نحوه شناسایی افراد ارسال کننده پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم

رسانه کلیک - در حالی که به گفته‌ رگولاتوری، هیچ‌کس نمی‌ تواند سیم‌ کارت بدون هویت بگیرد و این موضوع پیگیری تخلفات را آسان تر می‌ کند؛ لذا یکی از راه‌ هایی که می‌ توان برای جلوگیری از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم در نظر گرفت، شناسایی افراد ارسال‌ کننده‌ این پیامک‌ ها به جای شماره‌ های مزاحم است.

نحوه شناسایی افراد ارسال کننده پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ ارسال پیامک برای کسب‌ و کارهای مختلف، یکی از راه‌ های بعضا آسان و ارزان تبلیغات است، اما در بسیاری از موارد این پیامک‌ ها موجب نارضایتی کاربران می‌ شود. با ادامه‌ دار شدن روند نارضایتی افراد از دریافت این پیامک‌ ها، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با راه‌ اندازی سامانه ۱۹۵، امکان شکایت از شماره‌ های تبلیغاتی با شماره‌ های شخصی، ثابت و سرشماره‌ های دیگر را فراهم کرد تا امکان قطع سرویس ارسال پیامک از این شماره‌ ها ایجاد شود ( سامانه ۱۹۵ امکان شکایت از شماره های تبلیغاتی را فراهم می‌کند ).

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیش از این درباره سامانه‌ ای برای دریافت گزارش‌ های آنلاین شکایات مزاحمت‌ های ناشی از پیامک‌ های تبلیغاتی گفته بود: پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم آرامش حریم خصوصی مردم را به هم ریخته است. پس از ساماندهی پنل‌ های ارسال انبوه از طریق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اکنون ارسال این پیامک‌ ها از طریق شماره‌ های عادی فزونی یافته است. بر همین اساس به سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ابلاغ شد که با تمام توان جلوی مزاحمت برای مردم را بگیرد و راهکاری نیز برای کسب‌ و کارها که نیازمند بهره‌ گیری از این فضا هستند، بیابد ( ایجاد مزاحمت تبلیغاتی پیامکی و تلفنی پیگرد قانونی دارد/ برای ثبت شکایت با این سامانه تماس بگیرید ).

در همین رابطه حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نیز با اشاره به ساماندهی پیامک‌ های تبلیغاتی که با شماره‌ های شخصی برای مشترکان تلفن همراه ارسال می‌ شود، تاکید کرده که با توجه به نیاز به ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی که با شماره‌ های شخصی ارسال می‌ شوند، ارتقای سامانه ۱۹۵ و راه‌ اندازی بخش دریافت شکایات از طریق پیامک ضروری است تا مشترکان تلفن همراه در صورت لزوم بتوانند پیامک تبلیغاتی و شماره ارسال‌ کننده را از طریق پیامک به سامانه ۱۹۵ ارسال کنند.

جوشقانی همچنین اخیرا با بیان اینکه از سه ماه گذشته بیش از ۳۰ هزار سیم کارت مسدود شده است، تصریح کرده بود که اگر کسی از طریق شماره گیری #۸۰۰* دریافت پیامکش را بسته باشد، برایش پیامکی ارسال نمی‌ شود. ما همچنین سیم‌ کارت‌ ها را رفتارشناسی می‌ کنیم و اگر به این نتیجه برسیم که شماره‌ ای قصد تبلیغات دارد، حتی شماره‌ های شخصی را هم می‌ بندیم و اگر مردم شکایت کنند، شماره‌ ها را مسدود می‌ کنیم ( مسدودیت 30 هزار سیم‌ کارت مزاحم/ داستان پیامک های تبلیغاتی تمام نشد ).

از طرفی اخیرا با رونمایی از لایحه صیانت و حفاظت از داده‌ های شخصی در راستای حمایت از حریم خصوصی کاربران فضای مجازی، یکی از مواردی که انتظار می‌ رود بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، موضوع ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی است که اگرچه تصمیم‌ های زیادی برای جلوگیری از انتشار آن‌ ها اتخاذ شده، اما با توجه به اینکه شاید این پیامک‌ ها و شیوه‌ ارسال آن‌ ها راحت‌ ترین راه تبلیغ برای برخی از کسب‌ و کارها باشد، همچنان از مسیرهای دیگر به راه خود ادامه دهد.

در این راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تاثیر این لایحه بر ساماندهی پیامک‌ های تبلیغاتی اعلام کرد: آخرین رسیدگی‌ ها برای بررسی این موضوع در حال انجام است. از طرف دیگر، با توجه به اینکه پس از شناسایی سرشماره‌ های تبلیغاتی، صاحبان کسب‌ و کارها به تبلیغ آنها از طریق شماره‌ های شخصی روی آورده‌ اند، یکی از راه‌ های جلوگیری از ارسال پیامک‌ های تبلیغاتی ناخواسته که حتی بدون شکایت افراد هم صورت‌ می‌ گیرد، مسدود کردن شماره‌ هایی است که تعداد زیادی پیامک را ارسال می کنند.

در واقع در صورتی که از این شماره‌ ها استفاده‌ دیگری مبنی بر تماس‌ های تلفنی یا استفاده از اینترنت نشود، استفاده‌ از آن‌ ها جهت تبلیغات برای رگولاتوری محرز خواهد شد و این سازمان بدون دریافت شکایت هم اقدام به مسدود کردن این شماره‌ ها خواهد کرد.

رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره مدیریت و ساماندهی سیم‌ کارت‌ ها اظهار کرده بود: ما برای سیم‌ کارت‌ ها محدودیت داریم و این موضوع در سامانه شاهکار کنترل می‌ شود. به این ترتیب هیچ‌ کس به هیچ عنوان نمی تواند سیم‌ کارت بدون هویت بگیرد یا بیش از ۱۰ سیم‌ کارت به نام خود داشته باشد. حتی اگر کسی بخواهد به نام فرد دیگری سیم‌ کارت بگیرد، برای همه شماره‌ ها پیامکی ارسال می‌ شود که سیم‌ کارتی به نامش فعال شده؛ بنابراین این موضوع تقریبا مدیریت شده است.

همچنین وزیر ارتباطات درباره‌ مسدود کردن سیم‌ کارت‌ های شخصی عنوان کرد: زمانی که افراد با این هدف سیم کارت می‌ گیرند، رگولاتوری آن‌ ها را شناسایی می‌ کند، اما از آنجایی که گرفتن این سیم‌ کارت‌ ها در جهت تبلیغات برای افراد منفعت دارد، آنها مرتب این کار را ادامه می‌ دهند ( استفاده از سیم کارت های شخصی برای تبلیغات غیرقانونی است ).

با توجه به این موضوع، شاید یکی از راهکارهایی که می‌ توان ارائه داد، شناسایی افرادی است که سیم‌ کارت‌ های تبلیغاتی به نام آن‌ ها ثبت شده است. از آنجایی که به گفته‌ رگولاتوری، نمی‌ توان سیم‌ کارتی را بدون هویت افراد ثبت کرد، لذا در صورتی که ارسال پیامک‌های تبلیغاتی ناخواسته یا تخلف دیگری از طرف شماره‌ ای اتفاق بیفتد، می‌ توان با در نظر گرفتن هویت شخص، موضوع را پیگیری کرد و در نهایت به جای اینکه شماره‌ های مزاحم مسدود شوند که باز هم امکان جایگزین کردن خواهند داشت، افرادی که با این شماره‌ ها پیامک‌ های تبلیغاتی ناخواسته ارسال می‌ کنند، شناسایی خواهند شد.

ارسال نظر