کاهش تعرفه صوت/ قیمت اینترنت موبایل واقعی نیست

رسانه کلیک - رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای با اشاره به جبران حاشیه سود اپراتورهای موبایل در بخش صوت به‌ جای اینترنت تاکید کرد: اگر تعرفه‌ صوت موبایل واقعی شود و کاهش پیدا کند، تعرفه اینترنت موبایل هم واقعی خواهد شد.

کاهش تعرفه صوت/ قیمت اینترنت موبایل واقعی نیست

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمدباقر اثنی‌ عشری رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای درباره تلاش برای تغییر تعرفه اینترنت در کشور عنوان کرد: در این زمینه هر کسی راهکارهای مختلفی را بررسی می‌ کند و هیچ راه‌ حل قطعی هم وجود ندارد، اما یکی از راه‌ حل‌ ها آزادسازی تعرفه و راه دیگر تجدیدنظر در تعرفه‌ صوت موبایل و همچنین بالا بردن تعرفه اینترنت ADSL است. بنابراین راه‌ حل‌ های مختلف در مرحله مذاکره و کارشناسی و پیشنهاد قرار دارد و همه می‌ دانند که مشکلی وجود دارد، اما بحث اقناعی است و طرفین باید یکدیگر را قانع کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا آزادسازی تعرفه‌ ها پیشنهاد شرکت‌ های FCP (شرکت‌ های ارایه کننده خدمات ارتباطات ثابت) است، اظهار داشت: حتی آزادسازی‌ تعرفه‌ ها هم ممکن است مسئله را حل نکند و در نتیجه باید تعاملی با اپراتورهای موبایل انجام شود که تعرفه‌ ها را واقعی‌ تر کنند. پیشنهاد ما این است که تعرفه‌ صوت موبایل کاهش پیدا کند، زیرا بالا بودن تعرفه‌ های صوت به دامپ بازار توسط اپراتورها کمک می‌ کند و آن‌ ها که از بازار صوت منبع درآمد خوبی دارند، از جای دیگر هزینه می‌ کنند. اگر تعرفه‌ صوت موبایل واقعی و مثل اینترنت ثابت که به‌ طور متناسب کم شده، کاهش پیدا کند، آن وقت تعرفه اینترنت موبایل هم واقعی می‌ شود.

ترجیح کاربران به استفاده از اینترنت موبایل

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای با اشاره به تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای ثابت افزود: طبق گزارش کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای، تعرفه اینترنت موبایل در همه جای دنیا و روی تلفن همراه، برای یک درصد تا حجمی که بتوانند با پیام‌ رسان‌ ها کار کنند، پایین است و برای مرورگری و دانلود کردن، نرخ‌ ها بالاتر از ADSL است؛ اما در ایران این طور نیست و یک تعرفه ثابت وجود دارد که مصرف‌ کننده در خیلی موارد ترجیح می‌ دهد از اینترنت موبایل استفاده کند.

اثنی‌ عشری بیان کرد: نرخ صوت کاهش پیدا نکرده، اما اپراتورهای تلفن همراه که بر روی اینترنت حاشیه‌ سود پایینی دارند، حاشیه سودشان بر روی صوت خوب است و این حاشیه به آن‌ ها کمک می‌ کند که این قسمت را پوشش دهند. این موضوع باعث شده تعداد محدودی از شرکت‌ های FCP کم کم دچار مشکلات مالی و از بازار خارج شوند و در نتیجه مشترکشان را از دست بدهند که این خواسته مردم، صنف و دولت نیست.

وی با اشاره به سرمایه‌ گذاری‌ های شرکت‌ های FCP و تاکید بر اینکه این شرکت‌ ها سرمایه‌ های‌ ما هستند، اما با اختلاف کم میان تعرفه اینترنت ADSL با تعرفه اینترنت روی اپراتورهای موبایل، بخش عمده‌ ای از بازارشان را به سرعت از دست می‌ دهند، ادامه داد: شرکت‌ های FCP در زمینه اینترنت ثابت و ADSL که از نیازهای مملکت هستند، اگر نتوانند کارشان را حفظ کنند و توسعه دهند، جای دیگری دچار بحران می‌ شویم.

تعرفه‌ های اینترنت سال گذشته از مدل حجمی به مصرف منصفانه تغییر کرد و با واکنش‌ هایی رو به‌ رو بود؛ اگرچه برای کسانی که به حجم بالای اینترنت با سرعت بالا احتیاج داشتند، تعرفه‌ های مناسبی به نظر می‌ رسید، اما کاربران کم‌ مصرف به این تعرفه‌ ها اعتراض داشتند. همین موضوع موجب شد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده‌ اصلاح این وعده‌ ها را دهد.

پس از چند بار وعده‌ تغییر تعرفه‌ ها نیز اخیرا حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به تصمیم برای آزادسازی تعرفه اینترنت در راستای اصلاح تعرفه‌ ها، از جلساتی با اپراتورهای اینترنتی برای ارائه پیشنهادهایشان خبر داد و با تاکید بر آزادسازی و رقابتی کردن تعرفه‌ ها در راستای اصلاح در حوزه خرده‌ فروشی، نسبت به مشخص شدن این وضعیت تا پایان تابستان ابراز امیدواری کرد ( تعرفه اینترنت اصلاح می‌ شود؛ آزادسازی قیمت‌ ها از پایان تابستان ).

ارسال نظر