گرفتاری مشترکان موبایل در دام تبلیغات پنهان برنامه‌ ها و سایت‌ های متخلف

رسانه کلیک - کاربران موبایل از تبلیغات ناخواسته موبایلی خبر می‌ دهند و می‌ گویند پس از نصب برنامه‌ یا ورود به سایت‌ هایی بدون درخواست عضو سرویس ارزش افزوده یا گرفتار نصب غیراختیاری برنامه‌ ها شده‌ اند و تبلیغات متعدد روی گوشی مشاهده می‌ کنند.

گرفتاری مشترکان موبایل در دام تبلیغات پنهان برنامه‌ ها و سایت‌ های متخلف

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ برخی کاربران موبایل اخیرا گلایه‌ هایی را از تبلیغات ناخواسته متعدد موبایلی ابراز می‌ کنند.

این دسته از مشترکان می گویند که پس از نصب برخی برنامه‌ ها یا ورود به برخی سایت‌ ها بدون درخواست به عضویت سرویس‌ های ارزش افزوده در آمده اند که از آنها هزینه کم می‌ کند؛ یا متوجه دانلود ناخواسته فایل‌ ها و نصب غیراختیاری برنامه‌ هایی شده‌ اند؛ آنها می گویند همچنین تبلیغات متعددی خارج از سرویس پیامکی روی گوشی خود مشاهده می‌ کنند.

یک فعال برنامه‌ نویسی در این زمینه عنوان کرد: اپلیکیشن‌ های سیاه، یک راه کسب درآمد تبلیغات در گوشی‌ های دارای سیستم عامل اندروید هستند. این اپلیکیشن‌ ها به دلیل نداشتن لانچر در روی صفحه گوشی نمایش داده نمی‌ شود تا کاربر متوجه وجود آنها شود. کاربران بی‌ اطلاع تصور می‌ کند اپلیکیشنی نصب نشده و از این طریق مورد سوء استفاده‌ های متعددی قرار می گیرد.

وی افزود: در این سوء استفاده‌ ها پیغام‌ های تبلیغاتی متعددی در انواع قالب ها از جمله دانلود فایل، باز کردن صفحه نصب اپلیکیشن‌‌ ها، عضویت پنهانی در سرویس‌ های ارزش افزوده پیامکی نمایش اعلان بالای صفحه نمایش گوشی، باز کردن صفحات اینترنت یا باز کردن لینک ورود به کانال های تلگرامی روی گوشی به کاربر نشان داده می شود و البته تمامی این فعالیت بدون اجازه کاربر و غیرمجاز است.

اخیرا نیز مورد شایعی از تبلیغات نامتعارف کشف و علنی شد که در آن با ورود کاربران موبایل به برخی سایت‌ ها شماره موبایل آنها استخراج می شد و برای مقاصد تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این تخلف را علنی کرد.

در این تخلف که توسط یک کاربر کشف و به مرکز ماهر برای پیگیری اطلاع داده شد مشخص شد که یکی از شرکت های ارائه‌ دهنده خدمات ارزش افزوده به اپراتورهای اول و دوم موبایل، IP مشترکان این دو اپراتور تلفن همراه را به شماره موبایل تبدیل می‌ کرده و شماره‌ ها را در اختیار تبلیغ کنندگان قرار می‌ داده است.

این اقدام علاوه بر اینکه تخلف محرز است مصداق کامل ورود به حریم خصوصی کاربران موبایل محسوب می‌ شود.

ارسال نظر