ترفندهای کاهش هزینه در سرویس رومینگ بین‌ الملل

رسانه کلیک - لازم است مشترکان در صورت تمایل به استفاده از سیم‌ کارت‌ های ایرانی در سفرهای خارجی از نحوه استفاده از سرویس‌ رومینگ بین‌ الملل و تعرفه‌ های آن آگاه باشند تا متحمل هزینه‌ های مازاد نشوند.

ترفندهای کاهش هزینه در سرویس رومینگ بین‌ الملل

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ با نزدیک شدن به فصل تابستان، سفرهای ایرانی‌ ها در این فصل که سفرهای خارجی هم بخشی از آن را تشکیل می‌ دهد، آغاز می‌ شود. بارها گفته شده که هنگام سفر به کشورهای خارجی، برقراری ارتباط با ایران می‌ تواند به دو شیوه خرید سیم‌ کارت کشور مقصد یا با سیم‌ کارت‌ های ایرانی انجام شود. با استفاده از سیم‌ کارت کشور مقصد، از تعرفه‌ های آن کشور برای تماس تلفنی، ارسال پیامک و دیتا استفاده می‌ شود، اما در صورتی که مسافران بخواهند از سیم‌ کارت‌ های ایرانی استفاده کنند، تعرفه‌ های رومینگ برایشان محاسبه می‌ شود که ناآگاهی از این تعرفه‌ ها و نحوه استفاده از رومینگ بین‌ الملل می‌ تواند به هزینه‌ های بالا منجر شود.

با توجه به استفاده از سیم‌ کارت‌ های اعتباری و دائمی در سفرهای خارجی و هزینه‌ ای که هر یک از این سیم‌ کارت‌ ها در تعرفه‌ های رومینگ در سفر دارند، لازم است مشترکان از تعرفه‌ های رومینگ بین‌ الملل و شرایط آن آگاه باشند تا هزینه‌ های مربوط را مدیریت کنند. البته تنها در صورتی می‌ توان از تعرفه‌ های رومینگ استفاده کرد که سیم‌ کارت شما با کشور مقصدتان دارای توافقنامه رومینگ باشد که پس از اطمینان از این موضوع، لازم است سرویس رومینگ فعال شود.

رومینگ چه زمانی محاسبه می‌ شود؟

ممکن است تصور کنید به محض ورود به کشورهای دیگر، هزینه رومینگ برای سیم‌ کارتتان محاسبه می‌ شود، اما این طور نیست. رومینگ امکان استفاده از تلفن همراه برای برقراری تماس، دریافت و ارسال پیامک و استفاده از دیتا در خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور را فراهم می‌ کند. بنابراین تنها زمانی که مشترکی از یکی از این سرویس‌ ها استفاده کند، هزینه رومینگ برای او محاسبه خواهد شد و اینطور نیست که به محض ورود به کشورهای دیگر، هزینه رومینگ برای سیم‌ کارت افراد در نظر گرفته شود.

البته صرفنظر از مسافرت یا عدم مسافرت به خارج از مرزهای کشور، در صورت برقراری ارتباط از طریق شبکه تلفن همراه کشورهای همسایه، هزینه‌ های رومینگ بین‌ الملل مطابق با تعرفه آن کشور محاسبه خواهد شد؛ از آنجا که در شهرها و نقاط مرزی به علت پوشش آنتن شبکه‌ های تلفن همراه کشورهای همسایه، همواره احتمال انجام مکالمه در داخل کشور از طریق شبکه آن‌ ها وجود دارد، در سفر به این نقاط به دلیل همپوشانی از سرویس رومینگ بین‌ الملل استفاده نکنید، بلکه از داشتن آنتن شبکه اپراتورها اطمینان یافته و سپس برای برقراری تماس اقدام کنید تا هزینه‌ های ناخواسته‌ رومینگ را متحمل نشوید.

هزینه مکالمات برمبنای دقیقه

هزینه مکالمات سرویس رومینگ بین‌ الملل بر مبنای دقیقه محاسبه می‌ شود، یعنی برای مکالمات کمتر از ۶۰ ثانیه، هزینه یک دقیقه مکالمه محاسبه می‌ شود، پس بهتر است دقایق مکالمات خود را کامل کرده و بعد از پایان مکالمه با زدن دکمه قطع تلفن، از قطع مکالمه خود اطمینان حاصل کنید تا متحمل هزینه ناشی از عدم قطع ارتباط نشوید.

تعرفه‌ های اعلام‌ شده رومینگ در اپراتورها، شامل بخش‌ های تماس با ایران، تماس با همراهان در همان کشور و دریافت تماس از طرف ایران است. درصورت برقراری ارتباط بین دو تلفن همراه ایرانی در کشور میزبان، هزینه مکالمه برای تماس‌ گیرنده و مخاطب مطابق با تعرفه‌ های رومینگ محاسبه می‌ شود. البته در صورت تماس با کشور ثالث، هزینه‌ ها مطابق با تعرفه بین‌ الملل کشور میزبان محاسبه می‌ شود که از تعرفه تماس با ایران بیشتر است.

با فعال کردن سرویس رومینگ، اینترنت رومینگ و اینترنت گوشی همراه هنگام سفر می‌ توان از اینترنت همراه استفاده کرد. البته بسته‌ های اینترنتی اپراتورهای داخلی هنگام استفاده از سرویس رومینگ، غیرفعال می‌ شود و هزینه اینترنت بر اساس حجم مصرفی و مطابق با تعرفه اعلام‌ شده و هزینه استفاده از این خدمات بر اساس تعرفه رومینگ محاسبه خواهد شد.

رومینگ سیم‌ کارت‌ های دائمی و اعتباری

هر یک از سیم‌ کارت‌ های دائمی و اعتباری شرایط خاص خود را برای استفاده از سرویس رومینگ دارند. در صورتی که سرویس رومینگ برای سیم‌ کارتتان فعال نباشد، برای فعال‌ سازی باید به دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه کنید. شاید یکی از مزایای مهم استفاده از سیم‌ کارت‌ های اعتباری در سرویس رومینگ، امکان کنترل هزینه آن با توجه به اطلاع از میزان شارژ سیم‌ کارت باشد و اینکه در صورت اتمام شارژ تلفن همراه، امکان انتقال شارژ از ایران توسط بستگان وجود دارد.

در سیم‌ کارت‌ های دائمی، درصورت افزایش کارکرد تلفن همراه بیش از مبلغ ودیعه، اپراتورها مجاز به قطع تلفن همراه بوده و مسئولیت پرداخت بدهی به هر میزان تا قبل از زمان قطع بر عهده مشترک است. ضمن آنکه احتمال انتقال بخشی از مبلغ کارکرد تلفن به صورتحساب دوره بعد وجود دارد. همچنین با توجه به پرداخت هزینه مکالمات رومینگ به اپراتور طرف مقابل خارجی، این هزینه از مشترک دریافت شده و مسوولیت پرداخت آن به هر میزان برعهده مشترک است.

اما در صورت مفقود شدن گوشی بلافاصله مراتب را به یکی از بستگان داخل کشور اطلاع داده تا از طریق مراجعه به ادارات دولتی مشترکین نسبت به قطع آن اقدام کنند. البته با فعال‌ سازی پین‌ کد سیم‌ کارت و رمز گوشی، در صورت سرقت یا گم شدن تلفن همراه، سوء‌ استفاده‌ های احتمالی به حداقل می‌ رسد. همچنین سیم‌ کارت مشترک ممکن است توسط بدافزارها هک و از طریق آن با خارج از کشور تماس گرفته شود؛ با دانلود مطمئن نرم‌ افزارها و برنامه‌ های مورد نیاز از فروشگاه‌ های امن و معتبر و استفاده از آنتی‌ ویروس به‌ روز شده، می‌ توان از این‌ گونه تهدیدها جلوگیری کرد.

تعرفه رومینگ هر یک از اپراتورها در شرایط حضور در کشورهایی که قرارداد رومینگ با آن‌ ها بسته شده، متفاوت است و در وب‌ سایت اپراتورهای همراه قرار گرفته است. با انتخاب هر کشوری که قصد سفر به آن را دارید، می‌ توانید هزینه مکالمه در آن کشور، مکالمه از آن کشور با ایران، دریافت مکالمه از ایران و سایر تعرفه‌ های ارسال و دریافت پیامک و خدمات اینترنتی را مشاهده کنید.

ارسال نظر