انتشار 2 بدافزار به عنوان فیلترشکن تلگرام/ «جت فیلتر» را نصب نکنید

رسانه کلیک - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ ای نسبت به انتشار بدافزارهای عبور از فیلترینگ تلگرام هشدار داد و اعلام کرد که این ویروس های مخرب با هدف سوء استفاده از کاربر رواج یافته اند.

انتشار 2 بدافزار به عنوان فیلترشکن تلگرام/ «جت فیلتر» را نصب نکنید

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ پس از فیلتر شدن تلگرام بدافزارهای مختلفی تحت عنوان «تلگرام بدون فیلتر»، «فیلترشکن تلگرام» و غیره در فضای مجازی منتشر شده اند. مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای با بررسی بدافزارهای عبور از فیلترینگ تلگرام هشدار داد که این برنامه های نرم افزاری مخرب با فریب کاربر، اقدام به سوء استفاده از اطلاعات کاربر و یا استخراج ارز دیجیتال می کنند.

در این راستا این مرکز با بررسی فنی ۲ بدافزار «فیلترشکن تلگرام» و «جت فیلتر» اعلام کرد: برنامه «فیلترشکن تلگرام» از جمله برنامه‌ های آماده‌ ای است که با توجه به کد آن، در مقاطع مختلف زمانی با عناوین مختلفی و برای سوء استفاده‌ های مختلف منتشر می‌ شود. این برنامه توسط ۱۲ ضد ویروس به عنوان بدافزار تشخیص داده شده است. این برنامه در تبلیغات گسترده در سطح تلگرام منتشر شده که نمونه ای از آن ۱۳۸ هزار بازدید داشته است.

این برنامه پس از نصب توسط کاربر مخفی شده و دستورات مخرب مختلفی (نصب بدافزار،عضویت در چند سامانه پیامکی و غیره) را از طریق برنامه‌ های پوش نوتیفیکیشن دریافت می‌ کند.

بررسی ها نشان می دهد که نحوه استفاده مخرب این بدافزار از سرویس های پوش نوتیفیکیشن این است که این برنامه قادر است هر برنامه یا بدافزار دیگری را نیز روی دستگاه کاربر نصب کند.

در همین حال برنامه «جت فیلتر» نیز یکی از بدافزارهایی است که اخیرا با توجه به فیلتر شدن تلگرام، در حال انتشار در کانال های تلگرامی است. نام این برنامه در واقع Android System Web View است که پس از نصب با نام MainActivity روی دستگاه قرار می گیرد.

این بدافزار بدون آنکه کاربر متوجه شود، در پس زمینه اقدام به استخراج ارز دیجیتال مونرو کرده و از توانایی دستگاه سوء استفاده می کند. متاسفانه در دستگاه موبایل همانند کامپیوتر، کاربر متوجه تغییرات ایجاد شده یا کندی نمی شود و احتمال اینکه متوجه این سوء استفاده شود بسیار پایین است.

جزییات بررسی فنی این دو ویروس مخرب در سایت مرکز ماهر وجود دارد.

ارسال نظر