ده ربات مشهور با تاثیری جاودانه در تاریخ سینما

امروزه کمتر حیطه‌ ای را می‌توان یافت که تحت الشعاع  تکامل سریع عصر دیجیتال قرار نگرفته باشد. صنعت سینما هم از این قاعده مستثنی نیست، به خصوص در دنیای فیلم های سه بعدی.

ده ربات مشهور با تاثیری جاودانه در تاریخ سینما

کلیک- در طول سال‌های متمادی دوستان مکانیکی ما در فیلم های مشهور پر هزینه هالیوودی که اصطلاحاَ بلاک باستر نامیده می‌شوند، نه تنها به سرقت رفته اند بلکه به لطف فناوری و خلاقیت صنعت فیلم سازی پیشرفت را هم تجربه کرده اند. در اینجا قصد داریم به معرفی 10 ربات مشهور با تاثیری جاودانه و مثبت در تاریخ دنیای سینما بپردازیم.

  • مرد ماشینی (کلان شهر - 1927)

01. Maschinenmensch (Metropolis – 1927)

ایده طراحی کلاسیک «انسانی»، الهام بخش ساخت C3P0 بود. این مرد انسان به نظر می‌رسید اما کاملا شبیه به یک انسان نبود. سکانسی که چهره ماریا به ربات انتقال داده شد، بعد از گذشت حدود 90 سال هنوز هم برای ما جذاب است.

  • آدم آهنی (جادوگر شهر اُز - 1939)

02. Tin Man (Wizard of Oz – 1939)

یک مرد قوطی شکل! آن هم در سال 1939 که فناوری فیلم سازی بسیار ابتدایی‌تر زمان حال حاضر آن بود. چگونه می‌توان یک ربات را در دنیای سینما باور پذیر کرد؟ این ربات از آن نظر اهمیت داشت که زمینه ساز شروع بحث در مورد شخصیت بخشی به موجودات آهنی ساخته دست بشر شد. این ربات‌ها می‌توانستند همچون انسان‌ها رفتاری گرم و صمیمانه داشته باشند و عملکرد ربات به اندازه طراحی آن مهم بود.

  • گُرت ( روزی که زمین همچنان مقاومت می کند - 1951 و 2008)

12

رباتی قوی که انسان‌ها را تهدید می‌کند، با تخریبی مرگبار به حیات آنها بر روی زمین پایان می‌دهد. طراحی این ربات ساده، اما به گونه ای تاثیر گذار تاثیر بود که این شخصیت منفی در سال 2008 بار دیگر باز آفرینی و ساخته شد.

طراحی این ربات کلاسیک و باورپذیر بود و نسبت به همتایان پیشین خود کمتر مکانیکی بود که همین موضوع باعث می‌شد که این ربات بیشتر بیگانه و عجیب به نظر برسد. پوشش آهنی که صورت گُرت را می پوشاند، اصلی‌ترین ویژگی این ربات بود و چشمانی که پنهان بودند احساس ناخوشایندی را در شما ایجاد می‌کرد و حتی این ربات را شبیه به یک سلاح مرگبار می‌کرد. در رباتی که در سال 2008 باز آفرینی شد این پوشش آهنی دیده نمی‌شد اما چشم‌ها همچنان برای تلقین چنین حسی به مخاطب مخفی بودند.

  • C3P0 و R2D2 (جنگ ستارگان - 1997)

04. C3P0 & R2D2 (Star Wars – 1977)

این ربات‌های تخیلی با شخصیت منفی می‌توانستند ستاره فیلم باشند، این ربات ها نسبت به ربات‌هایی که پیش از این به معرفی آنها پرداختم اندکی متفاوت هستند، ما عاشق این ربات ها می‌شویم، که این موضوع مسلما فیلم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آگاهی C3P0 از ظاهر انسانی خود باعث شده است که این رباتی بی خطر باشد و تهدیدی برای انسان نباشد، در حالیکه R2D2 با شخصیتی با مزه و ماهیت کاربردی خود تبدیل به یک سلاح مفید شده است.

چالشی که گروه فیلم سازی در اینجا با آن روبرو می‌شدند، مطابقت لازم و ضروری هنر فیلم برداری و مراحل پس از تولید با شخصیت C3P0 بود که به محیط اطراف خود واکنش زیادی نشان می‌داد، و همین موضوع این ربات را در روند فیلم تبدیل به یک کاووس می‌کرد. این ربات زمان زیادی را صرف طی کردن بیابان های غرق در خاک کرد که باعث شد در جلب نظر مخاطب موفق شود. با توجه به مواردی که بیان شد نتیجه می‌گیرم که ابن دو ربات می‌توانند ستاره فیلم شوند.

  • شماره 5 (سیرک کوتاه - 1986)

number 5

شخصیت مکانیکی دیگری که آن را دوست داریم، رباتی با مزه است که با رفتار خود مخاطب را به خنده وا می‌دارد. ما در سال 2015 برادر قد بلند گمشده او (چپی) را در فیلمی به همین نام در شکل رباتی می‌بینیم که توانایی آموختن و احساس کردن را دارد که نشان می‌دهد این شکل از ربات‌ها هنوز هم می‌تواند در جذب مخاطب موفق عمل کنند. ما هنوز سعی می‌کنیم این باور را در خود ایجاد کنیم که ربات ها می‌توانند شخصیتی انسانی داشته باشند و یا حداقل تا حد ممکن می‌توانند به شخصیت انسانی نزدیک شوند، اگر چه عصیان گری این موجودات دوست داشتنی و اینکه دیگران با یک دید صرفا کاربردی به آن‌ها نگاه می‌کنند، آن ها را از شخصیت انسانی دور می‌کنند.

  • پلیس آهنی (پلیس آهنی- 1987)

Robocop (1987)

یک ربات یا یک موجود با دو اجزای مکانیکی و طبیعی؟ ممکن است هر دو حالت به اقتضای حالات و احساسات در این موجود شگفت انگیز پدیدار شوند. فیلم سازان در فیلم پلیس آهنی می‌خواهند این نظر را به مخاطب خود القا کنند که ربات ها از زمان آدم آهنی شهر اُز پیشرفت زیادی داشته اند و بر اساس ترکیبی از استفاده از وسایل مکانیکی برای ساختن موجودی شبیه به انسان و پیتر ولر (بازیگر) در لباسی که به دقت ساخته شده است، عملکردی متقاعد کننده را ارائه دهند. دست اندرکاران این فیلم با استفاده از هنر فیلم‌ برداری مفاصل این ربات انسان نما را مخفی کرده بودند؛ به گونه ای که همه ما باور کرده بودیم که این ربات یک مرد ماشینی مرگبار است.

  • تی-1000 (نابودگر2-1991)

1000

در حالیکه سایبرگ تی 800 موجودی با هر دو اجزای مکانیکی و طبیعی بود، اما تی 1000 متفاوت عمل کرد، و یا حداقل با تغییر دادن حالت بودن بدن خود می‌توانست عملکردی متفاوتی داشته باشذ! حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه یک ربات ظاهرا مایع ساخته می‌شود؟

استفاده از نرم افزار طراحی شخصیتی که در فیلم پرتگاه (1938) برای طراحی موجود آبی به کار گرفته شد، باعث شد نابود گر 2 وارد دنیای کاملا متفاوت و جدیدی شود و این فیلم را که جلوه‌های ویژه زیادی در آن دیده می‌شد، تبدیل به فیلمی بسیار جذاب کرد و موجب شد که نابود گر 2 با خلق تی 1000 تبدیل به کابوسی شود که درست جلوی چشم شما است، زیرا این ربات باید درست قبل از اینکه سرش دو تکه شود ار میان میله های زندان عبور کند و حالت بدن خود را که از نوعی فلز مایع ساخته شده است را تغییر دهد (به قابلیت‌های ربات در داستان فیلم اشاره دارد). این موضوع که بدن ربات در حالت اولیه خود همانند فلز کروم صیقل داده شده، صاف و صیقلی است، این ربات را تاثیر گزارتر می‌کند.

  • جنگجوی اِی بی سی ( Judge Dredd - 1995)

ABC_Warrior_Robot

هر کسی که با مجله تصویری دوست داشتنی 2000AD (که اصطلاحا کُمیک نامیده می شود) بزرگ شده باشد، طرفدار سرسخت جنگویان ABC است؛ جنگویان ABC گروهی از ربات‌های مختلف ساخته شده برای جنگ هستند. وقتی فیلم Judge Dredd اکران شد نکته برجسته فیلم ظاهر همرستاین، رهبر گروه جنگجویان بود. رباتی قوی و رعب آور بود. این ربات که با هدف نمایش شخصیت های اصلی مجله خلق شده بود، طراحی اغراق آمیزی داشت.

  • اپتیموس پرایم (تبدیل شوندگان-2007)

09. Optimus Prime (Transformers – 2007)

نظر شما در مورد سری فیلم های تبدیل شوندگان چیست؟ پیچیدگی بارو نکردنی ربات‌ها در فیلم تبدیل شوندگان باور مردم را به چالش می‌کشد. شاید درست نباشد به جای لذت بردن از فیلم، بیش از نیمی از زمان فیلم به این فکر کنید که آن‌ها چگونه ساخته می‌شوند، به آن ها جان داده می‌شود و نمایش داده می‌شوند، اما اصل مطلب همین است.

  • ایوا (Ex Machina- 2015)

10. Ava (Ex Machina – 2015) 2015

اگر ربات بودید، سال 2015 سال خوبی برای شما بود! ایوای شگفت انگیز یک شاهکار بود. چه زمانی دوران ایوای انسای نمای فوق پیشرفته شروع شد و بشر به پایان خود نزدیک شد؟ داستان این ربات باعث شد تا باورهای مردم در مورد ربات‌ها زیر سوال برود. وقتی در ابتدای فیلم وقتی می‌بینید که شخصیت فیلم چگونه تحت تاثیر هوش مصنوعی ربات قرار می‌گیرد، هیجان زده می‌شوید و برای اینکه ببینید در ذهن این ربات چه می‌گذرد ، با دقت تمام فیلم را دنبال می‌کنید. هدف فیلم بیان این مطلب است که این ربات و ربات های دیگر می‌توانند از نبوغ فوق العاده ای برخوردار باشند و جلوه های ویژه باورنکردنی هم فیلم را در این هدف یاری می‌کنند.

منبع: creativebloq

ارسال نظر