدمات ارزش افزوده در مقاطعی به عنوان چالش از آن نام برده شده است، تنها با واسطه‌ گری و کدخدا منشی اهالی بالا و پایین این بازار که سهم‌ های متعددی از این بازار دارند، چشم‌ پوشی و حل شده است و عملا حاکی از امکان‌ پذیر نبودن کنترل این بازار با یکی بودن کارفرما و پیمانکار است.

در این میان، همیشه تنها تخلفات شرکت‌ هایی عنوان شده و در برخی موارد توسط بخشی از مدیران اپراتورها مطرح می‌ شود که در این بازار واسطه‌ گری وارد نشده‌ اند و پاسخی به سهم‌‌ خواهی‌ های صورت گرفته توسط این قشر نداده‌ اند، اما در عین حال از آنها به عنوان نمونه شرکت‌ های متخلفی نام برده می‌ شود که با عرضه خدمات نوآورانه، توانسته‌ اند در این بازار جایی برای خود باز کنند و در اکوسیستم واسطه‌ گری خدمات ارزش افزوده معمولا قربانی می‌ شوند بدون اینکه به علت و معلول‌ های آن پرداخته شود.

در حالیکه وزیر ارتباطات از اپراتورها قول دو هفته‌ ای برای ساماندهی این بازار را گرفته ولی شنیده‌ ها حکایت از برنامه‌ ریزی برخی مدیران که از برخی شرکت‌ های ذی‌ نفع در کسب‌ و‌ کارهای اپراتورها به این اپراتورها مهاجرت یا حتی مأمور به خدمت شده‌ اند برای تبدیل این اولتیماتوم وزیر ارتباطات به بهانه‌ ای برای پرونده‌ سازی و حذف شرکت‌ های رقیب سازمان‌ های مطبوع خود دارد تا با یک تیر "اجرای ضربتی اولتیماتوم وزیر" دو نشان حذف رقبای تجاری ذی‌ نفع و گزارش عملکردسازی در مقابل دستور وزیر را یکجا بزنند ( مهلت دو هفته‌ ای اپراتورها برای ساماندهی سرویس‌ های ارزش افزوده ).

اما بد نیست تا در این مهلت زمانی تعیین شده، رگه‌ های ورود و خروج افراد به اپراتورها و شرکت‌ های واسط نیز بررسی شوند.

افرادی که بعضا کارمند واحد خدمات ارزش افزوده اپراتور بوده‌ اند و با راه‌ اندازی شرکتی جدید بدون چالش و مانع با مدیر قبلی‌ اش در همان اپراتور همکاری می‌ کند یا افرادی که از اپراتور خارج و مأمور به خدمت شده‌ اند یا حضور فرزندان صاحب نفوذ آنها در هیئت مدیره شرکت‌ هایی که با خیالی آسوده‌ تر در این بازار رقابتی فعالیت می‌ کنند.

این در حالی است که در برخی شرکت‌ ها، افراد خاص یا فرزندان مدیران عامل سهام دارند و حتی در این بازار آشفته، آن را تکذیب نمی‌ کنند و به‌ طور قطع چنانچه وزیر ارتباطات بخواهد، می‌ تواند با دریافت لیست رفت و آمد این گروه‌ ها از حراست اپراتورها و بررسی روزنامه رسمی این شرکت‌ ها به لایه‌ های زیرین روابط پشت پرده بازار خدمات ارزش افزوده پی ببرد.

روابط بده و بستانی شکل گرفته در این بازار که استراتژی اصلی‌ اش کاهش و حذف رقبای غیر خودی به هر طریق و حذف صاحبان ایده است، هزاران تخلف صورت گرفته را از لایه‌ های بالا تا پایین آن می‌ پوشاند و واسطه‌ گری به رکن اصلی تعاملات بدل شده است بطوریکه معمولا در صورت عدم پوشش شرکت‌ های با رابطه شکل گرفته، بقای آنها در این اکوسیستم امکان‌ پذیر نیست و بازار واسطه و دلالی به جای بازار رقابت، تضمین فعالیت آنها است.

از همین رو، به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد می‌ شود چنانچه قصد دارد تا وارد کارزار ساماندهی بازار خدمات ارزش افزوده شود، باید هدف خود را روی باطن ماجرا قرار دهد و اجازه ندهد اولتیماتمش به اپراتورها به بهانه و ابزاری برای حذف شرکت‌ های مستقل و بازارسازی برای شرکت‌ های تأمین کننده محتوای مطبوع برخی مدیران نوظهور این حوزه تبدیل شود، در غیر این صورت هدف به تمیز کردن ظاهر و حذف شرکت‌ های کوچک و مستقل غیرخودی آقایان تقلیل می‌ یابد.

ارسال نظر