باج افزار CyberSCCP در فضای اینترنت ایران فراگیر شد/ نرم افزارهای خود را سریع بروزرسانی کنید

رسانه کلیک - مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) نسبت به شیوع باج افزار CyberSCCP در منطقه خاورمیانه و به ویژه در بین جامعه مجازی کاربران ایرانی هشدار داد.

باج افزار CyberSCCP در فضای اینترنت ایران فراگیر شد/ نرم افزارهای خود را سریع بروزرسانی کنید

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ باج افزار CyberSCCP در منطقه خاورمیانه و به‌ خصوص در بین جامعه مجازی ایرانیان فراگیر شده است.

مرکز افتای ریاست جمهوری در خصوص رفتار این باج‌ افزار اعلام کرد: این ویروس باج گیر سایبری «در صورت نداشتن نرم‌ افزارهای ضد بد افزار مناسب»، اقدام به رمزگذاری فایل‌ کرده و برای ارائه کلید مربوطه درخواست پول می‌ کند.

تکنیک CyberSCCP در مجاب کردن کاربران به دریافت فایل نصبی آلوده با بهره‌ گیری از متدهای مهندسی اجتماعی است که به‌ تبع آن رویکردهای آن می‌ تواند متفاوت باشد.

هرچند این باج‌ افزار کاربران خاورمیانه و به خصوص کشور ما را هدف قرار داده است، اما قابلیت گسترش و نفوذ به سایر کشورها را نیز دارد.

در نتیجه باج‌ افزار اقدام به رمزگذاری فایل‌ های اسناد، آرشیو، ویدئو، موزیک، فایل‌ های متنی، ارائه و غیره قربانی کرده و در انتهای نام آن‌ ها پسوند «. CyberSCC» را قرار می‌ دهد. پس از انجام فرآیند مذکور یک فایل متنی با عنوان «READ_IT.txt» ایجاد می‌ کند که حاوی درخواست مبلغ ۰.۰۳ ارز دیجیتالی بیت‌ کوین از کاربر هدف است تا فایل‌ های رمزشده را رمزگشایی کند.

برای پیشگیری ‌از چنین حملاتی پیشنهادات زیر ارائه شده است:

تا جایی که ممکن است از سرویس Remote Desktop استفاده نکنید.

استفاده از نرم افزار امنیتی جهت تشخیص‌ باج افزارها، می‌ تواند بسیاری از باج افزارها را شناسایی و از فعالیت‌ آن‌ ها جلوگیری کند.

پشتیبان گیری از فایل‌ ها به صورت مرتب انجام گیرد تا در چنین مواردی فایل‌ ها قابل بازیابی باشند.

فایل‌ های ضمیمه ها را باز نکنید، به خصوص اگر فرستنده برای شما نامعتبر و ناشناخته است.

اطمینان حاصل کنید که همه به روزرسانی‌ ها در اسرع وقت نصب شده باشند. همچنین اطمینان حاصل کنید که تمام برنامه‌ ها، به ویژه جاوا، فلش و Adobe Reader را به روزرسانی کرده باشند.

ارسال نظر