47 درصد خدمات گوگل برای کاربران ایرانی مسدود است

رسانه کلیک - معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: 47 درصد خدمات اصلی گوگل برای کاربران ایرانی مسدود بوده و امکان استفاده از این خدمات در فعالیت‌ های علمی، پژوهشی، زیرساختی و فناوری وجود ندارد.

47 درصد خدمات گوگل برای کاربران ایرانی مسدود است

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ امیر خوراکیان معاون مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد: ۴۷ درصد خدمات اصلی گوگل برای مردم کشور ما بسته شده است و ما در فعالیت‌ های علمی، پژوهشی و زیرساختی و فناوری امکان استفاده از این خدمات را نداریم و تنها مواردی که ما را مصرف کننده بار می‌ آورد، در دسترس است.

وی با اشاره به شیوع استعمار مدرن در فضای مجازی اظهار کرد: امروزه در فضای مجازی با مسئله استعمار مدرن مواجه هستیم. به عبارتی، دیگر تسخیر جوامع با حمله به جوامع گوناگون و تصرف اندیشه‌ ها از طریق حضور فیزیکی دنبال نمی‌ شود، بلکه اکنون نرم‌ افزارها و سیستم عامل‌ ها ابزار این اتفاق هستند.

خوراکیان با بیان اینکه در سال ۲۰۰۹ نزدیک به ۷ تا ۸ سیستم عامل فعال و متعلق به کشورهای مختلف بود، افزود: اما در سال ۲۰۱۶ آمارها نشان داد که ۸۴.۸ درصد سیستم‌ های عامل دنیا اندروید و ۱۴.۴ درصد آی او اس (ios) است و تمام فعالیت‌ های مجازی کاربران با این دو سیستم عامل انجام می‌ گیرد.

معاون مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر اینکه فضای مجازی تنها در سبک زندگی تغییر ایجاد نمی‌ کند، بلکه در نظام معرفتی ما نیز تأثیر می‌ گذارد، درباره رابطه گسترده‌ میان فضای مجازی و اقتصاد، بیان کرد: در سال ۲۰۱۱، از ۵ شرکت برتر اقتصاد دنیا تنها یک شرکت در حوزه فضای مجازی فعال بود، اما آمارها نشان می دهد که در سال ۲۰۱۶ هر ۵ شرکت برتر اقتصاد دنیا شرکت‌ های فعال در فضای مجازی بودند.

وی با بیان اینکه پیام رسان های مطرح فعلی که توسط تعداد محدودی کشور ساخته شده، در سایر کشورها کاربران بیشتری دارند، تصریح کرد: ۷۸ درصد جستجوی مردم دنیا در گوگل انجام می‌ گیرد و این کمپانی بستری فراهم کرده‌ تا تمام مردم دنیا را به سمتی بکشاند که خودشان بر اوضاع مدیریت کنند.

معاون مرکز ملی فضای مجازی یادآور شد: همگرایی‌ هایی در فناوری و حوزه فضای مجازی شکل می‌ گیرد که آینده را متحول کرده و فناوری کوانتوم و نانو شرایطی را به وجود می‌ آورد که با فضای امروز بسیار متفاوت است. براین اساس اگر می‌ خواهیم نسلی تربیت کنیم که در آینده جامعه نقش‌ آفرینی دارد، باید این تربیت منطبق با سیر تحولات باشد. در این راستا نیازمند آگاهی، دانش و اشراف کامل بر تحولات و همچنین نیازمند زمینه معرفتی و معنویت هستیم.

ارسال نظر